Starostka Duchcova se nechce vyjadřovat k náckovským pochodům

22. června 2013 se blíží, neonacisté se chystají k demonstracím a násilí v Duchcově. Starostka, respektive město Duchcov svolilo k neonacistickému křepčení, i přesto, že výsledkem tohoto setkání neonácků je násilí v ulicích města. Server Hrebenar. eu nechápe postoj duchcovské radnice, a už vůbec nechápe jednání paní starostky vůči dění v Duchcově. Demokraticky zvolený politik nesmí nadržovat extrémismu, a už vůbec nesmí dovolovat neonacistům jejich setkání. Politická reprezentace se téměř vždy vymlouvá na svobodu slova a zákony, přitom zákony městu i vedení města umožňují požadovanou akci schválit nebo neschválit z hlediska bezpečnostního a lidskoprávního. Komu svolení města prospěje?

Postoj inženýrky Jitky Bártové je kontroverzní. Opravdu odpovídá postoj Jitky Bártové postoji demokratického politika jedné středoevropské demokratické zemičky?

Server Hrebenar.eu napsal paní starostce email s několika dotazy. Níže v tomto článku uvádíme v plném znění dotaz admina Jiřího Hrebenara na paní starostku, společně s následnou odpovědí paní starostky na zaslané dotazy Jiřího Hrebenara. Udělejte si sami obrázek o chování a postoji vedení Duchcova  chystaným červnovým událostem.

Dotaz redakce Hrebenar.eu paní starostce Duchcova ing. Jitce Bartové:

Vážená paní starostko,

jmenuji se Jiří Hrebenar a jsem majitelem a provozovatelem lidskoprávního severu Hrebenar.eu.

Zajímalo by mne, proč Duchcov souhlasil s konáním neonacistické demonstrace Tomáše Vandase, Jiřího Petřivaldského a jejich neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Tato demonstrace se má uskutečnit 22.6.2013 na Náměstí legií od 15:00 hod.

 Je předem jasné, že se tato demonstrace koná jen a jen kvůli násilí, ve kterém chtějí ultrapravicoví extrémisté proniknout do ulic obývaných Romy. Co jako město povolením této akce  sledujete? Uvědomujete si, že povolení takové akce naopak vyvolá násilí a chaos v duchcovských ulicích? Prosím, nevymlouvejte se případně na literu zákona….obec má právo prošetřit žádost na pořádání akce z hlediska bezpečnostního i lidskoprávního. Souhlasí snad Vaše město, případně Vy samotná, s aplikováním hromadné viny na všechny Romy v Duchcově?  Tady už je asi zbytečné reagovat, jistě víte, že zakázat nelze. Pokud by to možné, zcela nepochybně bych to využila. A to v současné situaci jak pro DSSS, tak pro romskou iniciativu.

 Pro iDnes jste k minulé demonstraci konané neonacistou a extrémistou uvedla, že se nezajímáte o minulost svolavatelů demonstrace: http://zpravy.idnes.cz/napadeni-v-duchcove-0ob-/domaci.aspx?c=A130529_151509_usti-zpravy_alh . Není tento Váš postoj, paní starostko, spíše alibistický? Sama se v článku zmiňujete, že dotyčné svolavatele znáte, tedy musela jste znát i jejich minulost, a přesto jste svolila ke konání demonstrace, která se na neoficiálním konci svrhla v hon na duchcovské Romy. Přistupovala jste, paní starostko, k demonstraci neonacistické DSSS stejně? Také jste se nestarala o to, kdo je Dělnická strana sociální spravedlnosti a co požaduje?Vystoupila jsem na náměstí, abych vyjádřila svou podporu požadavku na změnu některých zákonů a postojů vlády, nikoliv na podporu osobních názorů svolavatelů.

 Na svolávací akci umístěné na sociální síti Facebook, se neonacisté a extrémisté svolávají na duchcovské demonstrování a obzvlášť se účastníci těší na bitky v ulicích. Server Hrebenar.eu udělal z celé svolávací akce screenshoty s příslušným článkem http://www.hrebenar.eu/2013/06/vandasovo-nackove-se-na-facebooku-svolavaji-k-pochodu-na-duchcov/ , opravdu Duchcov potřebuje takové raubíře a násilníky? Zcela jistě Duchcov nepotřebuje násilníky a raubíře. Duchcov má svých lumpů dost a spíše se potřebuje umět vypořádat s nimi, nikoliv sem ještě lákat jiné a odjinud.

