Když zloději křičí: “chyťte zloděje!”

V Česku se množí protiromské pochody s následnými pokusy o pogrom. Na akcích účastníci vykřikují hesla proti údajné “cikánské kriminalitě” nebo proti nepřizpůsobivému stylu života. Přitom právě samotní organizátoři akcí mají často problémy se zákony.

Jejich kriminalita se jde rozdělit zhruba do tří skupin. Tou první je spíše kriminalita v uvozovkách. Dopouštějí se ji podle státu slovem, písmem a šířením své propagandy. Za vlád pravice docházelo k absurdním případům kdy byli neonacisté souzeni za vylepování samolepek, držení transparentu na demonstraci či do teď běží stíhání za pořádání akce pro děti. Samozřejmě ale i v těchto případech se občas jedná o objektivní stíhání kdy tito lidé například vyzývají k páchání trestné činnosti, podněcují rasovou nesnášenlivost, nebezpečně vyhrožují nebo se dopouští stalkingu. tyto činy však narozdíl od prvně zmíněných malicherností zůstanou většinou bez potrestnání.

Tou druhou je násilná trestná činnost. Té se doupuštějí přímo na pochodech i mimo ně. Známo je i několik desítek vražd, kterých se dopustili neonacisté. Různých ublížení nazdraví či ničeních nebop poškozování cizího majetku jde od roku 1990 napočítat kolem tisíce. To píši o těch prokázaných. Existují i případy znásilnění nebo vražd uvnitř svých komunit. Této kriminalitě se budu však věnovat někdy příště.

Spousta neonacistů se však dopustilo i hospodářské kriminality. To znamená podvodů či krádeží. Pokusím se tedy představit jen několik těchto výtečníků.

1. Pavel Sládek Matějný

Jeden z nejaktivnějších lidí okolo nepovoleného občanského sdružení Čeští lvi. Zviditelnil se již v roce 2011 kdy byl vyfocen z říškou vlajkou na srazu neonacistů v jihočeské Kaplici. Letos se stal pořadatelem mnoha pochodů například v Duchcově, v Praze či neonacistického řádění v Ostavě.

Pavel Matějný je obrovským dlužníkem a jako správný nepřizpůsobivý občan se ani omylem neúčastní přezkumných jednání o uvalení konkurzu na svůj majetek. Pavel Matějný jako správný nepřizpůsobivý asociál dluží ČEZu za elektřinu 16 170 korun. Stejný neonacista Pavel Matějný zřejmě považuje placení telefonních poplatků za multikulturní přežitek, a proto T-Mobilu dluží 19 373,70 Kč. Pavel Matějný má mnoho nesplacených půjček. I z tohoto ohledu je neoacistovo tvrzení o boji za spořádané občany hloupým vtipem. V exekučním šetření se o své závazky hlásí na 24 věřitelů, mezi kterými jsou banky, úvěrové společnosti, fyzické i právnické osoby, finanční úřad, Městský úřad Českého Těšína i samotný soud.

Celková výše dluhů neonacisty Pavla Matějného dosahuje astronomických 4 964 797,23 Kč.
Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s. — 2 000 869,80,–
Mgr. Ing. Opletal Radim — 7 929,00,–
Okresní soud v Karviné — 8 000,00,–
Město Český Těšín – Městský úřad Český Těšín — 3 000,00,–
RPG Byty, s.r.o. — 28 449,72,–
PROFI CREDIT Czech, a.s. — 281 253,00,–
T-Mobile Czech Republic, a.s. — 19 373,70,–
JUDr. Mika Dalimil LL.M. — 7 865,00,–
SMART Capital, a.s. — 178 713,00,–
Generali Pojišťovna, a.s. — 9 997,00.–
Home Credit, a.s. — 454 731,25,–
ČEZ Prodej, s.r.o. — 16 170,00.–
AB 5 B.V. soukromá společnost s ručením oezeným — 100 775,63,–
GE Money Bank, a.s. — 601 396,90,–
CETELE ČR, a.s. — 185 713,00,–
Raiffeisenbank, a.s — 167 138,88,–
Česká spořitelna, a.s. — 175 098,78,–
Provident Financial, s.r.o. — 24 890,00,–
Allianz pojišťovna, a.s. — 10 148,40,–
EOS KSI Česká republika, s.r.o. — 399 682,87,–
JUDr. Vrána Tomáš — 15 730,00,–
Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj — 2 711,00,–
Bohemia Faktoring, s.r.o. — 135 712,10,–
Profidebt, s.r.o. — 123 457,20,–
————————————————————————-
CELKEM 4 964 797,23,–

Zdoje: insolvenční rejstřík a FB stránka Nechci, aby Brnem pochodovali neonacisté.

2. Jindřich “Pinďa” Svoboda

Jidřich Svoboda je svolavatelem mnoha protiromských shromáždění v Duchcově. Svoboda před soudem zopakoval:  „Neoprávněně jsem účtoval cestovní náklady, které souvisely s dojížděním do Thomayerovy nemocnice v Praze, kam jsem jezdil na chemoterapie.“ Z tohoto důvodu byl odsouzen na tři roky podmíněně s odkaledem na pět let. Rovněž bude muset zaplatit náklady soudu a žalované strany a také splatit spronevěřené peníze. “Za dobu od dubna 2008 do loňského února získal od VZP skoro 950 tisíc korun za cesty, které se buď neuskutečnily, nebo neměl nárok na jejich proplacení.”, píše ve zprávě Český rozhlas.

