Českobudějovické setkání primátora s občany bylo o rasismu a extrémismu místních obyvatel

Magistrát v Českých Budějovicích se ve spolupráci s policií rozhodl navázat diskusi se všemi, kdo o to projevili zájem. Lidé dostali prostor ke třem hodinám dotazů, ve kterých si teoreticky kdokoli mohl vyjádřit k posledním, ale také k předcházejícím dnům, atmosféře a chování politiků v jihočeské metropoli. Byl to takový pokus přemístit neonacistické demonstrování z ulic do konstruktivní diskuse “nespokojivců”, která se často přeměnila v proud hysterických záchvatů plných křičení, ječení a nesmyslných invektiv, proti kterým je těžké bojovat. Bylo předem jasné, že taková diskuse nic nevyřeší, alespoň umožnila lidem uvolnění agrese ve formě slov a nikoli ve formě přitroublých zvolání “Čechy Čechům”, kterým někteří českobudějovičtí občané posloužili jako dobře zmanipulované ovečky.  Je smutné, že celé shromáždění bylo poznamenáno silným rasismem.

Serveru Hrebenar.eu se podařilo získat zvukový záznam celé “besedy” s občany Českých Budějovic.

 

Každý řečník směl v onen osudný okamžik hovořit na mikrofon tři minuty. Tři minuty na mnohdy podivné reakce nemající nic společného s incidentem na pískovišti v nedalekém sídlišti Máj. Ti, kdo se nedostali ke slovu, měli možnost položit dotazy na papír. Skrumáž černé tuhy se rázem stala němým otrokem nenávisti zamindrákovaných a nechápajících bytostí, které ve světle nemediální anonymity upustili uzdu svému odhalenému smyslu pro rasismus. Ono je přeci jen něco jiného vystoupit před přítomnými lidmi a sdělit odkud pocházíte, než sepisovat zcela anonymně co máte ukrytého na srdci a mnohdy ztracené duši.

Debata byla určena především pro obyvatele sídliště Máj, na kterém se s železnou pravidelností týden co týden odehrávají neonacistické pokusy o pogromy na romskou komunitu. Jednou nácky svolal náctiletý chlapec, aby posléze ve stejnému činu sáhla učitelka zdejší mateřské školky. Mediální svět tak trochu udělal ze sídliště Máj nový český Bronx, kde je více jak 22 000 obyvatel sídliště krutě terorizováno pár stovkami Romů. Jen je na celé věci zajímavé, že do incidentu na pískovišti nikdo nikdy neslyšel o jakémkoli tyranizování majority ze strany Romů.

Celé shromáždění českobudějovických občanů zahájil svým slovem primátor jihočeské metropole Juraj Thoma:

Dobré odpoledne, děkuju, že jste přišli na toto setkání, od kterého si slibujeme, že je jedinou možnou platformou, na které se můžeme bavit o konkrétních věcech a o eventuelních způsobech jak konkrétní problémy řešit. Řešení problému se nedá najít tím, že budeme na ulicích podporovat různé demonstrace a budeme se jich účastnit. Tam prostě není nikdo, kdo by v těch vypjatých situacích poslouchal a byl schopen na cokoli vám odpovídat.

Pan primátor má absolutní pravdu. Úvodními slovy tak trochu sáhl do svědomí přítomných, kteří jako nepřemýšlející stroje jednali podle zadání a manipulace čtyř set přespolních neonacistů a extrémistů. Mladí náctiletí si chtěli dokázat, jestli dokáží vyhecovat bandu hololebců k hýkání hesel jako “Čechy Čechům”, “černý svině” a dalších náckovských zaříkadel demence neonacistických nečechů. Jen si vzpomeňte na televizní záběry maminky z řad majority neschopnou utišit svého puberťáka pokřikujícího na nedaleké neonacisty jedno z výše uvedených košilatých hesel nelidskosti.

Bohužel, během prvního neonacistického demonstrování primátor Thoma  s městem, tak jako policie, mnohé pokazili. Vedení  Českých Budějovic nevyužilo aplikaci Manuálu k zákonu o právu shromažďovacím, zatímco policie z řady mnoha chyb neochránila shromáždění Čikhatar het/Z bahna ven 2 a nakonec toto shromáždění na rozdíl od nepovoleného pochodu oficiálně rozpustila a místo shromáždění “Na Kopečku” následně policie vyklidila. Poučeni z nezdarů minulých neúspěchů byla další demonstrace neonacistů velmi dobře zvládnuta policií a primátor Thoma se taktéž zachoval mnohem lépe.

