Soud s Bradleym Manningem bude částečně za zavřenými dveřmi

Spojené státy americké nezákonně v rozporu s americkou ústavou zadržují Bradley Manninga. Ten je americkou administrativou obviněn z 22 trestních činů. K deseti z nich se prozatím přiznal. Přesto všechno nebyl Manning doposud z ničeho formálně obviněn. Takto vypadá demokracie a spravedlnost po vzoru Bushova honu proti terorismu. Americký občan je zadržován, i když doposud nebyl obviněn. Postup zainteresovaných orgánů spravedlnosti odporuje mezinárodnímu právu, které říká, že zadržovaná osoba má být buď obviněna v co nejkratším čase po zadržení, nebo má být propuštěna. Není nikdo, kdo by donutil Spojené státy k dodržování mezinárodního práva, a tak je mladý Bradley Manning hračkou v bezpráví mocných.

Americký soud nedávno rozhodl, že některá svědectví v procesu Bradley Manninga budou projednávána v utajení. Části soudního stání tak budou novinářům a široké veřejnosti nepřístupné. Co chce americká administrativa nadále tajit? Nevážnějšími obviněními, kterými je Manning soudní mašinérií bombardován je zpřístupnění utajovaných dat WikiLeaks a napomáhání Al-Kajdě. Bredley Manning je totiž obviněný z úniku více než 700 000 tajných  dokumentů WikiLeaks, která je zveřejnila na svých webových stránkách.

CIA společně s ministerstvem zahraničí prováděla nepravosti za notné podpory Bílého domu. Američané mají právo vědět, co dělají státní úřady za finance daňových poplatníků. CIA jako stát ve státě přerostla svou působnost a zvolila přerod americké společnosti rovnou do vaničky nelidskosti, ve které se jako houby po dešti po celém světě zakládaly utajované věznice. Vojáci oprášili praktiky esesáků a mučení se stalo hlavní zbraní doznání jednotlivých agentů.

Za zavřenými dveřmi soudu 3. června 2013 bude kromě Bradley Manninga vypovídat dalších dvacet čtyři svědků, mezi nimiž bude také několik amerických velvyslanců. Jednání za uzavřenými dveřmi odporuje myšlence demokratického a svobodného soudního systému, ve kterém je hlavní hledat spravedlnost před protiprávním očerňováním projednávaných případů. Jednotlivé lidskoprávní organizace volají po otevřenějším projednávání případu Bradley Manning. Soudní mašinérie však takovýto postup odmítá.

Novináři a veřejnost mohli být přítomni na některých soudních stáních, jen nesměli pořizovat jakékoli záznamy ze soudního líčení. Organizace The Freedom of the Press Foundation toto omezení porušila a nahrála na diktafon hlas Manninga v soudní síni. Nahrávka vyvolala v americké společnosti pochybení nad kroky vlády USA, ve které se média zamýšlela nad úlohou armády a zahraniční politiky například v Iráku a Afghanistánu.

Z deseti méně závažných trestných činů hrozí Manningovi maximálně 20 let odnětí svobody. Pokud by byl Bradley Manning uznán vinným z dalších dvanácti více závažných obvinění, mohl by ve vězení strávit rovných 150 let. Pokud by americká administrativa chtěla, mohla by požadovat dokonce i trest smrti. 25letého člověka poslat na smrt jen kvůli odtajnění závažných dokumentů by byl nespravedlivý a nelidský trest. Bradley Manning nechtěl napomáhat nepříteli, chtěl jen odtajněním depeší umožnit diplomatickou transparentnost, na kterou mají Američané zcela nezpochybnitelné právo.

Manningův obhájce David Coombs publikoval na svém blogu několik dokumentů týkajících se procesu s Manningem. Coombs si stěžuje, že jeho mandantovi nebyloi umožněno prozkoumat některé ze 7000 dokumentů překládaných vojenskými žalobci. Dokumenty byly přístupné jen v Rhode Island a Marylandu, zatímco byl Manning zadržovaný v rozporu se zákonem ve Fort Leavenworth v Kansasu. Takových pochybení je v celém případu více než dost.

Americká administrativa nechce, aby svět viděl, jaké praktiky používá CIA a další tajné služby. Proto se hojí vůči Bradley Manningovi.