Syrská ekonomika je zdecimována

Syrská ekonomika je zdecimována. Uvedl to syrský premiér na jedné ze svých tiskových konferencí.  Získání jakýchkoli nezávislých informací o výši škod válkou sužované Sýrie je téměř nemožné.  Podle všech dostupných údajů, které syrský premiér nedávno zveřejnil, škody na státním majetku přesahují 2000 miliard syrských liber(což je přibližně 2,9 miliardy USD). Tato válečná škoda odpovídá přibližně  55% HDP z roku 2010. Země je jak společensky, tak ekonomicky ve velmi vážném rozvalu. Pokud by válka skončila například zrovna teď, Sýrie by se s největší pravděpodobností neobešla bez zahraniční pomoci. Válka zbavila tohoto tradičního spojence Íránu o jakoukoli šanci na samostatný ekonomický i společenský vývoj. Byl to záměr USA, Izraele a Saúdské Arábie? Tyto tři země pole jednotlivých svědectví diplomatů stojí za uměle vyvolaným problémem.

Těžkou ekonomikou situací v Sýrii se zabývá Odbor OSN pro ekonomické a sociální otázky. Ten uvádí, že kapitál v Sýrii se pohybuje na třetinové úrovni předválečného roku 2010. Díky válečnému běsnění vzrostla v zemi neskutečně rychle nezaměstnanost. Podle oficiálních údajů byla nezaměstnanost ještě v roce 2010 na úrovni 8,6 %. O rok později to bylo 14,9 %. Pro rok 2012 neexistují dostupná data, ale vzhledem ke sporům mezi opozicí a vládními silami lze předpokládat, že se nezaměstnanost zdvoj až ztrojnásobila oproti roku 2011.  Produkce syrské ekonomiky poklesla minimálně o 50 %.

Hospodářské sankce spolu s omezením obchodování s ropou odebraly ze státní kasy další 4 miliardy dolarů. Došlo k totálnímu poškození energetické infrastruktury státu. Železniční sítě, ropovody ale i ropné rafinérie jsou často terčem útoků. Odborníci z ropného průmyslu opouštějí zdevastovanou a válkou zničenou zem. Chybí odborníci, chybí lidé, kteří by dokázali skutečně Sýrii dostat z potíží, ve kterých se nyní nachází. Pole údajů syrské vlády do konce října 2012 došlo na energetické infrastruktuře ke škodě 220 milionů amerických dolarů. Z toho většinu škod představují škody na elektrické síti( 146 milionů USD). Krvavá občanská válka zničila povodní Assadův záměr. Podle vizí syrského prezidenta, měla Sýrie sloužit jako důležitý energetický tranzitní bod v regionu spojující celý region se středomořím a zbytkem Evropy.

Sýrie usilovala o statut mezinárodního obchodníka s ropou zemním plynem i elektřinou. Poškození stávající infrastruktury ohrožuje životaschopnost všech projektů, které měly vést k přeměně Sýrie do role mezinárodního uzlu s energiemi, ropou a zemním plynem. Více než milion lidí uprchlo ze země. Další miliony uprchlíků je tzv. vnitřně vysídleno do prozatimních táborů. Tisíce lidí překračují syrské hranice každý den. Vše zatím spěje k totální katastrofě. V Sýrii vedle ekonomického kolapsu dochází také k humanitární krizi, která je sice řešena OSN a dalšími organizacemi, přesto se nedaří uspokojivě řešit pomoc všem lidem v nouzi.

Válečným běsněním v Sýrii netrpí jen samotná Sýrie. Do vleku událostí je vtaženo Jordánsko, Irák, ale i Libanon, kteří  trpí především bezpečnostními riziky. Všechny tyto státy jsou také sužovány přílivem Syřanů, kteří v těchto zemích hledají azyl. Vlivem války v sousední Sýrii tak dochází v Iráku, Jordánsku i Libanonu k poklesu příjmů ze zahraničních investic a cestovního ruchu. Jordánsko zvýšilo úrokové sazby, aby zvýšila hodnotu jordánského dináru. Irácká měna a její hodnota vůči americkému dolaru také trpí a nachází se přibližně na statistických údajích srovnatelných s podzimem 2012.

Turecko, které v syrském problému působí také jako jedna z prodloužených rukou USA, vydalo na 600 milionů dolarů na stavbu 17 uprchlických táborů, do kterých jsou směřováni lidé hledající bezpečí v sousedním Turecku. Irák se nachází ve dvojím problému. Sám o sobě má více než 1 milion vnitřně vysílených Iráčanů. V minulém roce do Iráku uprchlo na 100 000 Syřanů. K vlastním velmi vážným problémům rozvráceného Iráku přibyly další problémy v podobě syrských uprchlíků. Jakékoli dvoustranné obchodní toky v blízkovýchodním regionu mezi Sýrií a ostatními zeměmi výrazně poklesl. Jedinou výjimku snad tvoří obchodování s Libanonem, kde se úroveň exportu a importu pohybuje ve stále přijatelných číslech.

Assadova Sýrie po válečné běsnění přestavuje nesamostatný stát, k jehož dalšímu fungování bude třeba zahraničí pomoci.

SDÍLET