Dva miliony dětí jsou v Sýrii oběťmi krvavého konfliktu

Dva miliony dětí jsou v Sýrii oběťmi krvavého konfliktu, který si do dnešních dnů vyžádal přes 70 000 životů. Válka s nejistým pozadím zpravodajských hrátek tragicky působí na životy těch nejohroženějších. Lidskoprávní organizace Save The Childern ve své zprávě “Dětství pod palbou” upozornila na neustálé riziko podvýživy, nemocí a traumat, kterými jsou děti z důsledku konfliktu sužovány. 

Skoro dvouletý konflikt v Sýrii se ve všech ohledech zapisuje negativními písmeny do knihy života syrských dětí. Ty nemohou navštěvovat parky, nemohou si hrát na ulici, trpí nedostatkem potravin a dokonce nemohou z důsledku bojů navštěvovat školy. Je to opravdu zvláštní dětství. Šestiletý kluk nesmí chodit ven, protože by ho nějaký sniper, nebo protivládní bojovník mohl na ulici zastřelit. Děti nemají kde bydlet, protože vládní nebo naopak povstalecké tanky a pohozené granáty zničily jejich příbytky.

Děti jsou v Sýrii často oběťmi bití, tlučení, kopání nebo střílení. Skupinka bojovníků si zklidní žáhu na malých lidských bytostech neschopných jakékoli obrany. Nefunkční kanalizační systém nutí syrské děti vyprazdňovat se na nebezpečných ulicích, kde jakákoli nepředvídaná událost může znamenat smrt nebo zranění. Rodiče dětí, pokud jsou naživu, hledají bezpečné místo k životu. Více jak 3 miliony budov bylo z důsledku konfliktu zničeno. Většina rodin je proto nucena se přesídlit do přeplněných domů a bytů, ve kterých se skrývá hned několik rodin najednou. Mezinárodní humanitární organizace odhadují, že je v Sýrii vnitřně vysídleno přes 80 000 Syřanů. Tito lidé spí v jeskyních, stodolách nebo v nebezpečných parcích syrských měst.

Každý měsíc je v Sýrii zabito na 5 000 lidí. To hrozné zabíjení se týká každého člověka, dětí nevyjímaje. Každé třetí nebo čtvrté syrské dítě ztratilo během bojů alespoň jednoho milovaného člověka. Děti jsou nevybíravě za pomocí granátů, raket a minometů mrzačeny a zabíjeny. Jenom v jedné části Damašku, ve které žilo na dva miliony lidí, bylo zaznamenáno na 247 incidentů namířených přímo na děti. Měsíc přichází s dalším měsícem a konflikt se stává horším a horším. Mladá naděj Sýrie je tak vtlačována stále hlouběji do stále nelidské a nelidštější situace. Z dětí se stávají lidské štíty toho či onoho tábora.

Válka ohrožuje životy dětí už od jejich rané fáze života, kdy nemocnice ani zdravotníci nejsou schopni poskytnout lékařskou pomoc během porodu. Syrští ozbrojenci podnikají cílené útoky na nemocnice, dochází k výpadu elektřiny, lékaři jsou vyčerpaní……dochází k ohrožení zdravého vývoje a růstu dětské populace. Sýrie je totálně zničena, její ekonomika se nachází na praktickém dně. Továrny, silnice a mlýnice jsou zničené. Ceny potravin jsou příliš vysoké a většina obyvatel není schopna pořídit dostatečné množství potravin. To všechno je v Sýrii důvodem  podvýživě dětí.

Kromě syrských občanů, jsou jako rukojmí oběťmi válečného konfliktu také cizí státní příslušníci, kteří v Sýrii žili jako uprchlíci . Bezpečí v Sýrii před občanskou válkou hledalo na 500 000 palestinských a 480 000 iráckých uprchlíků. Z toho přibližně 35 – 40 % všech uprchlíků tvoří děti. Všichni tito uprchlíci jsou bez jakékoli ochrany. Palestinský uprchlický tábor Yarmouk v Damašku se stal doslova bitevním polem. Tři čtvrtiny obyvatel tábora muselo uprchnout. Podobné je to s Iráčany, kteří taktéž musejí z uprchlických táborů v Sýrii utíkat.

V Sýrii vládne nejistota, ve které se neví, jestli humanitární organizace budou moci v tom či onom regionu operovat. Některé humanitární organizace podlehly politickým hrátkám a podporují jen Syřany hlásící se k tomu či onomu táboru. Rada bezpečnosti OSN zatím není schopna nabídnout sjednocující plán, který by ukončil hrozné násilí v zemi.  Jedna strana druhou obviňuje z užívání chemických zbraní, zatímco jediná strana, která byla stoprocentně usvědčena z jejich používání byla strana protiassadovských bojovníků.

V Sýrii jsou porušována lidská práva všech, nevyjímaje práv těch nejmenších. Mnoho dětí bylo nuceno strávit dvě zimy venku v nechráněných prostředích. Zima v Sýrii představuje teploty až na hranici -8 stupňů Celsia. Cena petroleje a pohonných hmot vzrostla až o 500 procent. Přes 80 procent rodin si například v Sýrii nemůže dovolit vytápění svých bytů či domů. V roce 2012 30 procent  Syřanů potřebovalo teplé deky, přikrývky a matrace, které nedostali. Děti musely žít ve velmi chladném prostředí a trpěly nadměrnými onemocněními chřipkou a dalšími virózami. Zkoušení Syřané používají jako zdroj zdroj tepla otevřený plamen, který je důvodem k četným požárům doprovázeným zvýšeným počtem popálených dětí.

Chlapci i dívky se stále častěji ve válečné Sýrii stávají oběťmi sexuálního násilí. Povstalci nebo i vládní vojáci často děti mučí znetvořením pohlavních orgánů. Obavy ze sexuálního zneužití a sexuálního násilí sou jedním z hlavních důvodů stěhování syrských rodin z jejich domovů. Někteří rodiče se chtějí dětí zbavit jako zbytečných hladových krků a podávají je, případně je vdávají a žení do dětských sňatků. Dochází tak k sexuálnímu vykořisťování dětí.

Jak dlouho bude ještě doházet k utrpení dětí? Jak dlouho bude Sýrie sužována válečným běsněním?