Výběrové řízení na novou romskou vlajku je urážkou a znevážením Romů

O co se média snaží? Aktuálně.cz odstartoval “anketu” o novou podobu romské vlajky českých Romů? Jaká z nich se vám líbí? Tak ji dejte hlas a nezáleží na tom, jestli jste Rom nebo nerom. To už opravdu někteří členové z majority tolik propadli šovinismu, když začínají šlapat po symbolech romského národa? Jak by se nám líbilo, kdyby nějaký grafik z Kolumbie navrhoval novou podobu vlajky České republiky? Vlajka národa, to není jenom obyčejný prapor na utření mastných koutků od nedělního oběda, to je kousek odkazu úcty na předky, vyjádření hrdosti na to, kým právě jsem. Je to symbolika nadějí, tužeb….identity etnika, jež si zcela nepochybně zaslouží úctu majority. Každopádně anketa Aktuálně.cz je podvodem, jednou z dalších provokací.

Do čeho všeho bude majorita “kecat” Romům. Československá státní politika to dělala odnepaměti, zavinila většinu potíží, ve kterých se nyní plácáme a nyní se pokračuje nanovo vyvoláním dalšího zcela zbytečného incidentu. Jediný, kdo je morálně navrhovat změny romské vlajky jsou sami Romové a nikdo jiný. Romové jsou nedílnou součástí českého národa a jakékoli návrhy umělohmotných náhražek současné podoby vlajky zahnívají zápachem hniloby české společnosti. Romové si nemusí na nic hrát. Nemusí měnit svou vlajku jen proto, aby lépe a šikovněji zapadali do českého prostředí.

Aktuálně.cz svou podvodnou anketou pouze spustila další lavinu znevažování Romů. Inu, proč ne, že? Na ulicích českých měst dochází k ponižování Romů ze strany neonácků a extrémistů,  na politické úrovni v tom samém pokračují regionální i celostátní politici a nyní v kole za ponížení romské kultury pokračují celostátní média snažící se jako Aktuálně.cz vtisknout Romům opět něco, co jim není vlastní.

Romská vlajka se skládá z modrého pruhu v horní polovině, zeleného pruhu v polovině dolní a z červené čakry s 16 paprsky umístěné uprostřed. Čakra, která je i na vlajce Indie, odkazuje na indický původ romského národa. Zelený a modrý pruh symbolizují život věčných poutníků po zelené zemi pod blankytnou oblohou. Tato vlajka byla přijata na 1. Mezinárodním sjezdu IRU v Londýně v roce 1971. A je to opět a pouze IRU kdo může romskou vlajku změnit.

Romská vlajka

Na vytvoření nové romské vlajky přispěchala galerie Artwall, která na novou podobu vlajky vyhlásila dokonce výběrové řízení.

romská_vlajka2

Celé výběrové řízení je znevážením romské kultury. Romové nejsou králíci, aby ostatní i s majoritou rozhodovali o záležitostech týkajících se výlučně Romů. Co si galerie Artwall představuje, že se novým návrhem stane? Je snad počin Arwallu dalším z recesistických pokusů? Nebo je to pokus ukázat na to, že Romové jsou tu a mají také své symboly? Je to přihlouplý způsob poukázání na to, že Romové a majorita žijí spolu? Každý takový pokus může být čitelný mnoha směry. Každopádně vzhledem k napjaté situaci v zemi celá akce zavání spíše diktátem bílých Romům, a to je velmi špatné a nevhodné. Existuje mnoho jiných daleko lepších způsobu jak  na společné soužití poukázat.

Celá akce je nevhodná a poškozuje především Romy na jejich právech. Protože se na celý projekt nabalují jiné weby jako je Aktuálně.cz a tyto všechny aktivity vyvolávají vášně, které by se mohly vymknout z rukou.

Etničtí Češi v českém projektu nemají co diktovat Romům.