Žlutá a modrá parkovací místa pro handicapované? Proč ne, je to skvělý nápad

Australské Orange City plánuje vytvoření nových žlutě označených parkovacích míst pro zdravotně postižené a těžko pohybující se spoluobčany. Takové místo by bylo mnohem menší, než klasická modrá parkovací místa, na která jsme běžně zvyklí například tady v České republice. 

Inovátorský přístup australských radních je docela sympatickým řešením, jak ulehčit život vozíčkářům, kteří ke svému vystoupení a nastoupení potřebují mnohem více prostoru, než člověk pohybující se na francouzských berlích, či nějakém chodítku. Populace stárne, důchodců přibývá a na vytváření širších zón stání nebývá tolik prostoru. Každý, kdo používá vozík ke každodennímu pohybu, například za nákupy, velmi dobře ví, jaké je to obtěžující a frustrující několik minut kroužit na přeplněném parkovišti.

Řada aut s vozíkem za skly mnohdy ani takové speciální stání s větším prostorem kolem zaparkovaného auta nepotřebuje. Lidé o berlích, důchodci a neslyšící nepotřebují vytáhnout káru z kufru, potom složit velká kola k vozíku  a následně si přesednout z místa A do místa B. Právě pro tyto kroky jsou určená speciální stání. Někteří uvědomělí pohybově méně postižení spoluobčané celou situaci řeší tak, že parkují na obyčejných parkovacích místech, a ta speciální nechávají opravdu pro vozíčkáře. Ale ruku na srdce, kolik takových uvědomělých lidí je?

Není dobré ani správné všechny zdravotně postižené strkat do stejného “pytle”. Každé postižení potřebuje jiné podmínky, výhody a každé postižení potřebuje třeba i jiný prostor při parkování. Ti více mobilní tak často zcela nevědomky ztrpčují život těm méně mobilním. Australského řešení by mohly využít české úřady. Ty neustále po drábkovsku přemýšlejí, jak nejvíce ztrpčit život těm handicapovaným…..nyní by konečně mohly nahlédnout do země klokanů, kde v jednom městečku přišli na to, jak zlepšit kvalitu života lidí se zdravotním postižením. Vozíčkáři by nemuseli pracně vyhledávat volná modrá místečka k zaparkování a ti ostatní zdravotně postižení by také nepřišli zkrátka. Proč není česká politická reprezentace schopna vymyslet něco podobného?