Byl Tamerlán Carnajev tajným agentem CIA nebo gruzínských tajných služeb?

Jeden z organizátorů teroristických útoků v Bostonu, Tamerlán Carnajev, se podle ruského deníku Izvestija v průběhu ledna až července 2012 zúčastnil semináře pořádaného gruzínskou nadací – “Kavkazským fondem”. Tento fond měl být  pobočkou  americké nadace Jamestown, v jejímž pozadí stojí samotná CIA. Jednotlivé semináře měly mít podle ruského deníku jeden jediný cíl. A sice destabilizaci situace v Rusku. Izvestia ve svém článku uvádí, že má dostatek dokumentů gruzínské kontrarozvědky, které potvrzují, že Kavkazský fond získával obyvatele severního Kavkazu pro spolupráci se Spojenými státy a Gruzií. 

Kavkazský fond byl založený krátce po gruzínsko-osetském kontliktu 7.11.2008. Jeho účelem bylo podle Izvestije kontrolovat procesy probíhající v severním Kavkazu. Součástí Kavkazského fondu měla být zpravodajská operace s názvem “DTV”, jejíž hlavním cílem bylo získat mladé lidi a intelektuály ze severního Kavkazu pro tajné služby Gruzie a Spojených států. Nový umělohmotně založený fond měl posloužit jako nový nástroj k šíření extrémismu a nestability v regionu.

Kavkazský fond získával podle tvrzení prokremelského tisku ruské občany a obyvatele severokavkazských republik ke špionážním a záškodnickým akcím. Na seminářích pořádaných tímto fondem mělo docházet  ke školení a výběrům tajných spolupracovníků CIA a gruzínské tajné služby. Pokud jsou informace prokremelských médií pravdivé,  poté byl Tamerlán Carnajev v minulém roce jedním z vybraných agentů tajných služeb. V tom případě by celá událost kolem Tamerlána Carnajeva nabírala zcela nevídaný směr. Vznikají tady otázky, zda za celým teroristickým aktem bratrů Carnajevů není něco mnohem víc, než “jen” teroristický čin dvou pomatených šílenců.

Nadace Jamestown opakovaně prokázala svůj zájem o Gruzii a severní Kavkaz. V roce 2007 uspořádala dokonce seminář “Budoucnost Ingušska”, kterého se zúčastnilo několik bývalých bojovníků Aslana Maschadova. Rusko několikrát reagovalo na činnost Jamestownu předáním protestní nóty ambasádě USA v Moskvě. Kavkazský fond, který údajně rekrutoval Tamerlána Carnajeva, splnil podle úřadů svou původní misi, a proto byl z rozhodnutí gruzínského ministerstva vnitra uzavřen.

Koncem roku 2012 vyšlo najevo, že se o aktivity fondu začaly zajímat ruské tajné služby. To byl také neoficiální důvod k ukončení veškerých aktivit Kavkazského fondu. Viceprezident tohoto fondu, Gela Khmaladze, novinám pozastavení aktivit potvrdil. Je zajímavé, že uzavření Kavkazského fondu gruzínská strana nijak nekomentuje.

V rozhovoru pro Novaja Gazeta, výše jmenovaný víceprezident Kavkazského fondu Gela Khmaladze popírá, že by se Tamerlán Carnejev účastnil jakékoli akce pořádané fondem, protože se minulý rok žádné semináře Kavkazského fondu nekonaly. Jediná akce, které se Čečenci, podle tvrzení Khmaladzeho zúčastnili, byla akce z dubna 2012, kdy Kavkazský fond společně s ministerstvem zahraničních věcí a šéfem čečenské vlády uspořádal novinářské fórum, kterého se zúčastnilo asi 15 novinářů z Čečenska. Tamerlán Carnajev tenkrát podle slov víceprezidenta fondu mezi pozvanými nebyl. Dokonce jakékoli teorie o napojení Kavkazského fondu s americkou nadací Jamestown jsou podle Khmaladzeho nesmyslem.

Nikdy jsme neprováděli semináře s nadací Jamestown, nespolupracovali s ní a neobdrželi jsme finanční prostředky od Američanů….“, tvrdí v rozhovoru pro Novaja Gazeta víceprezident zaniklého Kavkazského fondu Gela Khmaladze. Jediným účelem jakékoli činnosti Kavkazského fondu měla být podpora vědy, kultury a vzdělávání v severním Kavkazu. 

Jsou tady dvě tvrzení. To první prokremelské říká, že byl Tamerlán Carnajev agentem Gruzie nebo CIA, zatímco to druhé tvrzení z gruzínské strany v protikremelském tisku tvrdí opak. Kde je výsledná pravda? Ruské ambasády v České republice rády zaměstnávají kulturní atašé k plnění výzvědných činností. Proč by Gruzínci nemohli krýt zpravodajskou činnost svých tajných služeb pomocí fondů zabývajících se podporou vědy, kultury a vzdělávání? Je naivní myslet si, že se v rozhovoru pro Novaju Gazetu bývalý předseda Kavkazského fondu dozná ke zpravodajské činnosti. V takovém případě by nejspíš Gela Khmaladze skončil jako zapáchající mrtvola někde v zákoutích městských ulic.

CIA spolu s ostatními americkými výzvědnými stranami zakládá speciální krycí organizace. I to je známý fakt z nedávné historie tzv. studené války mezi Sovětským svazem a USA. Je vysoce pravděpodobné, že své praktiky americké výzvědné služby nezměnily a pokračují v nich i v průběhu dvacátého prvního století. V tomto ohledu je těžké hledat pravdu. Nelze prohlásit, která ze stran lže a která nikoli. Prokremelský tisk může vytvářet mediální fikce, ve kterých očerní Gruzii jako nepřítele Kremlu. Tbilisi totiž touží po tom stát se regionálním hegemonem, a to se Putinovi ani trochu nelíbí.

Oba dva tábory prokremelské i protikremelské žurnalistiky mohou využít mediální války k prospěchu svých podporovatelů a donátorů. Je na samotném čtenáři, jaké závěry si z doložených informací udělá. Přinejmenším jsou zde pochybnosti. A tyto pochybnosti říkají, že na každém šprochu může být pravdy trochu.