Vydá Duchcov své “Norimberské zákony”? To město žije rasismem

Duchcov je zmítán napětím. Nenávistí a nepochopením hlavně ze strany politické reprezentace města. Ti radní, jako by čekali na nějaký takový incident, jakým bylo květnové přepadení manželů v Duchcově. Nedávno, před několika dny si náckovská Dělnická strana sociální spravedlnosti vytvořila v Duchcově svůj svatostánek nenávisti. Náckové se rozhodli z celého problému ve městě vytěžit maximum. Opilí delikventi přepadli manželský pár, proto si radnice může na plno rozlít nenávist na duchcovské Romy?

Situace v Duchcově je velmi vážná. Byla vážnou ještě před známým incidentem. Paní starostka, jako by neměla jen titul inženýrky, ale také maturitu z rasismu, který aktivně ve městě uplatňuje. Paní starostka odmítá vést dialog s obyvateli jižní části města. A pokud jej přeci jen začne, zahájí jej těmito slovy: “měli byste se všichni modlit za to , že ti napadení nezůstali ležet na JIP“. Už předem paní starostka Bártová vystupovala proti všem Romům ve městě z role generální viny. Viny všech, jen proto, že jsou Romy.

Nejvyšší politik města po mediálně známé incidentu schvaloval zcela veřejně princip kolektivní viny. Alespoň tak zní svědectví mnoha Duchcovanů o chování “šéfky” města. Stal se incident, a proto starostka mohla začít s mediálním lynčem?  Paní starostka v médiích volá po klidu ve městě, přitom pro klid nedělá vůbec nic. Hlavním dějištěm domluv se stává tamější cukrárna, do které mají neoficiálně Romové vstup zakázaný. Prostě tam nejsou vítaní a město s tím nic nedělá. V cukrárně se paní starostka setkala také s Pinďou, o jehož minulosti věděla. Sama starostka to doznala v jednom rozhovoru pro iDnes.

Rasismus je v Duchcově podáván po tunách. Rasismus má v Duchcově hlavní slovo. Kolikrát radní používají hloupé sousloví “nepřizpůsobivý občan”? Nesčetněkrát. Toto pojmenování se stalo pro mnohé denní slovní zásobou. Jen na radnici pozapomněli na to, že nepřizpůsobivé bylo to stádo nácků, které si dychtivě pustili do ulic cassanovským oslavám zaslíbených.

V den neonacistických pochodů na jedné straně pobíhal festival Z bahna ven…..50 metrů od něj pochodovali neinteligentní náckové a křičeli na policajty “pusťte nás na ně.” Policie naštěstí nápor neonacistů udržela. Kdyby však nezvládla situaci, vše mohlo skončit velkým neštěstím. Na festivalu byly malé děti…..mohlo to být opravdu velmi vážné. I za tohle nese starostka zodpovědnost. Po tom všem se paní inženýrka nestydí tvrdit, že se obává návratu nácků, když přímo v Duchcově tato nelidská stvoření mají své sídlo?

Romové, kteří podepsali petici proti paní starostce, byli údajně podle svědeckých výpovědí napomenuti majiteli nemovitostí za to, že se postavili ing. Bártové. Všem, kdo podepsali bylo vyhrožováno vystěhováními. Duchovští radní ihned po druhé demonstraci DSSS přišli s nezákonnými nápady. Náckové to chtějí, a tak se začnou rozdělovat občané v na dvě kategorie? Byli to zejména sociální demokraté Zbyněk Šimbera a Pavel Koukal a dva komunisté Petr Kňourek a Stanislav Strohmeier kdo v návrhu přišli s nápadem oficiálně rozdělovat lidi na “nepřizpůsobivé a spolupracující”.

Nezačalo tak nějak ve třicátých letech dvacátého století neonacistické zvěrstvo? Rozdělili se lidé a později se určilo, že ti a tamti nemají stejná práva. Chce snad to samé duchcovská radnice? Jak chtějí radní hovořit o stejném přístupu ke všem, když navrhují přesný opak?

Co to je programové dělení lidí?

Nasadí v Duchcově Norimberské zákony? Celé to tak vyznívá. Radnice se klidně skrze své radní nestydí navrhovat nezákonné jednání. Kam chce politická reprezentace Duchcov směřovat? Uvědomují si politici co dělají? Čtyři zastupitelé navrhují ukončení podpory všech akci “pořádaných výhradně pro sociálně vyloučené”. Stanislav Strohmeier se mstí Romům za jejich festival, ve kterém neonáckové byli leda tak po zásluze zesměšněni. Nehráli jste role podle partitury radnice, a tak nyní přijde pomsta z města. Starostka chce ničit občanské sdružení Květinka, ostatní radní rovnou zastaví veškerou podporu. Dokonce se Stanislav Strohmeier nestydí za své důvody. Politici něco slíbili, a nyní mrknutím oka všechno změní?

Jak to Šimbera, Koukal, Kňourek a Strohmeier vysvětlí voličům. Tu změnu, tu neochotu spolupracovat se všemi? Radní dělají všechno, aby Květinka skončila. Starostka by nejradši romské děti zkoušela z násobilky, zatímco by ráda rušila to, co přes šest let v Duchcově funguje. Děti navštěvující Květinku mají mnoho znevýhodnění, jak vůbec mohou mít radní požadavky, aby tyto děti byly předávány do městského domu dětí a mládeže? Radnice to určitě velmi dobře ví. Proto možná navrhuje takové kroky.

Co více dodat na slova duchcovské radní Pavlínu Hapštákovou:

Velkým zklamáním je pro nás aktivita organizací zabývajících se romskou problematikou, které definitivně prokázaly nulový nebo záporný smysl své existence. Jako naprosté selhání vnímáme aktivní podíl sdružení Květina na neúčasti romských dětí na školním vyučování, ve chvíli, kde by bylo na místě oficiální omluvné stanovisko. Je zajímavé, že večerní město je do tmy plné romských dětí, které se naprosto ničeho neobávají. Zjevně ani jejich rodiče. Ale mají strach jít do školy.


Pro nejbližší dobu jsou pro nás důležité tyto priority
Jako zastupitelé za ODS budeme prosazovat:
• Jednoznačné zadání, aby se těžiště činnosti Městské policie výrazně přesunulo od drobných dopravních přestupků směrem k pořádku a bezpečnosti.
• Důsledné uplatňování nulové tolerance vůči všem přestupkům, které znepříjemňují život slušným lidem.
• Ukončení veškeré spolupráce a podpory z veřejných prostředků všem organizacím, které deklarují jako cíl své činnosti řešení sociálních problémů a začleňování znevýhodněných, ale jejich činnost ve skutečnosti směřuje jen k prohlubování segregace a vyloučení a tím ve skutečnosti ke zhoršování situace. A samozřejmě využití ušetřených prostředků například k posílení činnosti Domu dětí.

Město zruší veškerou podporu sociálně vyloučeným dětem, aby poté mohlo nastavit co nejpřísnější pravidla? Zastupitelé mají povinnosti vůči všem obyvatelům města, i když nyní radní říkají něco jiného. Na koho to duchcovská radnice hraje? Chystá se snad na sestavení vlády s pomocí místní DSSS?