Janečkova Pozitivní evoluce je o demagogii, kultu osobnosti a různých formách ismů

Dnešní doba je velmi podobná té, ve které vznikal fašismus. Několik let zde trvá takzvaná ekonomická krize, stát je stále slabší a není schopný regulovat neonacistickou škváru ve společnosti. Naopak různými zákony rasismy a nenávisti podporuje. Rozšiřují se pochybnosti o budoucnosti politiky zneužívané střední třídy. Politické skandály si podávají ruce od pravé i od levé části politického spektra. Lidé chodí k volbám, přesto svými rozhodnutími nic nemění. Přes dvacet let se předávají otěže modrým a oranžovým, kteří poslední dobou stále více rudnou a do popředí státní správy podsouvají myšlenkové pohrobky minulosti. Extrémismus a rychlá řešení nalézají ve společnosti stále větší oblibu. 

Vznikají nová protivládní hnutí nabízející extrémismus v novém lákavějším alobalu. Ve hnutí A je stejný extrémista jako v protivládním hnutí B. Oba dva nabízejí na první pohled jinou cestu ke změnám, ale při bližším seznámení se jedná o jednu a tutéž pakáž prosazující nesvobodu, nacionalismus a segregovanou společnost. Jako příklad mohou sloužit Hnutí za přímou demokracii a Holešovská výzva. Oba dva volají po nesvobodě, přinášejí nový typ totality výhodný jen pro předem vybranou část obyvatelstva.

Protivládní hnutí se propagují novým logem a využívají novou techniku medializace. Klidně vyvolají útoky a rvačky s policisty, protože prastaré představy o policejní zlovůli nalézají zlatou cestičku do srdce českého občana. Viz. například včerejší divadelní vystoupení Slávka Popelky a jeho vlajkonošů. Za mnoha protivládními aktivitami stojí zcela nepokrytě, Tomio Okamura, Vít Bárta a miliardář Karel Janeček. Možná  blonďák s rolničkáři vidí nový druh byznysu, ve kterém se vyvolávání starých ismů vyplatí pro bankovní konta a královskou moc budoucích landů po Janečkově levici a pravici.

Je tu příběh o Pozitivní evoluci, o nějakém mesiášovi, kterému kraluje Karel Janeček podporovaný psychedelicky vyhlížejícím, neonacistické symboly milujícím, Danielem Landou. Runový mág zarolní a probudí tak prastarou hydru neonacismu a nenávisti. Pozitivní evoluce prosazuje nenávisti, dokonce se nestydí působit jako nový nacizující a fašizující prvek ve společnosti. Hlavně, že tu existuje komunistické nebezpečí, které je z neznámého důvodu mnohem horší než nacistické zvrhlosti minulosti.

Janečkův klub rolničkářů touží odstranit z politiky korupčníky a žvanily nahradí něčím mnohem lepším. Ale kdo je ten lepší? Je to snad neonacismem prosycené runování? Je to snad vynášení nenávistí nad sociálně slabými? Je to snad vykládání pohádek o nových řešeních, která ve skutečnosti nepřinášejí nic jiného, než tyranii a nespravedlnost? Zlojedi Landova a Janečkova pojetí pouze vytvářejí velmi blízké vzpomínky z historických dokumentů, ve kterých Židé byli zkázou nové tisícileté říše, o které nepřímo Landa ve Vozové hradbě básní jako novodobý baron Prášil.

Sály Janečkovy Pozitivní evoluce zaplňují naivní lidé očekávající, jako uživatelé bělavých prášků, novou, mnohem zářivější dimenzi zážitků.  První řady bývají rezervovány pro lidi, kterým to bylo řečeno. Nikdo se nedozví o koho ve skutečnosti jde. Tajuplní a nikým nejmenovaní vyplňují jádro Janečkova snažení. Začátky “básní” o Janečkově cestě blahem začínají proslovy těch, kdo blonďáka s penězi dobře znají. Vyvracejí se pomluvy, dokonce Janečkova matka přihlížejícím divákům vynachválí synáčka až k blankytným nebesům. Nadační fond proti korupci slouží jako skvělý marketingový tah. Mladé publikum nad bojem proti korupci aplauduje, zatímco si ani omylem nevšímá ismů a podsouvání sebepropagace.

