Roma Pride 2013 byla úspěšnou a velmi prospěšnou akcí

V centru Prahy se tuto neděli konal pochod romské hrdosti, který se tentokrát nesl pod heslem “Romové zvedněte hlavu”. Dvě stě lidí vyrazilo ze Staroměstského náměstí na Pražský hrad, aby si v srpnový den majoritní společnost uvědomila, že  český národ je mnohem víc než jen společenství majoritářů. Je na čase překonat bariéry, neviditelné hranice prosakujícího rasismu většinového obyvatelstva živeného nenávistí neonáckovských alkoholiků. Jednou provždy je třeba přestat s mediálními generalizacemi zaprodaných médií, jež jako o život vyprávějí nepravdivý příběh o nemorálních generalizacích. Romové jsou neoddělitelnou součástí českého národa a chtějí žít v pokoji a míru s ostatními obyvateli maličké zemičky pod Řípem. 

Zapomeňme na hloupé náhledy uniformního komunismu, kdy jakákoli odlišnost byla na škodu. Zároveň si nehrajme na světácký multikulturalismus, protože Romové dotvářejí společně s majoritou duši tohoto středoevropského národa. Zkusme oboustranná nepochopení nahradit diskusí, společným zájmem o tradice a hledáním společných bodů bratrského soužití….zkusme právě teď budovat naši vlast pro budoucí pokolení, kde místo sledování Pinďíků, Matějných, Šlégrů a dalších grázlů minulosti, vzpomeneme na romský pochod hrdosti, kdy v jeden okamžik podzimních dnů zanikly imaginární tábory nepřátel.

roma_pride

Přestaňme se navzájem házet do jedné škatulky, kde na jedné straně kralují zloději, aby na další zůstali nedokonalí rasisté. Odkaz Roma Pride je o touze…. je o tom všem, co bylo doposud v článku řečeno. Je to cenný odkaz, nádherný pokus pořadatelů, jak upozornit na problémy vážně nemocné společnosti, která místo diskuse často diktuje, utlačuje a mnohdy zcela nepochopitelně segreguje.

S tímto vším se musí bezpodmínečně skoncovat, a proto se nad hlavami pochodujících  účastníků Roma Pride objevovaly transparenty s hesly  “Roma Sam (jsme Romové)”, “Opre Roma (Romové vzhůru)” či “Politika sociální integrace selhala”. Žádného politika napříč politického spektra nezajímají Romové. Pohlaváři minulosti i současnosti raději použijí pravidla populismu, kdy bez mrknutí oka označí část obyvatel za ty méněcenné, pro něž je třeba vymýšlet speciální zákony vyděděnců. Od Sametové revoluce se ve věci lidských práv dělá minimum. Občanská společnost skomírá a bestiální relikvie plešatců za songů Ortelu zkouší zničit poslední zbytky českého národa.

roma_pride

“Stop pogromům”, protože “Nenávist není řešení”, neslo se nedělními ulicemi pochodářské Prahy. Naštěstí zvedači neviditelných joj zůstali doma a celá akce se nesla v poklidném, naprosto bezproblémovém duchu výše uvedených slov. Jakoby Roma Pride chtěla ideově navázat na odkaz humanismu zesnulého Václava Havla, který v den pochodování ve věčných nebesích symbolicky slavil den svého narození. V chrámu sv. Mikuláše k demonstrantům promluvil husitský farář Stanislav Jurek, který symbolicky potvrdil právo romského národa na hrdost. Je to správný přístup církve, protože být Romem není nic špatného. Být Romem je  také o hrdosti nad předky minulosti…..je to o hrdosti na sebe samé, své děti, své příbuzné, svou kulturu, svou historii, své umění…….Být Romem je  stejně rovnoprávné jako být Čechem, Moravanem nebo Slezanem…..

roma_pride

Na Roma Pride přijeli také lidé z dalekého Ústecka a Ostravy. Neváhali a přes velkou dálku se rozhodli přijet podpořit stmelení společnosti pod jednotným heslem “Černý, bílý spojme síly”. Nechyběl dokonce ani Štefan Horváth z Duchcova, protože Romové zcela správně odmítají násilí. Kéž by na problematiu soužití dvou národů měli stejný názor duchcovští přátelé starostky Cassanova městečka

pinda_svoboda

pinda_svoboda

 

Bohužel, není to nic zvláštního. Neonacisté a extrémisté budou pokaždé volat po násilí a po zbraních, zatímco Romové budou volat po míru a touze klidného soužití minorit s majoritou. Je to ukázka zkaženosti duše, kdy zlo nad člověkem panuje v každém centimetru těla. Klidný happening za lidská práva u Rudolfina na malý okamžik narušil frustrát, který si pustil pusu na špacír a jen tak do éteru hlášku: “zasraný cigánský černý huby si demonstrujou, kokoti jedni!“. Policie, tak jak je jejím dobrým zvykem, proti postávajícímu rasistickému křiklounovi nezasáhla.

roma_pride

Pochodové části předcházela od 10:00 přípravná část, kdy si mohli účastníci Roma Pride v klubu K4 v Celetné vyrobit transparenty. Ve stejných prostorách se po skončení pochodu uskutečnil koncert hip-hopové skupiny  De la negra z Krupky. Představilo se také Muzeum romské kultury a nechyběly ani nejrůznější semináře, či prezentace Romů na Staroměstském náměstí v informačním stánku. Ve večerních hodinách se konala společná bohoslužba, večeře a následný koncert.

roma_pride

Roma Pride se kromě předsedy Zelených, zúčastnili také známí aktivisté jako například Ivanka Mariposa Čonková, František Kostlán, Iveta Jaslová, Jožka Miker a další….Roma Pride je celoevropsky koordinován organizací European Grassroot Antirasist Movement, v České republice je hlavním organizátorem občanské sdružení KONEXE.

Je správné, že se takové akce konají…Kéž by jich bylo mnohem více.

—————————————–

Autor fotografií : Vít Hassan