Procházel jsem si zeď Vašeho facebookového účtu(https://www.facebook.com/jitka.bartova.3), a nemohu se zbavit dojmu, ve kterém se jako nejvyšší politik ve městě cítíte být starostou majority, kdežto na minoritu posíláte na doporučení přispěvatelů v diskusi  policii nebo sociální odbor:

Pokud si přečtete i jiné diskuze, získáte možná ucelenější názor. Nevím, co závažnéoho vyvozujete z faktu, že na další setkání s občany pozvu zástupce Úřadu práce

————————————————————————————————-

 Výňatek z diskuse na Vaší zdi:

Miroslav Kalousek >Jitka Bartova
June 3
dobrý den pani starostko děkuju za přátelství , a je dobře že jste pozvala zástupce PČR a možná by bylo taky ze sociálního odvětví ,tam by se našli též otázky

              Jitka Bartova: Myslíte z úřadu práce? To takhle rychle neumím. Něco si holt necháme na příště, ne?
             June 3 at 10:50pm

              Miroslav Kalousek: nevadí děkuju:D
             June 3 at 10:53pm

            Martin Kozák: Možná bylo myšleno pozvat někoho ze sociálního odboru městského úřadu !?!?!
            June 3 at 11:05pm via mobile

           Jitka Bartova: Martin Kozák to nevím. K čemu by to pomohlo? ale pozvaj je můžu. Ale protože dávky choděj přes úřad  práce, asi spíš budou otázky tím směrem.
         June 3 at 11:17pm

 ———————————————————————————————-

Nemyslíte si, paní starostko, že takové chování je od demokraticky zvoleného zastupitele naprosto nevhodné? Nepřipadá Vám, že se ztrácíte v mezích populismu, ve kterém si chcete zvyšovat popularitu mezi majoritní částí obyvatelstva Duchcova? Možná byste si měla uvědomit, že jste starostkou všech, tedy i Romů žijících ve Vašem městě. Nelze přeci vytvářet segregační pravidla jen a pouze na základě žádosti občanů, o kterých na Facebooku ani nevíte, zda nejsou členy neonacistických či extrémistických stran či uskupení.  Pokud tedy nerozlišujete tyto účastníky facebookových diskusí podle lidskoprávních a humanitních hledisek, proč tedy na Romy v Duchcově vytváříte speciální kontroly? Nezneužíváte ošklivé události, jakou bylo přepadení manželského páru ve Vašem městě, k prosazování segregačních pravidel, které ve výsledku nemají stejně žádný efekt?

 Děkuji předem za Vaši odpověď

s pozdravem Jiří Hrebenar, http://www.hrebenar.eu

 

Odpověď starostky Duchcova paní Ing. Jitky Bártové na email redakce serveru Hrebenar.eu:

Vážený pane, děkuji za mail a otázky, na které se Vám pokusím odpovědět. Nechci se vyjadřovat ke  shromážděním či pochodům, neb jistě víte, že zákaz není v demokratické společnosti nijak snadný. A zcela jistě ne v případě politické strany. Bez ohedu na můj osobní názor na tuto i jiné polické strany. Ale pokusím se reagovat na jednotlivé otázky přímo ve Vašem mailu.

A jen k tomu závěru Vašeho mailu – cítím se bohužel skutečně starostkou všech občanů Duchcova. Tedy nejen pracujících řádných občanů nebo napadených důchodců, ale  i lumpů, útočníků. Občany města jsou třeba i členové DSSS, Romové, komunisti  a jak tušíte i „náckové“. Proto, ať chci nebo nechci, měla bych být ochotna mluvit se všemi. To se mi zdá demokratické. Že si při tom všem ponechávám své vlastní názory a postoje, to je samozřejmé.

Vážím si Vašeho zájmu i podpory demokratických principů

Jitka Bártová