Nezodpovědný Zeman jmenoval nezodpovědného kamaráda premiérem republiky

Miloš Zeman tento den ukázal, že mu ani omylem nejde o občany, že mu nejde  o tuto republiku. Kamarádi a přátelé prezidenta republiky se rozhodli záhájit destrukci veřejných rozpočtů. Levice hovoří nad pravicovou agónií nad Českou republikou, zatímco  jiné agónii tato země zůstane. Evropské fondy přestanou proudit do krajských rozpočtů, po dobu třiceti až čtyřicet dnů tak Česká republika bude v rozpočtovém provizoriu. Miloš Zeman chce předčasné volby, a tak pozval své pochybné kamarády, kterým je také Jiří Rusnok, k sestavení nové vlády.

Česká republika je parlamentní demokracií a prezident republiky se choval neústavně, když nedodržoval ústavní zvyklosti. Vláda musí mít důvěru Poslanecké sněmovny, z tohoto důvodu měl jmenovat vládu, která má předpokládanou důvěru mezi poslanci. Na papírech existuje parlamentní většina, přesto ji Miloš Zeman ignoroval.

Prezident republiky má ctít Ústavu, nikoli jako text doslovných znění, ale jako kodex zvyklostí, obecných postupů, kterých by se měl držet. Miloš Zeman je velký hráč, která připravuje republiku do špatných situací. Je možné, že svým postupe chce Miloš Zeman pomoci svým Zemanovcům. Také chtěl možná Miloš Zeman ukázat, že je prezident a může si dělat co chce. Miloš Zeman čte Ústavu jako recept na koláč. Ale tímto přístupem poškodí každého občana v České republice.

Úřednické vlády jsou obecně populární a záleží na tom, jak veřejnost pochopí celou situaci. Rozklíčuje každý z nás, o co  celé situaci skutečně jde? Pokud Rusnok bude hovořit o symbolické očistě politiky, poté může mezi některými občany najít sympatie. Jak již bylo řečeno, Miloš Zeman jednal v rozporu s ústavními zvyklostmi, a to dokonce i v situaci, kdy Ústavní soud řekl, že ústavní zvyklosti musí být dodržované a závazné.

V Ústavě také není explicitně zapsáno, že Česká republika je parlamentní demokracií, zároveň však v Ústavě není řečeno, že je tato země prezidentskou demokracií. Bývalý prezident Václav Havel kdysi jmenoval Zemanovu vládu založenou na koaliční smlouvě s tehdejší ODS vedenou Václavem Klausem. Tenkrát nebyl Havel ze Zemanovy vlády nadšený, přesto ji jmenoval jen z toho důvodu, že Zemanova vláda měla sto jedničkovou většinu v Poslanecké sněmovně. Samotný Zeman s Klausem tenkrát chtěl změnit Ústavu. Zeman a Klaus chtěli, aby prezident republiky měl povinnost jmenovat premiérem šéfa největší politické strany vzešlé z parlamentních voleb. Tehdy tento nápad změn v Ústavě nevyšel.

Prezident musí mít volnost v rozhodování o vládě, zároveň je prezident povinen dodržovat ústavní zvyklosti. Před jmenováním Rusnoka novým premiérem Miloš Zeman dobře věděl, že existuje na papíře 101 hlasů pro vládu paní Němcové. Ve hře je tu státní rozpočet, ve hře je možná hledání sto dvacítky  rozpuštění Sněmovny, ve hře je mnoho neznámých. Jiří Rusnok je odborníkem jenom proto, že se o něm jako o odborníkovi hovoří. Prezident Miloš Zeman svým postoje poškozuje Českou republiku.

