Maďarsko je místem, kde lidská práva končí v záchodové míse totality

Maďarsko je v Kanadě pokládáno za naprosto bezpečnou zemi, ve které neexistuje rasismus. To je další případ, kdy kanadská zahraniční politika silně pravicového, mnohdy až asociálního ražení, žije v pohádkách neexistujícího máje. Fidesz Viktora Orbána není prakticky nic jiného, než spolek nacionalistů vytvářejících politiku podle přání hortyovského Jobbiku. V zemi roste antisemitismus a množí se vládou a regionálními politiky tolerované útoky na romskou komunitu v zemi. 

Ta společně s židovskými obyvateli Maďarska reaguje odchodem do zahraničí, kde jsou romští emigranti hanlivě a naprosto neoprávněně podezříváni z tužeb po místním sociálním zabezpečení. Proč by jinak obyvatelé bezpečného státu utíkali až za oceán do země javorového listu?  Jakoby kanadské úřady nesledovaly napjatou situaci v jinak zcela bezpečné Budapešti. Tři roky Orbánova vláda ničí svobodu slova ve sdělovacích prostředcích, které musí zveřejňovat pouze to, co je pro vládnoucí partaj příhodné. Nacistické bojůvky Jobbiku nejsou mrknutím oka pohrobky hitlerovských fanatiků, protože tito mladíci v hnědých košilích nechtějí vlastně nic jiného, než rasově čisté hortyovské Maďarsko.

Nová ústava pomohla přetvořit demokratický stát do podoby další diktatury. Povýšila se církev a ponížila se lidská práva. Šmahem zákonodárců jakoby v zemi nežila LGBT komunita spoluobčanů. Nikdo s nimi předem nepočítá, a dokonce jsou preventivně za bujarého veselí církevních prelátů lesbičky, gayové, bisexuálové a transsexuálové vyřazeni z jakékoli šance na zrovnoprávnění. Bible říká co je a není správné a nejvyšší právní kodex v zemi  to jenom posvětí. Lidskost se ztratila a zkostnatělá, doslova středověká pravidla xenofobního, šovinistického a sexistického vnímání světa se stávají základem podivné spravedlnosti.

Nová ústava také ubírá práva bezdomovcům a oficiálně přerozděluje společnost z pohledu sexistického vnímání světa, ve které už i ženy mají předem definované role, často uměle vydávané za tradiční hodnoty křesťansky spořádané společnosti. Ženská má podle Orbána mlčet a podle starogermánského eposu neúspěšného malíře pokojů je ženské pokolení určeno jen k rození a výchově dětí. Dokonce je to poprvé po velmi dlouhé době, kdy ústava oficiálně poskytuje prostor k omezování hlasovacího práva pro mentálně postižené Maďary.

Co se stalo se vzorem Petra Nečase? Ten ještě před několika měsíci doslova básnil nad maďarským způsobem demokracie, ve které odbory a občanské iniciativy za pomoci paragrafů získávají stále menšího prostoru. Fidesz vytváří depresivní prostředí, ve kterém je podle údajů Human Right Watch nuceno na 300 soudců k předčasným odchodům do důchodu. Ostatní soudci jsou podle zmíněné lidskoprávní organizace tlačeni k rozhodnutím dle souladu vládní strany. V zemi také dochází k omezování náboženské svobody, vláda upřednostňuje v sociální práci katolíky před ostatními náboženstvími. Dzsaj Bhim, místní buddhistická kongregace pomáhající bezdomovcům a Romům, tak po letech, díky vládnímu nadržování, přišla o možnost poskytovat sociální péči.

Maďarská vláda dělá z bezdomovectví doslova kriminální čin, za který by bezdomovec mohl skončit ve vězení. Jak je tento postup vůbec za současné situace možný? Ekonomika se v Maďarsku významně zhoršuje a státní podpora nejchudším se rovněž rapidně snižuje…….co bude za takového stavu zákonitě vznikat? …….samozřejmě bezdomovectví, které se nyní stane kriminálním proviněním.

Oběti Orbánovy neschopnosti se nakonec stanou oběťmi vězeňského systému. V roce 2012 bylo za bezdomovectví odsouzeno na 2000 lidí.  Maďarský ústavní soud zrušil stupidní zákon  zákon o zavírání bezdomovců v listopadu 2012. Ovšem v březnu nadcházejícího roku vláda vestavěla do ústavy ustanovení, podle kterého je opět kriminalizace bezdomovectví možná.  Pravomoci ústavního soudu byly výrazně omezeny, a ta ani ústavní soud nemůže toto nové ustanovení maďarské ústavy zrušit nebo dokonce změnit. Vláda s bezdomovectvím nedělá nic, jen se ho rozhodla kriminalizovat.

Maďarská ústava byla podepsána na velikonoční pondělí a byla mediálně označena jako “Velikonoční ústava”, jen to velikonoční kuřátko či zajíček trošku zapáchá od močůvky Fideszu či Jobbiku. Zkrátka, Maďarsko je místem, kde lidská práva končí v záchodové míse totality.