Většina lidí má tendenci posuzovat nějaký názor, myšlenku či teorii ne podle obsahu, ale podle toho, kdo danou informaci předkládá. Kdyby Václav Klaus řekl, že nacionalismus je nejlepší cestou budoucnosti, budou skalní fanoušci postaršího pána létat nadšením. Stejně tak kdyby Václav Klaus řekl, že voda je modrá, budou Klausovi odpůrci nadávat nad profesorovým názorem, i když je pravdivým.  Správný demagog dokáže tento jev ve společnosti zdárně využít. “Zbožštění” konkrétního člověka přináší přijímání jeho myšlenek, ať jsou jakékoli. Je to nekritický pohled na problematiku očima mluvčího.

Organizátoři Pozitivní evoluce tuto metodu komunikace pochopili a aplikovali ji s úspěchem, což se projevuje především v diskusních částech Janečkových šou. Mladí lidé se dají jednoduše “zmagořit”. Volební systém v podání Karla Janečka je systematickým výběrem nejkvalitnějších zastupitelů. Je to výběrový systém, ve kterém získávají moc předem vybraní Janečkovi příznivci. Ti ostatní se na Janečkově plánu moci podílet nebudou. Volební systém Janečkova pera je napsaný odborníky, a proto nebude třeba odvolatelnosti zvolených zástupců, protože díky volebnímu systému budou až na výjimky zvoleni jen slušní lidé.  A ti neslušní nebudou za příští čtyři roky znovu zvoleni. Na otázku, že i v novém volebním systému budou o zvolení rozhodovat peníze, Karel Janeček odpověděl, že lepší volební kampaň bude vždy rozhodovat o výsledku voleb. Volební plánování Pozitivní evoluce je plné naivity, demagogie a nesvobody. Stejně tak není třeba referenda nebo dalších důležitých částí ústavního pořádku. Vše se připraví tak nějak za chodu těmi “slušnými” poslanci.

Janeček s hudebním nevkusem na srdci na jednotlivá vystoupení po českých městech a obcích přivádí pozitivní osobnosti jako mediálně proslulého doktora Hnízdila. V diskusích Janečkovy šou nemají diskutující sdělovat své názory. Ty jsou v takovém předpřipraveném pojednání ICH Formy nežádoucí. Lidé mohou klást jen dotazy dalším přísedícím posluchačům Janečkova představení. Diskutující jsou moderátory akce přerušováni, a to zejména ve chvílích, kdy dotazy směřovaly k Janečkovi. “Položte otázku a my vám řekneme, jaký na ni máte mít názor”. Jakékoli vlastní myšlení a smýšlení je nevhodné. ” Tady se připravuje společnost, ve které JSME MY TMI MYSLÍCÍMI A VY BUDETE TĚMI AUTOMATY NA PENÍZE A MOC.”

Jakýkoli názor nehodící se do Janečkova ranku světoběžnictví,  je Janečkem označovaný za nesmysl. Zakladatel protikorupčního fondu není schopen jakýchkoli protiargumentů. Dokonce Janečkovi lidé zabraňují diskutujícím obhajovat jejich názory na nejrůznější v diskusi probíranou problematiku. Demokracie ve skutečnosti není demokracií. Nesouhlasní jsou zesměšňováni větou typu, že záporná čísla pochopil Janeček už v pěti letech, zatímco diskutující návštěvník Janečkova cirkusu na kolečkách matematickou problematiku nepochopil ani v dospělém věku. Fanatici očarovaní blonďatou vlnou Janečkova účesu spouštějí na takové posměšné repliky bouřlivý aplaus.

“Za námi stojí dva miliony voličů”, prohlásil Karel Janeček na jedné ze svých zájezdových akcí. Koho tím myslí protikorupční bojovník? Kdo je to “za námi”? Jsou to landové, vandasové, okamurové a další populisté s extrémismem v mysli? A jak dospěl Janeček k těm dvěma milionům? Vycucal si je z prstu, tak jako mnoho faktů, kterými mediální nehvězda okrašluje své zájezdové akce po českých, moravských a slezských koutech republiky.