3. Sourozenci Šlégrovi

Sourozenci Šlégrovi jsou aktivní neonacisté tvořící základ opozice vůči DSSS. Lucie Šlégrová je vůdčí osobností nově vznikají Demokratické strany pracujících, která však ve volbách kandidovat nebude, protože nesehnala ještě dostatečný počet podpisů pro samotnou registraci strany. Jiří Šlégr je vůdce skupiny Čeští lvi, která již přes měsíc prakticky každý týden pořádá pochody “problémovými” města, aby zde způsobovala další jako například v Ostravě.

Šlégrovi jsou ostatními neonacistickými aktivisty dlouhodobě obviňováni z konfidentství a krádeží v mosteckém supermarketu. talo se tak na stránkách nazi-chuligánů z Mostu RaB, kteří své kamarády touto cestou před oběma sourozenci varovali.

Ignorovali jsme se až do jisté doby, než se na policii objevilo několik fotek z oslav narozenin a podobných akcí. Díky těmto fotkám bylo hned několik mosteckých aktivistů obviněno z propagace fašismu a z jiných dalších příbuzných paragrafů. Z nejmenovaných zdrojů moc dobře víme, že právě tyto fotky poskytla zde zmiňovaná sourozenecká dvojice za nemalý peněžitý obnos. Před časem, byla tato dvojice viděna na hudebním koncertě v Teplicích, který se konal na podporu jednoho uznávaného teplického aktivisty, který byl uvězněn. Lucie Šlégrová má doma, jak nám sdělil jistý zdroj, velmi kvalitní sbírku fotografií, právě ze zmiňovaného koncertu. Je vidět, že i někteří aktivisté z našeho blízkého okolí netuší jakou krysu si nejspíš hřejí na prsou. Obaváme se, že Jeník Nováků (mostecký policista z protiextrémistického) bude mít opět krásnou nástěnku ve své teplé kanceláři. Jeden z důvodů, proč jsme s tou to dvojicí přestali komunikovat bylo i jejich asociální chovaní. Doupouštěli se totiž krádeží. Celá jejich rodina nakupovala bez placení. V obchodnim domě Interspar v Mostě, byli chyceni ochrankou, když projížděli přes pokladnu s plným nákupním košíkem u pokladní s kterou byly na lupu předem domluveni.

Luciin bratr Jiří zase podle svých soukmenovců vytuneloval před lety kasu Dělnické strany v Mostě a udal neonacistu Petra S. zvaného Sony za to, že napadl mačetou jeho kamaráda Byrkuse. To ovšem podle mosteckých neonacistů nebylo jeho jediné udání policii, mimo jiné je populární historka o Šlégrovic albu fotografií z jedné narozeninové párty, z něhož se pak hajlující část objevila v policejním spisu.

4. Lukáš Kohout

Nejedná se o klasického neonacistu. Svolával však bok po boku s neonacisty mnoho shromáždění ve Varnsdorfě, Rumburku či letos v Českých Budějovicích. V roce 2002 cestoval jako falešný asistent předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana na zfalšované objednávky vystavené jménem sněmovny letadlem po celém světě.

V roce 2011 si u jedné ze společností poskytujících spotřebitelské úvěry si vzal půjčku na notebook, jenže se při jejím sjednávání vydával za někoho zcela jiného. “Získaný úvěr pak nesplácel, čímž společnosti způsobil škodu ve výši přes pětatřicet tisíc korun. Obviněný byl zadržen ve středu v dopoledních hodinách a byl umístěn do policejní cely,” uvedl policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Krajský úřad Ústeckého kraje varuje před podvodným jednáním předsedy Občanského sdružení pro rozvoj Ústeckého kraje, který vystupuje pod jménem Roman Razák. Ten byl v minulosti jedním z členů skupiny kolem podvodníka Lukáše Kohouta z Varnsdorfu.

„Osoba vystupující pod jménem Roman Razák objednává z adresy [email protected] u společností zabývajících se prodejem lesnické a zemědělské techniky motorové pily, křovinořezy apod. pro vybavení „pracovní skupiny pro Národní park České Švýcarsko” a zaštiťuje se podvrženým dokumentem, podle něhož mají být veškeré náklady na vybavení a provoz této skupiny uhrazeny do sedmi pracovních dnů Krajským úřadem Ústeckého kraje,” řekl mluvčí ústeckého Krajského úřadu Zdeněk Rytíř.

Znám je například případ i kdy Lukáš Kohout okradl majitele domu ve kterém bydlel.

5. Jinřich Pikola

Bývalý předseda znojemské dělické strany byl v roce 2009 z minuty na minutu propuštěn, protože jako zaměstnanec ostahy zřejmě kradl v supermarketu, který měl hlídat.

“O incidentu informoval regionální týdeník Znojemsko. Podle týdeníku měl Pikola u sebe zboží za asi tisíc korun. Doklad o zaplacení však nikoli.

Ukončení pracovního poměru s dnes již bývalým kandidátem do Evropského parlamentu Pikolou potvrdil jeho zaměstnavatel.

„Rudolf Pikola pracoval pro naši agenturu jen krátce, přibližně jeden měsíc. Zastával pozici pracovníka ostrahy. Bezprostředně po události z minulé středy jsme s ním pracovní poměr ukončili,“ řekl šéf třebíčské bezpečnostní agentury, který si nepřál zveřejnit své jméno.”, psal tehdy Znojemský deník.

Velké dohody okolo financování kolovaly i dříve například kolem Republikánské strany Československa i jejich následovníka Republikánské strany Miroslava Sládka. Problémy s financování, resp. rozkrádáním kasy měl i Národní odpor či Národní korporatisté.

————————————————————–

Publikováno se svolením Jana Cempery

Článek původně vyšel na: http://cemper.blog.idnes.cz/