Nyní byla na shromáždění občanů Českých Budějovic přítomna celá rada města s představiteli všech politických platforem. Přítomni byli také zástupci Policie ČR, zástupci městské policie, poskytovatelé terénních sociálních služeb a lidé mající na starosti správu městského bytového fondu.

Po slovech primátora se ujal mikrofonu zástupce policie, který z pohledu policie rekapituloval uplynulých čtrnáct dní ve městě. Incident z pískoviště a střet pěti dospělých osob na pískovišti se vyšetřuje, nacož následovala dvě shromáždění neonacistů. Šéf jihočeské policie, Radomír Heřman,  poukázal na jeden fakt, který se neobjevil v žádném sdělovacím prostředku.

 Není přeci možné, že dvě skupiny lidí se nějakým způsobem pojmenují, jedna skupina se ozbrojí a jde si s druhou skupinou nějakým způsobem vyřídit nějaké účty. Mně nepřísluší hodnotit příčiny a důvody, ale přece není možné a je protizákonné vyřizovat si své problémy za použití zbraně a násilí.

Policejní ředitel měl absolutní pravdu. Jeho projev vyvolal vášnivé reakce, kdy mnozí občané křičeli “my ho slyšet nechceme“, “počkej, až vyleze” . Mnozí lidé tak nepřišli zcela jasně diskutovat a naslouchat. Jejich úkolem bylo chovat se stejně nekulturně a neomaleně jako se chovala banda extrémistů, zfanatizovaných lidí a neonacistů na českobudějovických ulicích.

Po projevu šéfa jihočeské policie přišla řada na jednotlivé dotazy občanů. První dotaz obsahoval demagogické a rasizující prvky. Ale co se dalo jiného čekat?

Je mi skoro šedesát let. Žiju v Budějovicích od narození a to co se tu děj teď posledních pár let, to už není únosný. Může mi někdo z vás, kdokoliv říct a je mi jedno kolik z vás odpovědět, jak je možný, že 400 lidí Máje terorizuje 22 000 lidí na Máji?

Opět tu řečník využil rasistické generalizace, ve kterých jsou všichni strkáni do stejného pytle. Po tomto dotazu směřovali na přítomné zástupce města, policie a sociální pracovníky vlna nadávek. Právě kvůli takovým reakcím. Právě kvůli nadšení místních lidí z rasismu slaví úspěch neonacisté a extrémisté, kteří slouží jako vůdci rasismem přeplněných spoluobčanů. Díky neukázněnosti a radikalitě přítomných moderátorka setkání sdělila, že dotaz bude bez odpovědi. Vosí hnízdo skrytých rasistů se probudilo, aby začalo pískat a hulákat “Hambáááááá“. Nakonec odpověděl primátor Thoma. Dá se vůbec na takovýto rasistický nesmysl jakkoli odpovědět?

První dotaz nebyl de facto dotazem, ale jen pouhým deklasováním, ve kterém řečník  sděluje, že se na Máji necítí v bezpečí. Lidé ani nechtěli poslouchat odpověď primátora. Hulákali jako na nějakém přeplněném stadionu, ve kterém mají zaznít rasistická, šovinistická a demagogická tvrzení jako nějaká pochybná vizitka místních obyvatel. Další otázka směřovala na kamerový systém města a naštěstí postrádala veškerý populismus a rasismus předchozího řečníka. Zkrátka, když to jde, rasismus jde stranou a přichází věcný dotaz.  Kamery mají být v ulici Milady Horákové…..požadavek byl zaznamenán a investiční odbor města kameru na ulici umístí.  Jen je zvláštní, že se nikdo neptá, kolik nová kamera bude stát a nikdo neřeší, jestli ta kamera je skutečně ve jmenované ulici potřeba. Tentokrát se musí nasytit hladový dav, aby se uklidnila situace ve městě.

