Čeští politici se vykašlali na projevení úcty obětem holocaustu Romů

Lety u Písku jsou němým svědkem kolapsu lidských práv. Kolapsu, nad kterým selhalo jakékoli lidství. Na místě, kde lidé umírali hlady, kde byly děti, ženy, ale i muži týráni nacistickou zlovůlí, stojí dodnes vepřín. Jako kdyby životy Romů neměly například v porovnání s životy obětí komunistické či nacistické zlovůle stejnou cenu. Proč v tak památných dnech, jako je uctění památek obětí holocaustu vítězí předpojatosti a trapné rasismy? 

Koncentrační tábor v Letech u Písku hlídali čeští četníci….i to je možná důvod neexistence české vlády na pietním aktu. Český národ z minulosti nese na svých bedrech to dobré, ale i to špatné. Tím spíše by politická reprezentace měla být přítomna na podobných pietních shromážděních, protože podobná selhání třicátých a čtyřicátých let se nikdy nesmí opakovat. Kde v tento den byl prezident republiky? Kde byl premiér nebo ostatní členové vlády? Ani jeden ze zástupců státu nenašel chvilku, aby přijel do Let u Písku.

Lidový prezident, jak je někdy Milo Zeman označován, dnes všem doslova v přímém přenosu ukázal, že není lid jako lid. Co by se milovník alkoholu obtěžoval na nějakou cestu. Miloš Zeman se objevuje jen tam, kde získá mediální slávu. Oběti komunistické zlovůle mají na Hradě mnohem větší cenu, než romské oběti nacismu. I to se dá vyčíst z prezidentského postoje. Zatímco velvyslanci považují zcela správně projevení úcty nad oběťmi holocaustu za zcela přirozené, česká politická scéna rozlišuje komu projevit a neprojevit špetku úcty.

V tomto státě zajisté není rasismus, a proto musí Rada Evropy pravidelně apelovat na Petra Nečase, aby už konečně odstranil vepřín v Letech u Písku. Na místě stojí tři kameny jako nějaký pomník……o nic zajisté nejde…….to jistě musí Romům stačit, ta na co se bude vláda snažit. Jak ubohý a nelidský je postoj české vlády. Romové patří do české společnosti. Romové patří do české historie a vláda spolu s celou českou společností by měla uctívat památku obětí holocaustu, protože není rozdílu mezi holocaustem romským a židovským. V obou holocaustech umírali lidé krutou smrtí v krutých podmínkách.

Jak chce vláda bojovat proti rasismu, když není schopna nerozlišovat oběti minulosti? Je to smutné a je to prohra nás všech. Svým postojem politická reprezentace dává najevo s kým počítá a s kým nikoliv. Lidskoprávní organizace by měly dát najevo, že takový přístup politiků v demokratické zemi není možný. Média by se měla ptát proč politici jednali tak jak jednali. Jenže to by média nesměla být jedním z hnacích kamenů rozrůstajícího se rasismu.