Návrh o státní rozpočtu z pera pana Rusnoka nemusí vyjít schvalovacím procesem a Česká republika tak příští rok může začít rozpočtový provizoriem, se kterým by měli nesouhlasit především samotní hejtmani na krajích. Jiří Rusnok by teoreticky podle Ústavy nemusel dostat ani prostor k požádání o důvěru vlády. Napřed musí vzniknout vláda jako orgán a ta posléze do 30 dnů musí předstoupit před poslance s žádostí o důvěru. Pokud by sto jedničková koalice projevila nesouhlas v podobě hlasování o nedůvěře vládě, mohla by být vláda rozpuštěna ještě dříve, než by žádala o svou důvěru.

Prezident republiky se vychýlil ze svých povinností a celá Česká republika dnes ponese následky Zemanova chování. Občané by nyní měli sledovat, jak se zachovali poslanci. Někteří z nich lezou do Zemanovy řitě, zatímco ostatní odmítají hry na vypisování předčasných voleb. Co nové volby přinesou? Nové volby nepřivedou raketu z Marsu s novými poslanci a ministry. Ti, co se po celých dvacet let podíleli na vládě, ti stejní lidé se po nových volbách pouze přemění. Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem není vůbec dnem předčasných voleb. Je tu sto jedničková koalice, která by za dodržení všech pravidel ještě mohla vládu vytvořit.

Koalice na papírech dohod je jednotnou, zatímco ve skutečnosti takoví nikým nezvolení LIDEM vytváří v koalici chaos. Jsou ta korytáři čekající na to, která ze stran dostane větší prostor moci.  Karolína Peake je podivným “šaškem”, který jednou podepíše dokument o sto jedna hlasech, a poté projeví podporu prezidentovi republiky. LIDEM  hledá a čeká, kdo z hráčů bude u vesla a kdo z nich by umožnil nezvoleným LIDEM zůstat v Poslanecké sněmovně. LIDEM bude čekat, až se domluví ten či onen a poté se rozhodne o svých prioritách a podporách. LIDEM nemůže chtít předčasné volby, protože žádný mandát od nikoho nedostal. Kdyby nová vláda Jiřího Rusnoka prošla, Karolína Peake nebude chtít z takové vlády odejít.

Prezident Zeman zahájil další kolo naschválností, takových svých programů, které ve své důsledku přinesou nestabilitu. Nezodpovědný Zeman jmenoval nezodpovědného kamaráda za premiéra republiky. Neprojde-li Rusnok v hlasování o důvěře vládě a bude-li si Zeman počínat stejně nezodpovědně, je tu velké riziko rozpočtového provizoria, kdy nejde uvolnit jedinou korunu na investice.  V rozpočtovém provizoriu se budou hradit jen mandatorní výdaje, nic víc dalšího. A to může poškodit Českou republiku jak na domácí, tak na zahraniční scéně.

Komunisté jsou rádi ze Zemanova rozhodnutí a vytvářejí klamavý dojem o levicových a pravicových hodnotách ve společnosti. Ve skutečnosti tomu tak není. Stanoviska politických stran požadují ústavní řešení, přitom levičáci podporují mimoústavní jednání prezidenta republiky. “Dívky” z KSČM volají po tom, aby se lidé z TOP09  a ODS zachovali jako chlapi. Komunisté cítí, že by v nových volbách mohli mít mnohem větší úspěch, a proto doufají v nové volební šance.

Všem poslancům jde o koryta, jde jen o to, který tým korytářů vyhraje. Rusnok není odborník na svém místě. Státní rozpočet sestavený novou vládou vůbec neříká nic o tom, že by takový rozpočet byl schválený. Strany budou chtít dokázat legitimitu Polanecké sněmovny a nepovolí průchod Rusnokovým názorům. Zeman s chce hrát na diktátora, bohužel mu to politici žerou. Ještě nedávno Rusnok říkal, že nechce do politiky a že je moc spokojený s tím co má. Jsou v pozadí Jiřího Rusnoka a jeho politické kariéry důchodové fondy? Je nynější premiérské kolečko Rusnoka předstupněm jeho budoucí politické kariéry?