Politická krize v Egyptě vyvolá humanitární krizi v Gaze

Ve středu egyptská armáda odstranila z postu prezidenta Mohameda Morsiho. V zemi pyramid tak došlo k otevřenému vojenskému převratu, který celou zemi přibližuje k občanské válce. Odpůrci a přívrženci bývalého prezidenta se do sebe navzájem pouštějí…..zatímco odpůrci minulého nad Káhirou oslavují salvami pestrobarevných ohňostrojů. Jako kdyby samotní Egypťané nebyli schopni pochopit, o co skutečně v jejich zemi v tento okamžik jde. Jeden egyptský generál dokonce po svržení prezidenta prohlásil, že nastal čas zúčtování s kolaborační spoluprací Morsiho s palestinským Hamasem. Egypt se hroutí a Izraelem okupované Gaze hrozí kvůli zhoršující se politické situaci velká humanitární krize.

Egyptské úřady se rozhodly doslova ze dne na den uzavřít hraniční přechod v Rafáhu, ze kterého doposud vedla jediná možná cesta k zásobování obyvatel Gazy. Z tohoto místa se i přes izraelský zákaz dovážely do okupovaného území potraviny, šaty, pití, léky……Palestinci se tak stali rukojmími, doslova oběťmi útočníků, kteří na Sinaji podnikali cílené ozbrojené výpady na jednotlivá stanoviště egyptské armády. Kdo nyní zaručí nevinným lidem, že nespadnou do velmi vážné humanitární krize?

Izrael Gazu dusí a nedovolí jakékoli zásobování, tedy až na malé výjimky. Proto byl a stále je otevřený Rafáh malou “zárukou”, že v Gaze nedojde k hladomoru a ještě většímu nedostatku léků a dalších zdravotnických materiálů. Jedním z důvodů, podle brigádního generála Aymana Salama z Vojenské akademie v Káhiře, pro svržení Morsiho byla údajná spolupráce prezidenta s Hamásem, který prý dělal vše možné proti Egyptu. Salama tvrdil, že za srpnovými útoky na stráže v Sinaji stáli Palestinci z Hamásu a Morsi se snažil útočníky krýt. Národní bezpečnost na Sinaji ve spojení s tunely džihádistů z Gazy, tak byla podle slov brigádního generála výrazně ohrožena. Díky tunelům měli útočníci v osudný srpen zabít během pěti minut 16 egyptských vojáků.

Brigádní generál Salama pro BBC ještě dodal, že hlavními nedostatky Morsiho byly v národní bezpečnosti, kdy prezidentský úřad kryl džihádisty z Hamásu pocházejících z Gazy a zabraňoval armádě v následném vyšetřování celého incidentu. Byl tedy jeden z hlavních důvodů sesazení prezidenta jeho přílišná náklonnost Hamásu? Brigádní generál Ayman Salama řekl, že Morsi překračoval státní a vojenské zájmy když zahájil spolupráci s Hamásem. Není tohle jen další způsob vojenské mluvy mající za úkol legitimizovat vojenský puč?

Armáda prý podle slov Salami několikrát požádala Morsiho o uzavření všech přechodů a zasypání všech tunelů vedoucích z Gazy do Egypta, ale prezident tyto žádosti odmítal z ohledem na humanitární hlediska v Gaze. Armádou svržený prezident Morsi měl pravdu. Pokud by skutečně došlo k zasypání tunelů a uzavření hraničního přechodu, zcela zákonitě by v Gaze došlo k humanitární katastrofě. Najednou by na jedné straně byla nelítostná izraelská blokáda a na straně druhé by došlo k vyvolání humanitární krize ze strany Egypta.

Po vojenském puči tak nejspíš dojde ke sbližování Egypta a Izraele a nejspíš bude obnovena také spolupráce na zpravodajské úrovni mezi egyptskými a izraelskými zpravodajci. Přeměna politiky tak možná zapříčiní velmi vážnou humanitární katastrofu v Gaze. Egypt ukončení pomoci myslí vážně. Ostatně uzavření Rafáhu je toho důkazem. Humanitární organizace založená v Ženevě, Euro-Mid, uvádí ve svém prohlášení  znepokojení nad zhoršující se humanitární situací v Gaze, které se očekává po politické krizi v Egyptě. Pokud mezinárodní instituce nezasáhnou,  bude přes 1,7 milionu Palestinců ve velmi vážné humanitární situaci.

Egypt před nedávnem v příhraničních oblastech uzavřel tunely, které jsou hlavní spojnicí dodávám pohonných hmot, paliv, zboží a dalších komodit. Egyptská armáda buldozery před několika dny zničila tyto tunely. Již nyní dochází díky tomuto opatření k nedostatku zemního plynu v Gaze. V ohrožení jsou především nemocnice, záchranná služba a zdravotnická zařízení Gazy. Ukončení jakékoli pomoci Egypta Gaze přichází v období zpřísnění izraelské blokády na okupovaných územích. Izrael nově omezuje veškerý dovoz plynu do Gazy. Distribuční střediska s plynem,  jako je Daban company, tak nemají co distribuovat. Podle posledních údajů je v Gaze k distribuci 18 tun plynu denně, ale k pokrytí těch nejzákladnějších potřeb by bylo třeba 35 – 45 tun zemního plynu. Do této těžké situace způsobené Izraelem tak přichází další destrukce ekonomiky v podobě egyptských kroků politické krize v Káhiře.

Izrael stejně jako Egypt používají vůči Gaze princip kolektivní viny. Ještě před vojenským pučem vládl v Egyptě nedostatek pohonných hmot. Tento nedostatek po sesazení prezidenta zmizel…..byl snad nedostatek vyvolán egyptskou armádou, aby se obyvatelstvo snadněji a lépe bouřilo? Nicméně to nic nemění na tom, že chování Egypta vyvolává a pokud nezasáhnou mezinárodní organizace, tak i vyvolá humanitární krizi v Gaze.