Bude Edward Snowden dalším Bradley Manningem?

Spojené státy americké získávají  minimálně po dobu 6 let velmi citlivá a osobní data uživatelů internetu a majitelů mobilních zařízení přímo od velkých  internetových a počítačových firem jako je Google, Facebook nebo Apple. Internet a telefonní hovory se stávají hlavním zdrojem informací pro americký Národní bezpečnostní úřad(NSA) a notoricky známou FBI. Jako první o tom informoval americký deník The Washington post, který vyjmenovává rovnou devět amerických společností, ochotných ke spolupráci ve vládním špiclovacím pogramu PRISM.  Utajované skutečnosti dopravil na světlo světa bývalý agent CIA Edvard Snowden. Stal se snad tento 29letý mladík dalším Bradley Maningem?

Americké tajné úřady špiclují, porušují ústavu Ameriky, za finance daňových poplatníků trhají na kusy svobodu každého z nás, dokonce své programy propůjčují Evropě, která se snaží své zaoceánské kolegy napodobit v každém sebemenším detailu…….. a tohle všechno je ve jménu bezhlavého a hysterického  honu za terorismem naprosto legální, morální a správné? Každý, kdo poukáže na špatnosti a nesrovnalosti, je najednou, tak jako Bradley Manning, Julian Assange a řada dalších nepřítelem amerického národa. Podivný systém tajných služeb z ochránců práva na informaci vytvoří další bin Ládiny, proti kterým je nutné použít speciální zákony, které je nutné bez obvinění držet stovky dní v nevyhovujících podmínkách žalářů.

V projektu PRISM americkým tajným službám například takový Google, Microsoft, Yahoo, Youtube nebo Facebook poskytuje osobní e-mailovou korespondenci svých klientů, jejich  fotografie, záznamy videokonferencí, nahrané soubory, informace o časech přihlášení a odhlášení  z internetových aplikací a celkový přehled pohybu na sociálních sítích. Jako první s tím v roce 2007 začal Microsoft, Google se tak jako Facebook přidal do projektu špiclování a donášení až v roce 2009, takový Skype se do PRISMu zapojil teprve před dvěma roky. PRISM je celosvětovou  “sledovací sítí”, ve které se celosvětová komunikace z největších tahounů webové komunikace shromažďována v zařízeních NSA a FBI.

 

PRISM

 

Nejsilnější a nejčastější spojení bylo mezi USA, Kanadou a Evropou. Ostatně, není se čemu divit. Britská obdoba americké tajné služby NSA, totiž tak jako Američané, sbírala informace z PRISMU pro své účely. PRISM umožnil v rozporu v britskými zákony obcházet jednotlivé paragrafy. Americké, ale i britské úřady  vědí vše o elektronické komunikaci všech lidí na celém světě. Informace o PRISMu přišla záhy poté, co americké úřady přiznaly odposlouchávání telefonátů všech Američanů za posledních sedm let. Vláda získávala informace  o hovorech například od telefonních operátorů Verizon, AT&T a Spring Nextel. Existují další vládní programy, o kterých celý svět doposud neví?

Edward Snowden chtěl, aby všichni na celém světě věděli, jaké další špatnosti NSA s FBI vyrábějí. Proto možná v následujících dnech bude Edward Snowden čelit dalším žalobám tolik podobných těm, co se valí na nedávno souzeného avšak doposud neodsouzeného Bradley Manninga. Ten v roce 2010 předal utajované dokumenty WikiLeaks…..tři roky je držen ve vězení, jedenáct měsíců byl držen v samovazbě, kde byl nucen spát v noci nahý…..Organizace spojených národů označila takové chování amerických úřadů jako ponižující zacházení v rozporu s 16. článkem Úmluvy proti mučení. Bradley Manning je obviňován z dvaceti trestných činů, kvůli kterým může přijít o svůj mladý život.

Edvard Snowden je počítačový specialista pracující pro Národní bezpečnostní úřad a poradenskou firmu Booz Allen Hamilton. Tento agent popsal americké vládní programy PRISMU pro The Washington Post a The Guardian jako systematické sledování nevinných občanů.

Disidenti z Íránu nebo Číny nejčastěji vyhledávají azyl právě ve Spojených státech amerických………ale kde budou hledat azyl američtí disidenti, jakým se ze dne na den stal Edward Snowden? Ten pro hongkongský deník řekl, že se nebude skrývat ani schovávat. Je připravený čelit veškeré zlobě, kterou proti bývalému agentovi CIA Obamův režim podnikne. Co všechno sliboval Barrack Obama po prezidentské inauguraci? Byla to například mnohem větší transparentnost v oblastí tajných služeb a vládních programů. Stejný Barrack Obama v tomto bodu slibů selhal. V prvním, ani nyní v tom druhém volebním období, nepřivedl větší transparentnost do americké administrativy. Stejně tak nezrušil protizákonné vězení na Kubě.

The Guardian na Snowdanovu žádost uveřejnil jeho jméno i to, že je zdrojem veškerých informací o PRISMu. Národní bezpečnostní úřad nyní slovy jeho mluvčích posuzuje škody, které vyzrazením utajovaných informací úřadu vznikly. Tohle všechno je absurdní. Vládní úřad provádí tajný program, a přesto není schopný světu říct ani malou omluvu za takové počínání? Tajné služby jsou státem ve státě, a proto musí veškerou vinu nést ti, kdo vyzradili kruté tajemství. Úřady v takových případech “nechtěného odtajnění informací” obviní domnělého viníka prakticky z čehokoli a pokaždé požadují maximální tresty. Poté dochází  “divadélku”, při kterém se obviněný, tedy ten kdo zveřejnil utajované skutečnosti, domlouvá se státem na tom, co ve skutečnosti přizná a co nikoli a za jakou výši trestu atd……..

Edward Snowdan se v současnosti nachází v Hong Kongu na území Číny. Odtud by mladý exagent mohl do USA být vydaný například až za několik let, kdyby čínský prezident nepěstoval dobré styky s Obamovo administrativou. V tomto ohledu může být vydání člověka z čínského území do amerických rukou pouze formalitou. Spojené státy americké nejsou pro odhalovatele pravdy zárukou svobody. Kam se tedy Edward Snowdan v případě potřeby ukryje? Julian Assange získal azyl před americkou zlobou na ekvárodské ambasádě v Londýně. Snowdan médiím říká, že přijme azyl od jakékoli země, protože stále věří ve svobodu slova. Dojde i v tomto novém případě k recdivě svobody, ve které se její ochránce musí ukrýt někde na dalším velvyslanectví?

CIA ani Snowdanovi spolupracovníci najednou Edwarda Snowdana neznají, jako kdyby nikdy pro CIA nepracoval jako tajný agent. Stát se snaží mást, snaží se zakopat odhalené brázdy tajemství. Amerika je možná státem s velkou svobodou projevu, Amerika je ale také státem, ve které nejsou soudy schopné dodržovat ústavní práva zadržených. Pokud se Snowdan vydá Americe, poté bude mít zcela určitě podobnou pozici jako Bradley Mannig.