V Ústí nad Labem nepřepadl teenagera Rom, ale nespíš obyčejný feťák

Facebookem prolítla další srdcervoucí zpráva o údajném napadení šestnáctiletého kluka romským mladíkem. Krásné Březno se tak podle facebookové uživatelky a zároveň autorky dojemného povídání, Janišky Stankové (na ksichtoknize vystupující pod nickem Janiška Kellynka Majkýskova Stanková ), stal dalším dějištěm rasismu, ve kterém je “utlačovaná” majorita obětí minority. Je tento příběh pravdivý, nebo se spíše jedná o nepravdivou zprávu, neboli hoax? Na první pohled to více vypadá jako totální lež

Vše vzniklo na facebookových stránkách Ústí nad Labem, kde Janiška Staňková jako domnělá sestra teenegra zveřejnila prosebnou zprávu:

Dobrý večer, chtěla jsem Vás požádat o zveřejnění mého příspěvku který se týká napadení 16ti letého chlapce v Ústí nad Labem – Krásné Březno.

Pro přesnější informace: Včera večer (15.6.2013 – sobota) okolo 22:30 bodl mého brášku cikán zezadu do hlavy.. Nemohl takové napadení čekat..

Stalo se to na zastávce AUTOŠKOLA v Krásném Březně poté co z trolejbusu číslo 55 vystoupil. Prosím případné svědky, aby kontaktovali Policii ČR, přece se nemůžeme nechat diskriminovat!!! Policii dorazila bohužel pozdě, takže pachatel je neznámý.. Také jsem chtěla poděkovat lidem, kteří svým křikem upozornili řidiče MHD a ten duchapřítomně zareagoval a trolejbus zastavil, kdyby se tak nestalo, nemusel tu už s námi být a také těm, kteří mu na místě poskytli první pomoc. Všem mockrát děkuji.

Na mém profilu najdete i foto, které můžete taktéž sdílet. Byla bych Vám velice vděčná, alespoň by lidé byli opatrnější. Nikdy člověk nemůže tušit, kdy se to stane právě jemu.

https://www.facebook.com/janiska.stankova

Rasističtí ňoumové se celé zprávy chytili a začali ji tak nějak po svém komentovat. Výplody slovníků mnoha komentátorů mohou směle konkurovat slovníkům. Nejrůznější skupiny na síti sítí se začaly plnit touto úpěnlivou žádostí. Najednou opět slavilo svůj svátek všeobecné obviňování, ve kterém ostatní romové mohou za počínání nějakého domnělého recidivisty. Dokonce několik takových příspěvků přistálo v komentářích na serveru Hrebenar.eu, jakoby snad rasisté chtěli předhazovat koho že to tento server obhahuje. Hrebenar.eu obhajuje především humanismus, lidská práva a demokracii.

Kdo jiný by mohl celý případ potvrdit nebo vyvrátit než Policie České republiky? Rozhodli jsme se tedy oslovit jak autorku  celé zprávy, ředitelství kriminální policie v Ústí nad Labem i dopravní podnik v tomtéž městě.

hoax

Janiška Staňková doposud neodpověděla a server Hrebenar.eu nečeká, že by tato žena jakkoli odpověděla.

Kriminální policie v Ústí nad Labem jsme se zeptali, zda-li skutečně takový případ šetří a zda je skutečně podezřelým z útoku Rom. Dostali jsme od kriminálky následující odpověď:

Dobrý den, na Váš dotaz sděluji, že Policie ČR šetří případ fyzického napadení poškozeného mladistvého chlapce, avšak s ohledem na probíhající vyšetřování nemůžeme sdělit bližší informace k tomuto případu. Sděluji pouze, že do této chvíle nebyl prokázán útok nožem či jinou zbraní. S pozdravem por. Ing. Michal Polák – komisař územního odboru Ústí nad Labem

Zkusme analyzovat policejní zprávu. Policie nepotvrdila, ale ani nevyvrátila, že by podezřelým byl nějaký Rom. Už z tohoto hlediska je zřejmé, že dojemná, srdcervoucí story má nějakou trhlinu, ve které se předem označí Rom jako domnělý viník, ve které se napadený svalením viny na Roma snaží zamlžit jiné skutečnosti předcházející přepadení. Soudě podle stylu policejní odpovědi, policie neví, kdo byl pachatel a tudíž není možné takto veřejně označovat Roma jako  hlavního agresora. Je to pouze domněnka pisatelky, nebo domněnka přepadeného.

