S rudým čtvercem na Facebooku a Twitteru za ochranu práv LGBT komunity

Ochrana lidských práv opět zvítězila. Statisíce uživatelů Facebooku a Twitteru dokázalo projevit skrze akci Human Rights Campaing(největší organizace v USA na ochranu práv LGBT komunity) svůj zájem o osoby s odlišnou sexuální orientací. Všichni si zasloužíme žít ve světě se stejnými právy, a proto je důležité, aby všichni bez rozdílu měli právo spojit svůj partnerský svazek ve stejně hodnotné manželství. Je na čase skoncovat s náboženským, naprosto nelidským postojem. Rudá záplava profilových fotek říká: “lesby, gayové a transsexuálové, nejste tady sami, jsme tady s vámi a požadujeme, abyste měli stejná práva jako heterosexuální většina ve společnosti”.

Největší americká organizace na ochranu práv LGBT komunity(Human Rights Campaing) odvedla velmi kvalitní práci. Když se chce, je možné v zájmu lidskosti a humanismu vytvořit kampaň na podporu přirozených práv člověka. Jedním ze základních práv garantovaných mezinárodními směrnicemi, je právo na stejné zacházení a stejné právní postavení bez rozdílu na náboženské, zdravotní, politické či sexuální preference člověka.  Spojené státy jako největší velmoc světa představují v globálním hledisku v oblasti ochrany lidských práv velmi důležitý prvek. Snažení amerického prezidenta Baracka Obamy za zrovnoprávnění sňatků LGBT komunity na celofederálním měřítku je naprosto správné.

Není manželství gayů, leseb nebo transsexuálů. Existuje pouze manželství, stejně jako existuje pouze jedna jediná stejně hodnotná láska. Zákony by měly vycházet z přirozenosti člověka. Nikdo nesmí být utiskovaný nebo jinak speciálně vystavený v neprospěch svých osobních práv.

Nejvyšší soud Spojených států amerických zkoumá dvě otázky týkající se legalizace homosexuálních manželství. Soud přemýšlí zda by takové manželství bylo správné z hlediska federálních zákonů, které  podle definice z roku 1996 hovoří pouze o sňatcích mezi heterosexuálními páry. Každý stát americké federace si může rozhodnout, zda povolí sňatky osob se stejným pohlavím. Ovšem to, co platí v jednom státě, nemusí platit ve státě druhém, protože federální zákony hovoří o sňatcích heterosexuálů. Když se sevzdaný pár gayů, lesbiček nebo transsexuálů přestěhuje do jiného státu federace, poté jejich manželství nemusí být podle federálního zákona právoplatné.

Právníci a soudci přemýšlejí, zatímco stovky tisíc lidí ve Spojených státech, a ne jen tam, jsou již dávno přesvědčeni o správnosti stejného přístupu k LGBT komunitám. Začátek tohoto měsíce je tak ve znamení červeného čtverce, do jehož středu je umístěné méně červené rovnítko.

Human Rights Campaign

V prvních okamžicích “rudé šílenství” červeného čtverce získalo desetitisíce přívrženců. K propagaci červeného čtverce namísto profilové fotky vyzývají herci, zpěváci, politici i lidskoprávní aktivisté. Mezi prvními byl George Takei, známý přeevším díky rolím ze Star Treku, Sophia Bush z Parťáků, Felicity Huffman ze Zoufalých manželek a mnoho dalších. Ke změně facebookových účtů sáhl také jedna z nejnámějších televizních show v Americe The Ellen DeGeneres Show.

Kampaň Human Rights Campaign způsobila mobilizaci solidarity. Odstranila mlhu jinakosti, která ve spořádané společnosti nemá co dělat. Všichni jsme rovnocennými lidskými bytostmi zasluhujícími stejná pravidla ke spokojenému životu. Ve jménu červeného čtverce lidé tančí a zpívají před budovou Nejvyššího soudu ve Spojených státech amerických. Ve stejném duchu hodnot svobody a rovnosti lidé přijímají rudý čtverec s rovnítkem jako svůj profilový obrázek. Je na čase zrušit ten podivný etos katolizujících zásad, které už dávno neplatí. Je na čase přijmout potřeby člověka z lidského a humanitního pohledu, ve kterém máme všichni právo na stejné štěstí.