Po věcném dotazu přichází další demagogický a takto se setkání odvíjí celé tři hodiny. Organizátor neonacistické první protestní akce vystoupil s dotazem na primátora, jestli je primátor stále přesvědčen, že se na Máji nic neděje. Neonacista, nebo přinejmenším sympatizant zdvihačů pravaček dorazil také na setkání, aby místní publikum potěšil na srdíčku další porcí demagogie a rasismu. Očekává snad někdo pravdivost slov takového organizátora násilného potlachu neonacistů a extrémistů? Lidé křičí jako zběsilí “huráááá, hurááááá“, sami zkracují nadšením slov extrémisty čas pro následnou debatu a odpověď.

Sídliště Máj rozhodně není Matiční ulice, ani tolik mediálně, mnohdy zcela nezaslouženě, protíraný severočeský Chánov. Extrémisté by nejradši vlepili sledovanému sídlišti nálepku válečné zóny, ve které by oni sami vykonávali “nápravu” pěkně po svém po vzoru bestiality, krutosti a násilí vyznavačů symbolů dávno minulých časů. Najednou se přetřásají domnělé trestné činy, během kterých předem určení viníci (Romové) měli brutálně napadnout ženu a dítě. Policie takový případ nevyšetřuje a nevyšetřovala….to si jen jeden extrémista s ultrapravicovým přesvědčením pustil špinavou pusu na špacír. Je tu další lživá zpráva o deseti, nebo dvanácti policejních autech a neexistujícím trestném činu, o kterém policista Heřman neví.

Je tu další řada slovních útoků na Romy a další domnělé úlevy. Lidé jsou nevzdělaní a nevědí, jaké jsou podmínky pro výběr asistenta městské policie.  Je to smutné, že lidé používají pouze rasismus. Programy Ministerstva vnitra jsou dehonestovány rasisty. Na romskou ženu před mikrofonem se křičí “zase černá“, lidé řičí jako největší primitivové “tahle nemá právo mluvit“. Lidé říkají, že na sídlišti Máj není policie, přesto si nikdo nestěžoval na práci mužů a žen zákona. Na shromáždění občanů se rasisté smějí policajtům, ale je zajímavé, že před medializovaným útokem k žádné stížnosti ve městě nedošlo. Kromě dehonestace Romů předem pokládaných přítomnými občany za nižší tvory s nižší inteligencí, dochází  ke slovním inzultacím primátora a přítomných politiků.

Dokonce dochází k ospravedlňování radikálů, kteří jsou přítomnými obyvateli Českých Budějovic pokládáni za obyčejné a snad i poctivé lidi.

…..a myslim si, že nebejt jich(pozn. redakce: neonacistů a radikálů), tak v životě by nikdo z nás tady nebo kdekoli jinde by se neodvážil ten protest prostě se udělat…tuhletu demonstraci…….

Právě takové názory, jsou zlatým dolem pro neonacisty a extrémisty, kteří slouží v ulicích jako  uvolněná pojistka skrytého rasismu a násilí majority. Jakákoli kritika neonacistů a extrémistů je obdarována bučením a pokřiky. I to zcela vypovídá o celkovém složení aktivních obyvatel, kteří se bez obav účastní shromáždění neonacistů. Lidé bez problémů říkají, že “cikány policie chrání a slušné lidi mlátí“. Policisté v civilu během demonstrace neonácků jsou považováni diskutéry za vyvolávače konfliktů, což je totálně úsměvné, nebo spíše tragikomické. Jsou pokládány dotazy na sociální systém, ve kterém jsou předem sdělované lži o domnělých výhodách zdravotně postižených i místních Romů. Policie je naváděna  rasové profilaci….snad si ani lidé neuvědomují co říkají…že tím podrývají sami sebe.

Matka vychovává své děti, aby byli hrdí….když poté ty děti hajlují….není divu, že takový zmetek radikál dostane přes hlavu, zcela jistě si to zasloužil.

Extrémisté léčící si ego na Romech naopak tvrdí, že si policisté léčí ego na extrémistech. Stěžují si na násilí, přesto tak nějak zapomínají na to, že sami chtěli násilí páchat. Zkrátka, setkání občanů s primátorem bylo o obhajobě extrémismu, rasismu a dehonestace Romů. Je velmi smutné, že jsou lidé tak hloupí, že vidí v neonacistech a extrémistech záchranu.