Zároveň policie říká, že se nepodařilo prokázat jakýkoli útok nožem či jinou zbraní. Takže hlavní myšlenka zprávy také padá. Opět se jedná o nepodložené informace, které z touhy po senzaci přebral Ústecký deník. Jak může být někdo pobodaný do hlavy, když policie říká, že se nepodařilo v žádném případě prokázat útok nožem či jinou zbraní. Nebylo náhodou všechno tak trochu jinak? Po internetu a v regionálních denících včetně bulvárního Blesku koluje zpráva o přepadení na autobusové zastávce, přitom všechno může být naprosto úplně jinak než jak původně vykládal údajně napadený Dušan Stanko.

Podle tvrzení jednoho z komentátorů na Facebookové stránce Ústí nad Labem, Dušan Stanko měnil svou výpověď. Starší verze Dušanovy výpovědi z jeho facebookového profilu byla tohoto znění:V autobuse do mě strčil a dal pěstí do břicha, tak jsem ho tam trošku zpracoval, že sotva došel do zádu..Když jsem vystupoval vystoupil taky a já si ho všiml až když mi vrazil, pak jsem začal taky a když viděl, že by to pro něj neskončilo dobře, vytáhl něco ostrýho a asi 10 krát mě s tim bouchnul do zad a do hlavy, mám jeden steh a ještě jsem platil 30korun..”

Pozdější verze výpovědi uvedena v Ústeckém deníku byla této podoby:V autobuse do mě strčil rom, jehož jméno je již policii známo, vykřikl na mě nečum a dal pěstí do břicha, jen z důvodu, že jsem koukal jak cvaká z kapsky vyndaný na 10krát ohlý lístek, který byl již několikrát použit, tak jsem použil lehký protiútok. Když jsem vystupoval vystoupil taky a já si ho všiml až když mi vrazil pěstí, v afektu si nepamatuji kam, pak jsem začal přitlačením roma k autobusu a následným útěkem, poté co jsem utíkal, vytáhl z kapsy nějaký kovový tupý předmět a zezádu mě napadl do hlavy a do zad. Poté utekl a já se jentak-tak dostal na druhý chodník, kde jsem si lehl a čekal jestli se bůh smiluje, bojím se, že jsem nakažený Hepatitídou typu C, kterou je již známí pachatel nakažen” 

V opravené verzi se ztrácí feťák, obyčejný narkoman a je bleskurychle nahrazen Romem. Proč Dušan Stanko měnil své povíání o události? Že by v první návalu na Facebooku skutečně ukázal pravý průběh a v té druhé verzi poupravil události přesně tak, aby v pozadí byl Rom? Rasismus skutečně mnohem více mediálně láká, než obyčejná rvačka mezi teenegrem a obyčejným narkomanem.

Dušan Stanura s jeho sestrou tedy na základě těchto dvou tvrzení, které sám napsal Dušan Stanko zkoušejí možná rozehrát další hru rasismu na českém severu. Celou věc se oba dva snaží medializovat. Zpráv Dušana Stanka se chytly Blesk, Aha a dnes, tedy 18.6.2013, bude srdceryvný příběh o nebohém teenegerovi na TV Prima

ústí

Média celou věc nafoukla a TV Prima nejspíš celou věc ještě více nafoukne do ještě větších, monstróznějších rozměrů a udělá ze všeho rasismus. Dušana Stanka nikdo nebodl do hlavy nožem, ostatně to popisuje také dnešní vyjádření ústecké kriminálky, vše skončilo s jedním stehem a strachem z nakažlivé nemoci.

Sociální sítě způsobily šíření jakoby nového rasismu, ve kterém je “Rom” Ústí a jeden kluk bodnutý do hlavy skrz na skrz, že ho musel zachraňovat řidič tramvaje číslo 55. Mimochodem, dopravní podnik z Ústí nad Labem se ještě neozval na dotaz serveru Hrebenar.eu. A pravděpodobně to ani nebude třeba. Sám přepadený se doznal změnami výpovědí na facebookovém profilu jak to přesně je. Proč Janiška Stanková a Dušan Stanek vyvolávají staronovou rasovou nenávist? Oni snad nevědí, jaké následky a důsledky mohou mít taková nepravdivá tvrzení?

Admin a majitel serveru Hrebenar.eu hovořil s Dušanem Stankem na chatu. Nejdříve Dušan Stanko chtěl bez problémů o přepadení hovořit a jakmile zjistil, že se Jiří Hrebenar dotazuje na konkrétní tvrzení, snažil se z celého rozhovoru  vycouvat. Následne Jiřího Hrebenara, kterého nejprve přijal do přátel vymazal ze sezamu přátel a pro jistotu si jej zablokoval, což dokazuje modrý ikonka místo fotky z profilovky Dušana Stanka.

Uvádíme zde kompletní, nesestříhaný rozhovor s Dusanem Stankem:

golden

Stenura

golden

 

golden