Zeman na dani z dividend ukazuje populismus Hradu

Dividendy, akcie, obchodování na burze…..to všechno je radovánkou bohatých, a proto “ne”lidový prezident republiky neváhá a zcela veřejně se na svém facebookovém profilu raduje ze zabránění zrušení daně z dividend. Většina lidí stejně neví o co se jedná, a tak naprostá většina komentátorů buď prezidentskému snažení zatleská, nebo nad tím s absolutním nezájmem mávne znuděně rukou.

Těším se, že se podaří zabránit zrušení daně z dividend, které se někdy označují jako poslední Kalouskův tunel, protože jsem prezidentem dolních 10 milionů občanů a ti dividendy většinou nepobírají…

Prezident se těší, bohatí dostanou přes prsty a pokud se celý zákon nazve Kalousovým tunelem, potom mnoho milionů lidí bezhlavě odsouhlasí hradní snažení na poli burzovních transakcí. Odhlédněme na chvilku od demagogického láteření a zkusme se nad zdaněním dividend zamyslet z ekonomického a nikoli jen z politického hlediska.

Před Kalouskovým zrušením danění se z dividend platila 15% srážková daň. Tuto daň neplatili příjemci dividendy, nýbrž ji strhávaly společnosti, které ji vyplácely a dividenda tak byla vyplácena v již čisté výši po zdanění. Co se ve skutečnosti v akciových společnostech danilo?

Ve zkratce by se dalo říct, že se danilo již zdaněné. Dividendy se vyplácejí z čistého zisku, tedy ze zdaněných peněz.

Kalouskova reforma, kterou hlava státu nazývá tunelem, tak ve skutečnosti odstranila dvojí danění. Každá společnost musí své zisky zdanit v rámci daně z příjmu a následně tento čistý zdaněný zisk distribuuje mezi své akcionáře v rámci dividend, které byly opět následně daněny speciálním typem daní. Prezident Zeman zřejmě neví o čem mluví a snaží se vyvolat dojem neohroženého politika bdícího nad daněním těch nejbohatších. Je dvojí danění morální? Proč se jednou zdaněné příjmy musejí danit ještě jednou? Stát přišel na trik, jak veřejně dvojnásobně obrat akciové společnosti o jejich zisky. Tomuto obírání se říká dvojí danění a s morálkou nemá moc společného.

Miloš Zeman básněmi o Kalousovském tunelu získává body popularity, zatímco se jednotlivé akciovky spolu s příjemci dividend nedovolí říct ani slovo odporu. Kalouskovy změny měly platit od 1. 1. 2015, ale Rusnokova vláda se pravděpodobně formou zákonného opatření Senátu, jež je samo o sobě dosti diskutabilní, pokusí o zvrácení daňových reforem bývalého ministra financí. Slova o dolních deseti milionech občanů působí poněkud směšně. Buď pan prezident neumí počítat, nebo si z občanů České republiky dělá nemístnou legraci. Do jaké sorty patří samotný Miloš Zeman? Do jaké patří vláda “odborníků”? Do jaké sorty lidí patří senátoři? Prezident republiky je prezidentem všech a rozhodně by neměl užívat demagogických nematematických nesmyslů, protože tím uráží nejen sám sebe, ale také všechny přemýšlející občany České republiky.

Prezident republiky je především prezidentem všech, tedy i těch držitelů akcií a následných zisků z nich(dividend).

Zisky majitelů akcií jsou daněny daněmi z příjmů a v žádném případě se nejedná o darmožrouty. Jak již bylo řečeno, jejich příjmy jsou daněné jako jakékoli jiné příjmy v zemi. Proto jsou prezidentova slova spíše snůškou hloupostí. Každá vláda má právo rozhodovat o daních, není však správné, pokud o daňovém systému rozhoduje dočasná vláda v demisi. Danění dividend je běžné v mnoha státech světa, nicméně v zahraničí je toto danění prováděno s citem a úctou k lidem. Držitel akcií není zlotřilý pirát s páskou přes oko. Prezident, ani žádný jiný politik by neměl nikoho urážet.

Kalouskův osvobozující zákon v teoretické rovině znamená výpadek zhruba 9 miliard korun. Původně chtěl ministr financí poskytnout pouhou slevu na dani z dividend, kdy by domácí vlastníci akciových společností byli zvýhodňováni před zahraničními. Toto zvýhodňování nebylo možné, a proto Miroslav Kalousek nakonec sáhl k ukončení daně z dividend.

Zeman ani jeho vláda neukončí ponecháním danění dividend praxi v některých firmách, kdy si společníci a současně zaměstnanci firem vypláceli zisky akciovky prostřednictvím extrémně vysokých mezd. Tímto trikem se vyhnuli dvojímu danění. Pokud svým platem přesáhli strop pro platbu pojistného, poté odváděli státu jen daň z příjmu pro fyzické osoby a žádnou další speciální dividendovou daň platit nemuseli. Zemanova cesta tak pro některé  vlastníky společnosti znamená cestu k nadhodnoceným platům. Zároveň Zemanovské řešení může některé vlastníky firem motivovat k vyvádění zisků do daňových rájů, kde se daně neplatí.

Kdyby Zeman rovnou řekl, že jeho vláda potřebuje 9 miliard korun, udělal by mnohem lépe, než s tím svým demagogickým blábolením o deseti milionech lidí. Akcionáři nejsou jen samí milionáři a miliardáři. Například na Západě je naprosto běžné, když občan část svých příjmů investuje do akcií.