Celovečerní vyprávění Karla Janečka připomíná demagogická show pro fanatické věřící, kteří ani na vteřinu nepochybují o pravdách svého proroka. Takových věřících fanatiků se v maloměstských sálech najde pokaždé dost. Je Karel Janeček předskokan, nebo je kardinálem Richelieu ovládajícím dění v mnoha takzvaných protivládních uskupeních?

Landa s Lounovou připravují v současné době nový muzikál či nějaký další brak nacionálních zvratků. Ještě před pár dny stejný Landa tak jako v nějaké pivnici čtvrté cenové kategorie pronášel slavíkovský proslov připomínající zakládací řeč otce novodobých ochranných oddílů Karla Janečka. Kdo novodobému králi ublíží, bude mít co dočinění s Landou, který se plný síly vrátí. Vrátí se, aby pomohl králi k jeho moci. Moderní společnost navracející se díky Miloši Zemanovi do předlistopadových časů tak nalezne středobod v třicátých letech minulého století, kdy nesvoboda a šíření ismů znamenalo zkázu pro celé generace milionů lidí.

Neschopnost státu ta například posiluje na Balkáně zrod nejtvrdších forem nenávisti. Tam státní moc v jednotlivých regionech spolupracuje s extrémisty. Podobné je to také v České republice, kdy uprostřed kouzelné střední Evropy přestává existovat “Pohádka podivné, místy popraskané demokracie”  je postupně nahrazována “Pohádkou o jednom lejnu, kterému se skvěle žije”. Média ztrácejí svou objektivitu a pomáhají k životu nacionálním hnutím. Příkladem může být opět Landa a Karel Janeček, který má podle neoficiálních a neověřených informací zájem na mnoha protivládních projektech.

Pivnice a sály krajských měst sou zaplňovány novými tiskovými konferencemi, ve kterých Král králů, Karel Janeček, přednáší své vize o spravedlivější společnosti bez korupce a přímější demokracie. Jaká škoda, že většina lidí ani neví, co je to přímá demokracie a co ve skutečnosti takový typ vlády znamená. Je to typ zodpovědnosti, který v myslích českých, moravských a slezských spoluobčanů neexistuje. Raději se milí Čechové přikloní k jednoduchým řešením nepředstavujícím příliš velkou námahu přemýšlení. Někdo přednese ideál a je jedno jak moc se ideál blíží absurditám a jak moc se nabízený ideál slučuje s obecnými pravidly lidských práv.

Najednou jsou viníky všeho zlého sociálně slabí, kteří se třeba v ústech populistického blogera-senátora Tomia Okamury přeměňují na škodlivý hmyz. Nejvíce démonizovaná minorita v republice, Romové, jsou protivládními “umělci” předem ideově šikanovaní. Právě proti nim jsou připravované nejrůznější segregační plány. Právě proti nim brojí také Landovo rolnění a Janečkova Pozitivní evoluce.

Je tedy možné hovořit o nějaké cestě k lepším zítřkům? Vše nahrává nacionalistům, rasistům a šovinistům, kteří si jako polní kvítí rostou na zahrádce těch protivládních. Stávají se hlavní složkou jarních salátů, převládá jejich trpkost……tu trpkost, která později vyvolá předem naplánovanou nauzeu. Kapsy Janečků, Popelků, Landů a dalších promotérů nových nenávistí budou naplněny a ten národ se později z kocoviny probere. Takže se nic neděje….jen se pár miliard nenávratně ze státní kasy ztratí…..jen pár tisíc lidí bude obětí násilností a nenávistí……..

Díky Pozitivní evoluci a dalším takzvaně protivládním uskupením dochází k oživování rasismu, ultrapravicového extrémismu a neofašizujících praktik. Spoluobčané by opravdu měli být mnohem více opatrní než naletí na moderní lákadla nedemokratických extrémistů.