Neonácek Vandas se bojí veřejné debaty o rovnosti Romů, a proto podává žalobu na Artwall

Náckové využívají situace a opět jsou díky blbému nápadu grafika Rafy ve světlech médií. Podivné výběrové řízení na novou romsko-českou vlajku je další příležitostí pro zviditelnění “češství” neonacistů Tomáše Vandase. Komu celý projekt pomohl? Tvůrce celé výstavy a nápadu nové vlajky monitoruje neonacismus a extrémismus ve střední Evropě, a proto musí vytvářet kontroverzní projekty? Vlaky, vagony a dokonce i nepovolené plochy využívané umělci galerie Artwall tentokrát vyměnila výstavní síň. Opravdu je čas na kontroverze vyvolávající možná nedorozumění, nebo případné stavy zloby nad bezohledností většiny? 

Romové jsou nedílnou součástí České republiky a Romové neoddělitelně patří do prostředí Čech, Moravy i Slezska. Copak neexistuje mnoho jiných způsobů, jak podpořit Romy uprostřed radikalizující se majority? Musí se ihned potenciálně pošlapávat svaté právo Romů rozhodovat o symbolech své vlastní identity? Práce Artwallu se podobají činnosti Ztohoven, a proto možná nelze od tvůrců této galerie očekávat jakoukoli jinou reakci, či jakýkoli jiný způsob podpory romského etnika.

Kolik se najde hlupáků mezi majoritáři tleskajících Tomáši Vandasovi za jím podanou žalobu? Vandas tak vyzývá orgány činné v trestním řízení, aby neprodleně zahájily kroky k zamezení porušování zákona. Neonacismus a šovinismus neonacismu považuje zobrazení romských symbolů na vlajce České republiky za hanobení státních symbolů. Nehrdý nečech se probudil z Vlčího doupěte neřestí, aby se zastal stejně nečeských hovádek satanových.

Pokud by se postupovalo striktně podle zákona o státních symbolech, dopouštěli by se trestného činu dokonce hokejoví nebo fotbaloví fanoušci mávající na přeplněných ochozech stadionů nejrůznějšími vzkazy na státních vlajkách. Jednoduše řečeno, vrchnímu neonacistovi se nelíbilo, že se Romové dávají na stejnou úroveň s majoritou. Reakce neonacistických Dělníků se dala očekávat. Možná i toto byl důvod celé akce Artwallu.

Xenofobie a nacionalismus rostou raketovou rychlostí……je to vidět také na jistotě neonacistů z DSSS. Je třeba informovat o nutnosti rovnoprávného postavení Romů vůči majoritní společnosti, ale zároveň se nemají používat kontroverzní způsoby špinící právě samotné Romy. Na ulicích jsou neonáckové, roste násilí a společně s těmito jevy roste vzájemná nedůvěra mezi majoritou a minoritou. Kontroverzní projekty pouze tuto nedůvěru zvětšují a prohlubují. Není to velká škoda? Reakce neonacisty se dala očekávat. Je stejně hloupá jako samotný neonacismus Tomáše Vandase.