Nikdo nesmí útočit na policii, ani zdravotně postižený, byl-li vozíčkář skutečně vozíčkářem

Konečně se policie  v Policejním deníku vyjádřila k případu vozíčkáře z demonstrace v Českých Budějovicích.  Jeden údajně zdravotně postižený člen Dělnické strany sociální spravedlnosti si myslel, že ho jeho handicap ochrání od policejní reakce. Nikdo, dokonce ani člověk na vozíku, si nesmí dovolit ve zlém sáhnout na policistu. Každý z nás má povinnost uposlechnout zákonných výzev příslušníků Policie České republiky a pokud tak neučiní, musí počítat s případnými následky. Neonacisté, extrémisté a lidé sympatizující s krajní pravicí zcela zbytečně kritizovali postup policie, o kterém server Hrebenar.eu nedávno informoval.

Policie se zachovala zcela správně a adekvátně vzhledem k vyhrocené situaci. Vozíčkář z videonahrávky je díky svému chování a napadání mužů zákona podezřelý ze spáchání trestných činů útoku na veřejného činitele.

Tak je to správné a tak tomu má být. Pokud někdo fackuje policistu během jeho úředního zákroku, poté se dopouští trestného činu. Není tady ani omylem zapotřebí hovořit o policejní brutalitě. Policejní brutalita by to byla pouze tehdy, pokud by policisté vozíčkáře bezdůvodně zbili, pokud by jej i s vozíkem srazili k zemi nebo mu nějak vážně či lehce bez jakéhokoli důvodu ublížili. Je i ze samotných záběrů více než jasné, že tomu tak nebylo. Policie jasně uvádí, co předcházelo celému incidentu a jak se těžkooděnci k demonstrantovi zachovali:

 Policisté vozíčkáře vyzvali, aby opustil prostor, stejně, jako všichni ostatní. Policisté dokonce muži chtěli pomoct, aby odjel bez problémů. Vozíčkáři v tu chvíli něco upadlo, jeden z policistů se sehnul k zemi, aby muži věc podal a pomohl mu tak. V tu chvíli však vozíčkář nohou kopl tohoto policistu do oblasti obličeje. A takové video nikdo z demonstrujících neuveřejnil, proč také, nehodí se jim to „do krámu“

Policejní deník má naprostou pravdu. Ti, kdo nahrávali ze střechy celý incident, a jehož video je také uvedeno v tomto článku, dobře věděli, že není patrný začátek incidentu. Možná doufali, že nepůjde poznat ani údery vozíčkáře do těžkooděnců.  Server Hrebenar.eu však celé video rozebral a ihned od začátku odhalil, že vozíčkář se vpustil do rvačky s policisty a naschvál vyhledával s nimi střety. Je snad vozíčkář nastrčená osoba neonacistů mající za cíl  vyvolání dalších kontroverzí?

Policejní deník uvádí:

V tu chvíli však vozíčkář nohou kopl tohoto policistu do oblasti obličeje

Ostatně, už na samotném videozáznamu je patrné, že vozíčkář kope nohama. Kdyby se skutečně jednalo o vozíčkáře, či někoho, kdo musí používat vozík, rozhodně by dotyčná osoba nemohla někoho kopnout, protože by to nedokázala. Buď je člověk slabý na nohy, má potíže s páteří, či se svaly a musí používat vozík…..potom ale nemůže mít dostatek sil k tomu, aby začal kolem sebe kopat. Případně by takové kopnutí bylo skoro neznatelné. Policie uvádí:

Předem podotýkáme, že policisté mají celý incident natočený na kamerách, vzhledem k tomu, že momentálně slouží video pro účely vyšetřování, nelze ho uveřejnit. Toto bude možné až po skončení vyšetřování.

Pokud policie tvrdí, že má záznamy, jak vozíčkář nakopl policistu…..poté je na místě skutečně polemizovat o zdravotním postižení vozíčkáře. Byla to nastrčená figurka extrémistů? Byl jeho zdravotní stav skutečně takový, že potřeboval vozík? Ať je tomu tak, či onak je zatím do vyšetření případu jakákoli úvaha pouhou spekulací. A co pohledává tedy vozíčkář na demonstraci? Vozíčkář nemá co dělat na místě, kde dochází ke rvačkám, ozbrojeným střetům a házení předmětů.

Navíc podle některých svědeckých výpovědí z místa zásahu, vozíčkář jel proti řadě policistů, kteří nikoho jiného skrze ně nepouštěli.  Policisté vozíčkáře pustili a vozíčkář se zase vracel zpět  policistům a ti jej zase pustili. Vozíčkář provokoval a vysloveně chtěl, aby policie proti němu zasáhla.

Policie je autorita a policie se musí při demonstracích a dalších podobných akcích poslouchat. A to bez výjimky, protože zákony platí pro všechny.