Florida osvobodila dalšího rasistu, George Zimmerman může pokračovat ve střílení černochů

“Pane Zimmermane, podepsala jsem rozsudek, který potvrzuje verdikt poroty. Váš elektronický náramek bude sňat u východu z této síně. Nemáte s tímto soudem už více co do činění”, sdělila soudkyně Debra Nelsonová  Georgi Zimmermanovi, jež loni, 26. února 2012, jako samozvaný vůdce místní dobrovolné hlídky zavolal na tísňovou linku 911 a řekl policejnímu dispečerovi, že teenager navracející se z nedalekého obchodu vypadá podezřele. Po nespecifikované hádce s černošským mladíkem Trayvonem Martinem Zimmerman vystřelil a zasáhl jej přímo do hrudníku. Své počínání poté střelec obhajoval před policií jako nutnou sebeobranu.

Georgi Zimmermanovi tak před osvobozujícím rozsudkem hrozilo obvinění z druhého stupně vraždy a federálního zločinu nenávisti. Pokud by byl usvědčen, z obou trestných činů, mohl tento útočník se zbraní v ruce čelit i možnému trestu smrti.

Tento proces vyvolal po celých Spojených státech diskuse o rasismu, právním systému a politické kultuře. Společnost se  osvobozujícím rozsudkem rozdělila na dva politicky ovlivněné tábory. Liberálové zahájili kritiku samozvaného kápa hlídkařů George Zimmermana, zatímco konzervativci využili své příležitosti a zaútočili mimo jiné na místní média, rasovou politiku i samotného zastřeleného černošského teenagera. Florida tak v jednom místním, z počátku epizodním případu, ukázala svá bolavá místa, ve kterých těsná bota rasismu stále sužuje nohy slavné Sochy svobody.

Na Floridě je dosud v platnosti kontroverzní zákon, podle kterého v obavě o vlastní život můžete střílet doslova jak se vám zlíbí. Dejte lidem do rukou pistole, vytvořte pro ně zákony a neštěstí přijde samo. V každé společnosti se najde maniak, či jednoduchý jedinec, který bez problému proti cíli nenávisti použije zbraň. Z amerického šoku….z neštěstí, jež zahalilo zaoceánskou společnost hábitem rozhořčenosti, by se měli poučit zejména čeští zákonodárci, kteří se po americkém vzoru snaží naočkovat šílenství zbrojní svobody do české společnosti.

Sto čtyřicet znaků na Twitteru tak často připomínalo trapné pokusy politických leaderů o zviditelnění se na tragické události. Z dvou verzí soudní pře se stal pro konzervativce další důvod k rozšiřování nenávisti mezi bílými a jinak zabarvenými Američany. Zimmermanova obhajoba vykreslovala svého mandanta jako andělskou bytost, která nedělala nic jiného, než že dohlížela na bezpečí sousedů. Celý soudní proces tak často připomínal trapnou frašku, ve které se střelec usmíval, zatímco se rodina zastřeleného nestačila divit nad reakcemi slepé a nyní i snad hluché spravedlnosti. Jak hluboko do rozhodování soudu zasahovala politika? Byl to vůbec nezávislý soud s nezávislým rozhodnutím? Verdikt v případu Zimmerman ukázal, jak je každá malá část amerického života totálně zpolitizována. Přesně kvůli těmto politickým “sviňárničkám” většina Američanů nenávidí politiku.

Liberálové s konzervativci se rozdělili do úhledných řad opačných táborů pokoušejících se vyprávět svůj vlastní politicky příhodný příběh jednoho náctiletého afroameričana. Jedna strana  chválí osvobozující verdikt soudu, zatímco ta druhá poukazuje na rasismus a rasovou intoleranci. Liberálové se v médiích zabývali tíží důkazního břemena neviny střelce, zatímco konzervativci byli hluboce rozčarováni z celkové události tohoto případu. Je to podobné, jako když v Česku v případu policejního vyšetřování vystupuje Rom. Jedno televizní médium začne hýřit nepřizpůsobivým občanem a bude zděšeno nad tím, proč Rom zaútočil na majoritáře, zatímco to jiné médium se bude zabývat fakty a důkazy bez rasového podkladu.

Naštvanost Američanů nad osvobozujícím rozhodnutím soudu je oprávněná. Kam to Amerika míří, když George Zimmerman  může s pistolí v ruce honit teenagera po okolních ulicích, když stejný George Zimmerman může ignorovat prosby a slova policejního dispečera a když tentýž George Zimmerman vydává rasistická prohlášení….

Podle svědků byl George Zimmerman klasickým rasistou. Huffington post dokonce uvedl rozhovor se spolupracovníkem George Zimmermana. Onen spolupracovník v přiložené nahrávce  vystupuje raději z obav o sebe samotného inkognito. Říká, že ho Zimmerman během práce rasisticky šikanoval. Spolupracovník pocházel z Blízkého východu, a tak jej Zimmerman nazýval “zasraným debilem” a zesměšňoval ho pokřiky “Achmed terorista”, případně před svým blízkovýchodním spolupracovníkem George Zimmerman vyprávěl přihlouplé vtipy o bombardování Středního východu. Zkrátka,  střelec onoho osudného únorového večera se choval stejně rasisticky jako nový prezident Miloš Zeman, který pro změnu na německou novinářku zařval “Allahu akhbar”.

George Zimmerman je vůbec problematickou osobností. V minulosti si na Zimmermana stěžovali jeho sousedé kvůli Zimmermanovu agresivnímu počínání co by člena dobrovolných městských “hlídačů”. Dokonce veřejné záznamy ukazují, že byl Zimmerman v roce 2005 zatčen v Orange county za odpor při zatýkání. Rasismus v Zimmermanově rodině není nejspíš nic nového. Georgův bratr Robert nedávno na Twitteru perlil několika rasistickými zprávami. Chování obou bratrů připomíná české rasistické tupce vidící za každým Romem zločince, vrahy a násilníky. Podobný pohled na černochy měl také Robert Zimmerman. Oba dva bratři pochází ze smíšené hluboce katolické hispánské rodiny. Jakékoli rasistické hlášky Roberta Zimmermana vzhledem k rodinné minulosti vyznívají tragikomicky. Oba dva Zimmermanové mají totiž černé kořeny ze strany svého afro-peruánského pradědečka.

George Zimmerman je rasistickým idiotem, který hnal se zbraní v ruce černošského mladíka po okolí jen kvůli tomu, že mladí byl černochem a měl na sobě mikinu. Copak se kvůli tomuto důvodu mohou střílet lidé? Jste černý a máte na sobě mikinu, tak vás může beztrestně postřelit nějaká samozvaná občanská hlídka? Američtí konzervativci to tentokrát s obhajobou Zimmermana přehnali a sami dali najevo svůj rasismus. Co chtěli přihlouplí konzervativci docílit špiněním zavražděného mladíka?

Společnost tak po dlouhé chvíli na případu Zimmermana mohla spatřit rasistickou tvář mnoha politických táborů a jejich skalních fanoušků. Postoj konzervativců je zvláštní. Na jednu stranu uvažují udělení státního občanství pro miliony ilegálních přistěhovalců, zatímco v případě zastřeleného černošského mladíka nešetřili rasismem ani omylem. To je také možná důvod, proč černoši nevolí konzervativce.

Každopádně, soud dal na Floridě vzkaz všem rasistům: “můžete střílet po černoších a nic se vám nestane“.