Strana rovných příležitostí se zachovala jako banda idiotů. Užili rasismu, proti kterému sami bojují

Strana rovných příležitostí by měla hájit lidská práva, měla by stát proti rasismu a už vůbec by rasismus neměla užívat jako jakýkoli argument nebo souhrn názorů. Copak se nikdy nevymaníme ze stupidit rasismů? Na jedné straně oživuje náckovské plány populista Okamura, aby na straně druhé působili stejně rasisticky ti, pro něž je plán Národní strany určen. Co si myslí romská politická strana, že právě dělá? V jeden okamžik svrhla na zem všechno dobré co udělala jen proto, aby v Parlamentních listech perlila ve stejném rasistickém tónu. Odpovídat na rasismus rasismem je diplomaticky řečeno poněkud nešťastné a nediplomaticky by se takové počínání dalo nazvat pokročilou idiocií. 

Někdo na nás Romy útočí rasistickými pohnutkami, tak i my politici z jedné partaje půjdeme a pošpiníme ostatní Romy stejnou měrou rasismu? Kdy tohle kolečko nenávisti skončí? Jednou si pikne Okamura a poté straníci ze Strany rovných příležitostí? Jakékoli užívání rasismu, zvlášť z úst romských zástupců, vytváří zbytečné, mnohdy až nenapravitelné škody v očích čtenáře, pozorovatele….

Okamuro, jeď si do Japonska, zuří Romové . Máme tu větší práva než ty” , je holý nesmysl, protože Tomio Okamura je stejným Čechem jako Romové a má stejná práva jako ostatní obyvatelé státu. Na co činovníci SRPu mysleli? Používali vůbec mozek? Ano, jistě, pan Tomio Okamura je rasista, o tom žádných pochyb. Ano, jistě, pan Okamura budí rasistické a náckovské plány Národní strany. To všechno je pravda, ale přeci není možné, aby oficiální představitelé politické obce Romů reagovali rasisticky, či s rasovým podtextem?

V čem poté budou opravdu lepší zástupci ze SRPu? Uvědomují si tam v té partaji, že i oni svou reakcí udržují při životě kruh nenávisti? Štefan Tišer i Čeněk Růžička měli reagovat více diplomatičtěji. Oba dva pánové neměli užívat rasismu a už vůbec neměli kohokoli posílat do Japonska, protože Česká republika je také domovem rasisty a xenofoba Tomia Okamury. Lze potom jakkoli čistě morálně bojovat proti něčemu, když to samé užívám také? Strana rovných příležitostí se svým vystoupením v Parlamentních listech zdiskreditovala.

Copak páni politici nevidí, že před zraky společnosti právě takovými rasistickými reakcemi ponižují nejen sami sebe, ale i ostatní Romy? Růžička použil ironii, zatímco Tišer pustil rasismus takříkajíc na plné koule. Rasismus je stále rasismem, ať jej prohlašuje bílý, Japonec nebo Rom….vždy to je rasismus, protože rasismus je jen jeden. Strana rovných příležitostí má hájit zájmy Romů, je ale zájmem Romů, aby byl živen rasismus? Tohle už není dětská hra o písečku, lopatičce a pošťuchujících se dětech. Strana rovných příležitostí má ambice být v politice, tudíž by měla opustit od rasistických slovníků. Snad nechtějí pánové vypadat jako ti trotlové z Dělnické strany sociální spravedlnosti či Odporu? Protože morálně pánové Tišer i Růžička v tento okamžik významně přiblížili slovníku rasistů.

Docela mě to naštvalo. Vždyť jsme tady doma. Proč on nejde hájit svou svébytnost do Senátu do Japonska? Co nám tohle nabízí? Chce jen honit politické body a hanlivě nás napadá slovem cikán. Už léta si neříkáme cikáni, tak nás nazvala společnost za dob Marie Terezie. Pak ty útoky pokračovaly, až přišel exodus z Hitlerova Německa. A v tomto demokratickém státě nás Nečasova vláda, nyní v demisi, nechala na holičkách. Jen prezident prohlásil, že narůstá extremismus a je potřeba s ním něco dělat. Alespoň něco,” řekl předseda SRP Štefan Tišer.

Předseda SRPu se dopustil stejného rasismu jako Okamura. Ten posílá Romy do Indie a pan Tišer zase Okamuru do Japonska. Jaký je v jejich prohlášení rozdíl? Žádný. Oba dva jsou rasistické. Okamura je občanem České republiky, stejně jako Romové. Okamura se chce zbavit Romů a Romové se chtějí zbavit Okamury. Tady nejde o to, který rasismus je lepší nebo horší. Obě dvě verze rasismu jsou opovržení hodné. Pokud chce skutečně SRP dělat vysokou politiku, měl by opustit od rasismu.

Proti rasistickým útokům lze přeci reagovat naprosto jiným způsobem. Vůbec není třeba užívat šovinismu, xenofobie a vyhánění do jakési domoviny. Reakce politika má být promyšlená. Reakce politika má být bez rasismů a všech anotací nenávisti. Politik má zachovávat chladnou hlavu. Politik, zvláště ze SRPu, má dbát na šíření povědomí o lidských právech, o škodlivosti rasismu a všech závadných jevů s ním spojených. Tišer i Růžička neřečnili v hospodě, neřečnili mezi svými přáteli. Podávali vyjádření do médií a podle toho měli upravit svůj slovník.

Je nerozumné užívat rasismu k potírání rasismu.