Odcizila skupina hackerů z Anonymous tajná data agentů Mossadu?

Před několika dny hackeři z Anonymous oznámili, že ve spojení s arabskou skupinou hackerů Sector404 a tureckou hackerskou skupinou Red Hack pronikli do veřejně přístupné internetové stránky Mossadu, odkud se podařilo odcizit excelovský soubor se soukromými údaji více jak 34 000 agentů. Tento útok Anonymous byl prvním z velké řady elektronických útoků namířených proti Izraeli v rámci kampaně #OpIsrael .  

Hackeři tvrdí, že skutečně vlastní soukromé údaje Mossadu, zatímco Izrael vše bagatelizuje a hovoří spíše o psychologické válce. Kde je skutečná pravda? Hraje Anonymous psychologické války, nebo opravdu vlastní tajná data neznámější tajné služby Izraele?

Pomocí DDOS útoku( je útokem na internetové služby nebo stránky, při níž dochází k přehlcení požadavky a pádu nebo minimálně nefunkčnosti a nedostupnosti pro ostatní uživatele) na web Mossadu došlo k jeho vyřazení z provozu. Během celé akce také došlo k odcizení tabulky excelu, která obsahovala  jména agentů, jejich emailové soukromé i pracovní adresy, včetně dalších identifikačních údajů obsahující například také adresy bydliště utajovaných špionů.

 Odcizený seznam si můžete prohlédnout zde: Google Docs, AnonFiles

Zveřejněný seznam je zpochybňovaný také mnoha experty na blízkovýchodní problematiku. Jedním z nich je doktor Tal Pavel, který své pochybnosti uvedl v The Times of Israel. Izraelské úřady přiznávají, že se během hackerského útoku podařilo Anonymous odcizit excelovský soubor. Zároveň však dodávají, že se nejedná o utajované osobní údaje agentů Mossadu.

Podle doktora Pavla z telavivské univerzity se mnoho údajů obsažených ve zveřejněném souboru několikrát opakuje. “Data obsahují identifikační údaje Izraelců, ne však údaje z nějaké důležité databáze“, řekl pro The Times of Israel doktor Tal Pavel. Několik údajů ze souboru je podle doktora Pavla spojeno s jednotlivci a jejich podniky, včetně výrobců obuvi, potravinářských společností, synagog, vysokých škol a nevládních organizací. Značná část záznamů ve zcizeném dokumentu obsahuje také dle úsudku Tal Pavla adresy z arabské komunity.

Je článek v The Times of Israel jen další mediální hrou zastírající holou skutečnost, nebo pouze dokládá pravdu o údajích z hackerského počinu? Izraelská média i samotní hackeři mohou hrát psychologické hry jako přípravné testy k hlavnímu dubnovému “představení”, ve kterém  hodlá Anonymous “smazat” Izrael z prostředí internetu.

Anonymous začalo kybernetickou ofenzívu proti Izraeli na konci roku 2012 na protest proti útokům Izraele v Gaze. Kompletní seznam napadených webových stránek byl hackery zveřejněn na Pastebin, další seznam se vztahuje k fázi 2, která byla taktéž zveřejněna na webových stránkách hackerů.

Většina z útoků #OpIsrael nebyla přes svůj rozsáhlý záběr(44 000 napadených webů) úspěšná. Největší škody zaznamenaly weby nevládních organizací, soukromých společností a malých společností orientujících se zejména na drobný obchod. Státní a důležité webové uzly Izraele podle vyjádření vlády státu Davidovy hvězdy nezaznamenaly příliš velké škody či poškození.

Vůbec není jasné, kdo ze dvou soupeřů leže a kdo říká pravdu. Nacházíme se uprostřed dezinformační kampaně, ve které se můžeme pouze domnívat a pochybovat. Pokud by Izrael doznal, že Anonymous vlastní údaje tajných agentů, zvýšil by tím popularitu Anonymous po celém světě.  Stejně tak Anonymous nemůže přiznat, že data z odcizených souborů neobsahují osobní informace tajných agentů Mossadu.

Jisté je však jedno…….jeden z aktérů je lhářem…….ale kdo jím je……to je téměř nemožné dokázat.