Vozíčkář z českobudějovické demonstrace není obětí, ale agresorem

Emoce, nejen mezi médii, vyvolal zásah policie proti vozíčkáři přítomnému na neonacistické demonstraci v Českých Budějovicích. Mladý muž v černém oblečení a černém vozíku dostal od policistů několik pohlavků. Za tento postup je policie popírána celostátním tiskem, rozhlasem a televizními společnostmi, jako je poslední dobou rasizující a bulvarizující TV Prima. Republiku společně s některými spoluobčany zaplavil podivný humanismus a soucit se zdravotně postiženým. Zatímco osudy všech handicapovaných jsou veřejnosti tak trochu šumafuk, zásah těžkooděnců vůči údajnému příslušníkovi Dělnické strany sociální spravedlnosti vyvolal vlnu lítosti. Neonacisté a extrémisté z různých spolků tak dostali příležitost k falešnému soucitu. Šéf  neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti může konečně ukázat své “krásné Já” ochotné hájit bezmocného invalidu před domnělou policejní “brutalitou”.

Samozřejmě, nikdo z většiny nás na oné demonstraci nebyl. Dokonce nebyl ani při oné události s výše uváděným vozíčkářem. Vše je tedy posuzováno z pohledu nahrávky

 

Ten muž na káře se nebyl ani omylem na pokojné procházce městem. Zcela určitě věděl s kým tam jede a co se na cílovém místě může všechno stát. Vzduchem létaly lahve, dlažební kostky a spoustu jiných projektilů, přesto všechno tento mladý handicapovaný muž odjel do Českých Budějovic k neonacistické demonstraci následované neonacistickým pochodem, jehož jediným cílem bylo dostat se na sídliště Máj a zmlátit několik místních Romů. Tedy ten mediálně “oplakávaný” vozíčkář  věděl do jaké se řítí situace. Jeho účast na demonstraci byla neuvážená a svým způsobem také ohrožoval sám sebe a spoustu dalších lidí, kteří s mladíkem na akci jeli.

ŽENA SVŮJ PÁD OPEPŘILA HERECKÝM UMĚNÍM

Všichni účastníci, tedy i ten vozíčkář, byli několikrát podle zákona vyzváni, aby opustili prostor. Přihlížející žena mnohými vydávaná za asistentku vozíčkáře, jinými zase za jeho dívku, neuposlechla, držela se plotu venkovního areálu hospůdky, nechtěla z místa odejít a navíc se prala s policistou. Žena následně upadla. V jedné chvíli je na videozáznamu z části patrné, že policista do ženy strčil pouze loktem, ale žena padala, jako kdyby do ní policista vrážel celou rukou. Celý pád  byl pravděpodobně přikrášlený samotnou ženou. Kdyby totiž byla policistou vhozena do plotu, instinktivně by se snažila něčeho chytnout a rukou by tápala v prostoru. To jsou základní instinkty lidského chování a ty lze stěží potlačit.  Navíc ta žena z videa padala obličejem vpřed a zakopla o blízký stůl. Žena se ničeho nechytala a do plotu nejspíš skočila. Za jakákoli případná zranění by si tak mohla sama.

Všichni, kdo se v inkriminovaný okamžik nacházeli na daném místě a neuposlechli výzev těžkooděnců se dopouštěli neuposlechnutí příkazu policie a mohli tak být podle zákona z místa vytlačeni, a to i za použití donucovacích prostředků.

VOZÍČKÁŘ NAPADL POLICISTY A SLOVNĚ JE INZULTOVAL

Na výše uvedeném videozáznamu je také vidět, že policisté zákrok proti vozíčkáři výrazně zmírnili a postupovali úplně jinak, než u ostatních účastníků demonstrace. Pokud je známo, vozíčkář neutrpěl žádná zranění. Navíc policisty viděl a měl tak dost času, aby po upozornění i před ním z místa odjel. Čož jak je vidno, neudělal.

Je legitimní vést diskusi o tom, zda policie musela vozíčkáře pohlavkovat, a zda tak byl zákrok morálním nebo nějak přehnaným.

voz_budejovice

Když se na záběr pořádně podíváte, tak zjistíte, že vozíčkář dal pěstí policistovi a poté padaly vzájemné facky. Vozíčkář zaútočil na policistu a ti následně vozíčkáři dali facky a pohlavky. Navíc té pěsti muselo něco předcházet a začátek střetu není vidět. Ve videozáznamu není slyšet slovní reakce vozíčkáře ani přítomných policistů. Podle tvrzení policie vozíčkář těžkooděnce jako první slovně inzultoval.

Jak by v takovém případě těžkooděnci postupovali proti chodícímu útočníkovi? Zcela stoprocentně by na útok  reagovali obušky a následným zadržením delikventa. Jak je ze záběru patrné, policie reagovala s ohledem na zdravotní stav vozíčkáře naprosto přiměřeně. Vozíčkář se plánovitě do policistů navezl, vyvolal potyčku, za kterou byl následně “odměněn”. Jakékoli zvěsti extrémistů, neonacistů a dalších odpůrců policejního zásahu na zdravotně postiženého v jihočeské metropoli  jsou naprosto zbytečné, protože se policie v tomto případě žádné brutality nedopustila.

Pokud je skutečně pravda,, že mladý vozman v černém je příslušníkem Vandasova spolků tupohlavých, poté je tragikomické, že v hodnoty neonacismu a rasismu věří zdravotně postižený člověk. Byl by totiž prvním v řadě, kdo by za Hitlerovského Německa putoval do vyhlazovacích programů. Copa si tento mladík neuvědomuje na jakou ideologii se dal?