Máte nelegální software? Američané vám zavirují počítač

Máte ve svém elektronickém miláčkovi každodenní zábavy nelegální programy či počítačové hry? V tom případě se můžete obávat nechtěných trojských koní, rootkitů a další virové havěti. The IP Commission( komise zabývající se bojem proti krádežím děl amerického duševního vlastnictví) , dále jen Komise, vydala 92stránkovou zprávu, ve které navrhuje použití malwaru ke zjištění, zda nejste nebezpečnými počítačovými piráty přivlastňujícími si kompjutrová díla americké provenience. 

Vir s požehnáním nejvyšších míst v případě nalezení nelegálních souborů automaticky uzamkne uživatelův počítač a informuje orgány činné v trestním řízení. Tento plán odporuje jakýmkoli zásadám svobodného světa, ve kterém se předem po drábkovsku každý uživatel počítače považuje za zloděje, piráty a záškodníky americké ekonomiky. Zprávy vytvořené z virového špiclování by měly být upraveny tak, aby je mohla otevřít a přečíst pouze zákonem pověřená osoba. Politici s tajnými službami se doslova předhánějí v závodech o pronikání do soukromí každého z nás. Po spolupráci Facebooku se CIA a FBI tak zcela oficiálně dohází k dalšímu odstraňování hranic soukromí.

Kdo komu zaručí, že se viry budou zabývat pouze nelegálními programy a hrami? Kdo komu zaručí, že příslušný vir nebude posílat tajným službám, či jiným společnostem fotografie, excelovské soubory nebo záznamy o veškerých aktivitách a stažených souborech? Cizí lidé se bez našeho svolení budou zabývat informacemi o datech v naších počítačích…….kam tento svět spěje?

Američtí politici naopak říkají, že takové řešení je správné a bude napomáhat k potírání rozšiřování nelegálních programů či počítačových her. Tam, kde je politik doslova radostí bez sebe, tam většinou obyčejný člověk přichází zkrátka. Komisí navrhované řešení je v rozporu s americkým právním systémem. Američané se svou výše zmíněnou zprávou zacházejí ještě dál. Internet se má stát místem aktivního získávání ukradených informací o případných hackerech. Záškodníkova webová kamera bude infiltrována malwarem. Sama se zapne, pořídí snímek hackera a následně se sama vypne a odešle získaná data na patřičná místa.  Další roli, kterou by zaslaný vir měl obsahovat, je destrukce operačního systému sledovaného cíle. Vir přijde do počítače a v případě potřeby pošle Windows, Linux, Mac nebo jiný systém do věčných lovišť.

Používání mallwaru k zabránění šíření nelegálních kopií programů není nic nového. Ostatně, první počítačový virus, Brain, byl vytvořený právě pro tento účel. Jeho autor, Amjad Farooq Alvi ho v lednu 1986 sestrojil právě kvůli tomu, aby se zabránilo nezákonnému kopírování zdravotnického softwaru. Vir požádal infikovaného uživatele ke kontaktování vývojářského týmu softwarové firmy k zakoupení licence.  Podobně postupovala například společnost Sony, když své CD a DVD disky infikovala rootkity, které měly zabránit nelegálnímu rozšiřování předražených nosičů.

Neexistuje nic jako dobrý malware. Jakýkoli vir tohoto druhu může svou činností způsobit také vedlejší následky v uživatelově počítači. Najednou vinou nechtěné infiltrace počítače bude docházet k nechtěným a náhodným chybám. Kdo ponese zodpovědnost za následné poničení operačního systému spojené se ztrátou například jedinečných fotek z dovolené či nějakých souborů z práce?

Americké řešení jenom přinese ohrožení nevinných, obyčejných uživatelů počítačů. Skuteční hackeři……těm se vůbec nic nestane. Dokonce se může stát, že virus falešně detekuje ten či onen program jako nelegální, i když legálním je. Proč se v takovém případě budou kriminalizovat a strašit omylem označení uživatelé počítače?  Nápady Komise pouze obtěžují slušné občany a oficiálně legalizují  praktiky kriminálních podsvětí.