Čhikatar het je správnou cestou z náckovské nenávisti a nesmyslného rasismu

22.6.2013 bude Duchcov městem dvou světů dobra a zla, ve kterém jedni chtějí ničit a zabíjet, zatímco ti druzí pomocí tanců a zpěvů ochrání poslední zbytky lidství, humanismu a nenásilného odporu vůči sluhům ozubených kol. Čhikatar het, jak se duchcovský festival nazývá, je skutečnou cestou z bahna, ve kterém severočeské městečko uvízlo také díky přispění tamější radnice.  Neonáckové se zdviženými pravačkami  zneuctí svým pochodem památku bojovníka proti nacismu, generála Sochora, zatímco opodál zazní takty a noty demokracie plné touhy po svobodě a stejných práv pro všechny.

Zpěv, hudba, dobré jídlo, tanec a zábava budou dobrým kontrapuktem vůči nácovské nenávisti. Ti s vyholenými lebzami a hákáči na plecích volají po kolektivní vině, přitom si ani omylem neuvědomují, jak moc jsou trapnými a hloupými. Všichni slušní lidé se srdíčky na správných místech se oddají zábavě přímo v ulicích mediálně propíraného Duchcova. Romové nejsou špatní a Romové rozhodně nenesou žádnou kolektivní vinu za chyby jedinců. Romská kultura je bohatá a romská hudba přináší do hudby majoritářů překrásnou paletu dalších barev.

Čhikatar het má za úkol přispět ke zlepšení vztahů nejen mezi obyvateli Duchcova. Mnozí z nich vyrábějí z jihu města další jižní Súdán plný raubířů, vrahů a násilníků. Je na čase všem pochybovačům ukázat, že takové pojetí města je totálně mimo mísu. Zlo dělají především ti, kdo propadli rasismu. Zlo a nepochopení také vyvolává starostka odmítající jednat se zástupci duchcovských minorit.

V osudný den ultranacionálních křepčení náckovských nečechů zazní jako odpověď humanismu kulturní program, během kterého vystoupí mnoho domácích, ale i zahraničních kapel, z nichž můžeme vyjmenovat například hip-hopové skupiny 3z Ghetta. De la Negra, Black style nebo Cardinal Assault. Romy a lidská práva přichází podpořit také jednotliví umělci jako je například pražský písničkář Jakub Čermák. Součástí kulturního programu bude také workshop zaměřený na výrobu transparentů, následovat bude diskuse s občany. Děti se budou moci zaměřit na kresbu mandal, zvířátek nebo vybarvování omalovánek.

Čhikatar het, neboli Z bahna ven, je možná jen a pouze pomocí takových akcí. Tento festival říká: “chceme žít s vámi a chceme s vámi diskutovat, protože patříme také k obyvatelům města, protože jsme také Čechy jako vy všichni ostatní”. Festivalové shromáždění Čhikatar het organizuje občanské sdružení Konexe společně s neformální občanskou iniciativou Nenávist není řešení.

Nádražní ulice v Duchcově bude od 11:00 do 18:00 svědkem jedné obrovské touhy po stejných lidských právech, po světě bez kolektivní viny, po světě bez neonacismu, po světě bez násilí, po světě bez imbecilních zvolání “Čechy Čechům”.

Je nanejvýš důležité odmítnout a odsoudit neonacismus, fašismus a ostatní ismy jako odpad minulosti. V demokratické společnosti není možné kvůli vině jednoho volat po vyvražďování Romů. Není možné zahajovat násilí třicátých let minulého století. Není možné, aby stát, potažmo města a vesnice, povolovaly sešlosti neonacistů. Pochodující náckové v jednom malém městě nejsou pouze regionálním problémem. Je to problém nás všech. Je to ostuda nás všech Čechů, kteří svolili k takovému ponížení lidství.

V tento okamžik nesmíme mlčet, protože mlčení je skrytý souhlas s neonacisty. Přední je ochrana lidských práv. Přední je ukázat, že hlupáky a nesmyslnými bytostmi jsou neonacisté a extrémisté a nikoli Romové, kteří se zachovali milionkrát kulturněji, milionkrát lidštěji a milionkrát inteligentněji než zapšklí náckové mnohdy neznající ani základy české gramatiky.