Demonstrace v Duchcově bude oslavou rasismu, extrémismu a populismu

Po roční přestávce od událostí z Varnsdorfu začíná další kolečko rasistického bláznovství, kterého se zcela bez problémů chytnou nejrůznější pochybné persony ultrapravice. V Duchcově došlo k brutální potyčce, při které minorita mlátila majoritu. Toho se musí ve jménu rasově zabarvených událostí využít. Přijede televize, zcela jistě přijedou také pomocníci z neonáckovských chlívků nestoudností. Zachrochtají si společně s některými obyvateli severočeského Duchcova, možná zfanatizují část Duchcovanů k dalším lynčovacím pochodům.

Panečku, to budou záběry srovnatelné se zažloutlými snímky hitlerovských henleinovců. Nikdo nechce násilí, dokonce ani ten pořadatel extrémistické sešlosti vydávané médii za pokojnou demonstraci. Jak nás to mohlo vůbec napadnout. Kdyby se porvali dvě skupiny bílých ožralů a jedna z nich by se pokusila druhého v tratolišti krve okrást, nikdo by ani nemávnul rukou nad stupiditou rváčů. Nyní je ale totálně jiná situace. Nespokojený muž v popředí získá několik minut slávy, pár nadšenců z další sešlosti extrémismu a xenofobie poklepe na ramena organizátora za skvěle provedený happening nelidskosti….za to všechno to stojí, nebo ne?

Na chvilku se zapomene na vinu jednotlivců, aby jako Fénix z popela povstala hydra generální viny všech trochu jinak zabarvených. Jsi Rom, a tak budeš ve jménu medializace zahrnutý do skupiny příživníků čekajících tam za rohem nejbližší budovy na další oběť nevinného bělocha. O čem chtějí demonstranté debatovat? Bude snad předmětem jedovatých a nepravdou prosycených slov Erbenova básnická sbírka plná viny a trestu? Ne….tento den bude spíše o Mrtvých duších Gogolova románu, ve kterém se zfanatizovaný dav nespokojenců na malý okamžik přemění na zotročené nevolníky megafony a mikrofony obdařených hlasatelů nenávisti.

Předmětem demonstrace, tedy vlastně “pokojného shromáždění”,  je debata o zvýšené kriminalitě….rozuměj….o TÉ kriminalitě a né o TAMTÉ. Kde nebo kdy naposledy padla taková slova? Nebyly to sešlosti hnědokošiláčů, populistů nebo jiných pomýlenců zhovadilého šovinismu ?  Organizátoři potlachu bez kotlíku, Jindřich Svoboda, Michael Šlajchrt a Jan Dufek jsou přesvědčeni, že se v den přepadení manželského páru jednalo o rasově motivovaný čin. A proto se musí vytvářet rasizující a emocemi nabyté neveršovánky nad facebookovými verzemi obětí útoku? Manželé podepsali na policii dokument o mlčenlivosti k případu přepadení a najednou dnes mají při křepčení extrémismu a populismu zaznít pikantnosti o průběhu incidentu?

Autoři demošky si možná vzali příklad ze starostky Duchcova, která zřejmě podle zásady Ameriky šedesátých a sedmdesátých let minulého století za pomocí městských policajtů posílila uniformované hlídky v oblastech města s vyšším výskytem Romů. Když může na základě rasizujícího podtextu jednat starostka, tak proč by se nemohl přidat také jeden ještě před chvilkou neznámý občan? Za peníze daňových poplatníků se pomocí policejních kontrol z ostatních Romů  vyrábějí potenciální kriminálníci, i když nic neprovedli.

Starostka se ve jménu populismu, a snad také ze strachu o svou politickou kariéru, rozhodla kvůli pětici Romů šikanovat ostatní romské spoluobčany Duchcova, sama pro server Romea uvedla: “”Do té čtvrti teď chodí ve větším rozsahu na kontroly sociálka, stavební odbor, terénní pracovníci i hasiči. Chceme dát jasně najevo, že takové chování trpět nebudeme” Copak takovým způsobem jedná demokraticky zvolená politička? V tento okamžik z duchcovské radnice stoupá dým rasismu vřele přicházející vstříct myšlenkám  extrémních ismů, jakými jsou například demonstrace podobné těm, jaké plánuje organizátor akce Jindřich Svoboda. Postoj a postup severočeského Duchcova je pro extrémisty, rasisty a vyznavače kultu sádrového dělníka doslova malým zadostiučiněním. Město samo o sobě svým počínáním přispívá k rozdmýchávání plápolajících ohýnků nenávisti, násilí a nespravedlnosti.

Ve víru vášní se kde kdo za pomoci propagace rasismu a populismu ovoní feromony chvilkové přitažlivosti. Viz například poslanec Vít Bárta, který v těchto dnech přispěchal se svou troškou do mlýna. Poslanec z Véček chce mít právo na nesmrtící zbraň pro každého. V kontextu Bártova pojetí článku tak poslanec vyvolává dojem nutnosti ozbrojit se právě a jen kvůli nepříčetným Romům. Místo, aby se zákonodárce zamyslel nad tím, že vina je pouze na pěti útočících Romech, tak zcela alibisticky pomocí podtextů pokračuje v tónu hromadné viny všech.  Ve své demagogii přivádějící Divoký západ do prostředí Česka, pokračuje předseda Véček na serveru Eurozpráv v požadavcích zbraně do každého domu: “Po zhlédnutí záběrů reagoval na útok i Vít Bárta /VV/. “Není žádným tajemstvím, že bezpečnostní situace v tomto regionu s nízkou zaměstnaností je vyhrocená. Jinými slovy není vyloučeno, že se násilnosti mohou vystupňovat a rozšířit. Občané by v tomto případě měli mít právo chránit své zdraví a majetky,” uvedl Bárta.”

Politici jako zmije šíří zkázonosný jed rasismu a nepřímo podsunují, jako Bárta, svým čtenářům a posluchačům myšlenky o nutnosti obrany před zlými Romy. Tento přístup mocných a zodpovědných veřejných činitelů pouze podkopává zbytky demokracie a kulturní vyspělosti.

Viníkem je v celé kauze Duchcova jen a pouze pětice Romů a nikoli všichni Romové ze severních Čech nebo zbytku republiky. Útoku pěti Romů se snažili zabránit také dva Romové. Poprvé romský muž a poté i romská žena. I z toho důvodu je jasné, že jakékoli generalizace o všeobecné vině všech Romů jsou naprosto zcestné. Jak už bylo řečeno,  jedinou vinu nese pouze 5 Romů z Duchcova. Tato pětice si zaslouží spravedlivý proces a spravedlivý trest. Není třeba amerikanizovat republiku ve jménu větší bezpečnosti. A už vůbec by nemělo docházet k demonstracím, jaké organizuje Jindřich Svoboda, Michael Šlajchrt a Jan Dufek.