Zemřel syrský prezident, nebo se jedná o novinářskou kachnu?

Zemřel syrský prezident, nebo se jedná o novinářskou kachnu podporovanou choutkami zpravodajských služeb?  Assada měl údajně v neděli ráno zastřelit jeho íránský bodygard. Twitter spolu s internetem je plný rozporuplných informací. První  zprávy o atentátu pocházejí z izraelských webových stránek JSS News, News1, které čerpaly z arabských webů jako byl například Alarab.net a Eltira.org.

Eltira.org není vlastně arabským webem, je zaregistrovaný v Izraeli, stejně tak Alarab.net. Jinými slovy, i ty arabské weby jsou de facto weby izraelské, takže původní informace pocházejí z čistě izraelských zdrojů……jsou tyto zdroje pravdivé, nebo jde o zpravodajské hry? Zveřejněné zprávy o vraždě syrského prezidenta byly západními médii převzaty z izraelských webů, i když některé z nich se tváří na první pohled jako arabské. Západ převzal informace a začal je šířit pod titulkem neověřené.

Byl Assad opravdu zavražděný, nebo zpravodajské služby ve spolupráci s médii a syrskou opozicí vytvořily zpravodajskou hru na kdo z koho? Od prvního zveřejnění se následně pouze nalepovaly různé další neověřené informace, a to zejména po sociálních sítích Twitter a Facebook. Tyto informace poté přebíraly různé zpravodajské weby, aníž by se zamyslely nad pravdivostí původně šířených zpráv.

Ruský zpravodajský server RT.com spolu s dalšími arabskými a izraelskými novinami tvrdí, že informace o Assadově smrti jsou podle zdrojů blízkých k Assadově rodině naprostým výmyslem

twiiter_zprava_assad

Překlad tweetu RT.com: “Zdroje v blízkosti syrského prezidenta  Asada popírají pro RT zvěsti o jeho zavraždění

Server Chronicle.su potvrzuje informace o smrti Assada. Ten byl údajně bodygardem postřelen a ve vážném zdravotním stavu měl být odvezen do nemocnice, kde podle informací serveru Chronicle.su střelnému zranění podlehl. Důvodem atentátu na Assada měla být informace rozšiřovaná některými západními médii. Podle nich se měl Assad dopustit užití chemických zbraní na odpůrcích režimu. Atentátník nevěděl, že se tyto informace nezakládaly na pravdě a několikrát měl vystřelit proti Assadovi. Útočník byl podle svědectví domnělých pozorovatelů zatčen, zatímco v angličtině vykřikoval: “We are Anonymous!”

Zprávy o smrti Assada byly naopak podle serveru Daily News pravděpodobně přehnané. Arabská média jen dle Daily News sdělila, že Bašár Assad byl střelen jedním z jeho íránských strážců, a že se prezident nachází ve vážném zdravotním stavu. Prezident tedy podle této informace nezemřel, ale nachází se ve stavu velmi blízkém smrti. Prezident byl pravděpodobně podle informací pocházejících z Twitteru odvezen do nemocnice Al-Shami v Damašku. Naznačují to bezpečnostní opatření v blízkosti nemocnice. Silnice vedoucí k nemocnici byla uzavřena.  Opět se však jedná o neověřené informace, které nikdo nemůže v tuto hodinu potvrdit.

Francouzský občan Jean Pierre Duthion žijící trvale v syrském Damašku naopak napsal tento tweet, který v překladu znaená: “Bydlím v blízkosti nemocnice Shami, ulice nejsou zavřené a můžete svobodně přijít až k místu

pink

Kde je pravda? Tvrzení Daily News je stejně jako tvrzení Jeana Pierra Duthiona neověřené a nepodložené žádnými hmatatelnými důkazy, tedy prozatím.  Jsme zde obětí mediální fikce, nebo jsme oběťmi nahodilých desiluzí, nepodložených informací vzniklých na základě syrského chaosu? Ostatně, nevíme ani kdo je to Jean Pierre Duthoin, nemůžeme si být jisti jako konzumenti informací, zda to není přívrženec Assada, který rád do zahraničí pošle zavádějící informace pomocí Twitteru.

Assadova rodina na Twitteru tvrdí pro změnu něco jiného. Podle představitelů Assadovy rodiny nedošlo k žádné střelbě a prezident se těší dobrému zdraví, dokonce prý během několika hodin vystoupí před lidmi s novým proslovem…. Ani těmto informacím nemůžeme věřit. V Sýrii je obrovský chaos, který po dnešní přestřelce v Golanských výšinách nabyl na ještě na větší intenzitě. Dopátrat se ověřených a pravdivých informací je v těchto hodinách téměř nemožné. Assadova smrt může mít opravdu zpravodajský podtext, ve kterém může zvýšený chaos ze smrti prezidenta přinést kýžené ovoce odpůrců mírových rozhovorů.

Aktualizace [25.3.2013 ve 2:44]: Zpravodajský server YALIBNAN zdůrazňuje chaos, který poslední dva roky vládne Sýrii. Poté nepřímo jménem vraha potvrzuje střelbu i vraždu Assada. Vrahem měl být Mehdi Jakoby, člen Íránské evoluční gardy, který byl zodpovědný za bezpečnost prezidenta.

Doposud je třeba jakékoli informace přijímat s rezervou. Jejich pravdivost není věrohodně nikým potvrzena.

V loňském roce jeden z Assadovo bodyguardů vyhodil při sebevražedném útoku v Damašku auto do vzduchu. Dokonce jeden velmi aktivní wikipedista s IP adresou 39.47.23.140 z Islamabádu upravil Assadův profil na anglické verzi wikipedie a uvedl tam datum prezidentova úmrtí. 

hovoří o tom tento Tweet

[blackbirdpie url=”https://twitter.com/pdmt99/status/315910744719908865″]

Aktualizace [25.3.2013 v 18:35]:

Šíření zvěstí o smrti syrského prezidenta bylo nejspíš zaviněno chybným překladem západních a izraelských médií. Nedošlo k útoku na Assada, ale k útoku na leadera rebelů Riad al-Asaada.

Fahd al Marsi ze Syrské osvobozenecké armády (FSA) uvedl v rozhovou pro rozhlasovou stanici Hlas Libanonu 110,5, že Riad al-Asaad byl zraněný výbuchem bomby v provincii Deir al-Zour a nachází se v kritickém stavu. Masri dodal, že za útokem může stát Írán nebo Hizballáh. Riad al-Asaad při výbuchu přišel o nohu. Příbuzní Asaada v rozhovoru pro agenturu AFP uvedli, že Asaad byl převezen k další léčbě do nemocnice v Turecku.

Kanál zpráv o Assadovi na Twitteru:

[twitter_hashtag hash=”assad dead” number=”4″ title=””]

 

SDÍLET