Propuštění Jany Nagyové není žádný skandál, vychází z litery zákona

Jana Nagyová  je na svobodě, a ta média mají po alkoholické love story Ivety Bartošové novou senzaci. Morbidní, až hysterická vyjádření Petra Nečase jsou střídána hloupými glosami večerních zpráv. Někteří prolevicově orientovaní fanoušci partají si opět hrají na Šeherezádu, kde přísného šejka tentokrát zastává vstřícný přítel na druhém konci datového kabelu. Řeč práva a jednotlivých paragrafů je nahrazována různými konspiračními teoriemi, kde vězeňská služba a soudy jdou na ruku podplaceným politikům. Žijeme v demokratickém státě, nebo jako společnost stojíme o skandalizace státních zástupců jako je Ivo Ištván? 

Komunisté, zvláště Vojtěch Filip, se pokoušejí jako aktivní politici zpolitizovat celý proces, ve kterém jedni vysoce postavení mají výhody nad “obyčejnými lidmi”, jen proto, že se vše točí kolem bývalého předsedy vlády. Žádný politik, dokonce ani propuštění exposlanci nesmějí jakkoli skandalizovat celé vyšetřování, nebo jakkoli poukazovat na nutnost personálních změn. Takové jednání by bylo možné chápat jako vyhrožování všem, kdo se dotkli vazebně zadržovaných. Úplně tragikomický je postoj pana poslance Dientsbiera, který nyní vystupuje proti imunitě poslanců, i když jeho partaj nakonec hlasovala proti jejímu zrušení. Stejně odmítavě ke změně poslaneckých imunit přistupovali pravicoví politici. Výkřiky po vyšetřování Ústavním soudem tak vypadají komicky. Ústavní soud tu není pro doplňování Ústavy ČR. Od toho jsou tu poslanci, z nichž se ani jeden nehodlá s Ústavou pokrytecky cokoli dělat.

V případě propuštění Jany Nagyové není zatím třeba hovořit o politickém pozadí. Na Janu Nagyovou byla uvalena vazba z důvodu § 67 odst. 1. písm. b .  V takovém případě musí být zadržovaný propuštěn, pokud vazební důvody pominou. Jinými slovy, pokud jsou vyslechnuti všichni svědci, poté nehrozí, že by výpověď těchto svědků mohla být jakkoli Nagyovou ovlivňována.  Její propuštění tak zcela vyhovuje liteře zákona.

Pokud by byla Jana Nagyová vazebně zadržovaná podle § 67 odst. 1. písmeno A , nebo C, poté by bylo skutečně složitější zjistit, zda vazební důvody pominuly. Protože nikdo nemůže s jistotou tvrdit, že prošetřovaná osoba neuteče do zahraničí, nebo se nebude jinak ukrývat před případným vyšetřováním či nadále páchat trestný čin, kvůli kterému došlo k vazbě. Mediální fikce komplotů jsou v případě propuštění Jany Nagyové hloupými stavbami Potěmkinových vesnic.