Jeden haní Romy a druhý Židy. Jsou Věci veřejné stranou rasistů?

Jsou Věci veřejné spolkem rasistů nebo jde pouze o prapodivné pokusy straníků o udržení se ještě na nějaký čas na přijatelných příčkách mediálních anket volební oblíbenosti? Jeden Véčkař za druhým perlí rasistické poučky a bláboly jako z partesu. S neblahým zvykem zkrachovalců začal rasismem známý poslanec Chaloupka, který neváhal a svým anticikanismem oblažil evropské kolegy ve Štrasburku.  Sotva uschla barva nad Chaloupkovým projevem Vandasovců, a je tu další výtečník do klubu rasistů. Tentokrát je to poslanec Michal Babák, jež ve jménu pohany nového ministra financí neváhal použít kontroverzní výrok o Židech. Babák tak reagoval podobně, jako neonacista Vandas, který mimo jiné v prezidentských volbách útočil právě na Fischerův židovský původ.

Nehledejte v tom žádné rasistické narážky, ale žádný Žid nemůže být pro státní kasu horší než pan Kalousek

prohlásil Michal Babák během diskuse v Otázkách Václava Moravce. Ve veřejnoprávní televizi demokraticky zvolený poslanec jako nějaký neandrtálec vychrlí do obýváků televizních diváků pořádnou porci antisemitismu, o kterém sám nyní hovoří jako o nevinných, nevhodně zvolených slovech. Jaký je rozdíl mezi podobnými tvrzeními Tomáše Vandase a Michala Babáka? Není zde žádný rozdíl. Oba dva výroky obou pánů vůči Janu Fischerovi jsou silně rasistické a v případě člena Sněmovny jsou také důvodem, proč by poslanec neměl být poslancem.

Žádný politik, ani jeho kvality nebo nekvality, nesmějí být posuzovány podle jeho etnického původu, víry nebo sexuální orientace. Michal Babák reagoval v diskusním pořadu pomocí předsudků a pouze potvrdil, že čeští politici bývají skrytými rasisty. Copak nelze v takové větě Babáka nehledat rasistické narážky? Ty jako sláma z poslancových bot číhají na každého soudného a rozumně uvažujícího člověka.

Stranická kolegyně Klasnová má sama židovské kořeny v rodině, a tak nevidí  v projevu svého spolupartajníka rasismus? Ve výroku českého zákonodárce se skrývala předpojatost, ve ve které Žid musí nutně krást….ve které je Žid škodnou, proti které je nutné, jako proti Kalouskovi, okamžitě zasáhnout, protože oba dva kradou. Jeden kvůli své povaze a ten druhý kvůli etnickému původu, ke kterému Babák jako cvičený neandrtálec z prajeskyní přiřazuje předem hanlivé vlastnosti. Je tu další předobraz árijských pestrobarevných plakátů hitlerovského Německa nebo Dělnické strany sociální spravedlnosti,

plakát DSSS

na kterých “nebezpečný” Žid vystupuje jako krvelačná bestie s nelidským výrazem v očích, mamonem v srdci a mysli, nahánějící poslední krejcárek do lakomého náručí bezedných kapes.

Michal Babák se projevil stejně rasisticky jako koaliční expartajník Mirek Topolánek, jež proslul směrem k Janu Fischerovi výrokem:

Fischer je Žid a uhne

Topolánkův rasismus stál bývalého předsedu vlády premiérský post. Bude Michal Babák donucen stranou k podobnému osudu? Poslanec Véčkařů má štěstí, že se bývalá vládní koalice nachází v personální vyprázdněnosti spojené s totální krizí. Tady se nahlíží na jednotlivé poslance z pohledu matematiky, a nikoli z pohledu morálky nebo jakékoli zákonnosti. Kdyby Babák podobný výrok řekl například v Anglii nebo Německu, byl by dávno ze svého úřadu odejit a musel by se národu za své pochybení omlouvat. Ostatně, podobně by dopadl Babákův stranický kolega Chaloupka. Oba dva by už dávno ve svém úřadu neměli co pohledávat, protože rasismus nemá v demokracii co pohledávat.