Proč by učitelka ve školce nemohla být muslimkou? Mohla, má na to právo

Učitelka v mateřské školce v jihočeském Lišově konvertovala k islámu a dochází do práce zahalená šátkem, který nesundá ani ve třídě. Islamofobové podobní Václavu Královi či Valentinu Kusákovi po internetu doslova běsní a poukazují na ohrožení výchovy českých dětí. Je zajímavé, jak extrémisté a kulturní šovinisté první třídy vědí, že do školky chodí jen a ryze české děti. V čem je problém? Tolerantní a slušní lidé žádný problém nevidí, ten spatřují pouze radikálové typu Adama B. Bartoše, kteří by muslimy nejradši vyštvali z celé modré, nikoli zelené planety.

Proč by učitelka nemohla nosit šátek? Proč by nemohla být muslimkou? Je to stejné, jako kdyby se rozhodla být věřící v judaismus nebo v klasické křesťanství, které je mylně extrémisty považováno za ochránce něčeho tradičního a neměnného. Představitelé nenávistí tak zakládají na Facebooku několik skupin, ve kterých brojí proti pracujícím muslímům v Česku. Čím se tito lidé provinili? Neprovinili se ničím. Věří v jinou víru a ruku v ruce s tím také upravili svůj život. Nikdo je k tomu nenutil, bylo to jejich svobodné rozhodnutí.

Chtěli by snad takzvaní ochránci demokracie, jak se často kulturní šovinisté a islamofobové nazývají, diktovat co se smí a nesmí nosit? Když ve Švýcarsku začalo politické dusno kolem islámu a diskriminujících práv. Vyšli do ulic muslimské ženy, které si na své šátky připnuly žluté Davidovy hvězdy s nápisem Muslims( Muslimové). A přesně to se dnes za podpory politiků děje. Místo Židů jsou na pranýř strkáni muslimové, kteří sou zcela mylně a bezprávně považováni za něco ohrožujícího. Co na tom, že tato komunita patří o Evropy, a že vždy byla nedílnou součástí evropské kultury. Například takové Španělsko by se nevyvíjelo tak rychle, kdyby nedošlo k islámskému impulsu muslimů, kteří v této zemi zahájili rozkvět vědy, stavitelství, lékařství, astronomie a dalších společenských věd.

Proč by žena v šátku nemohla pracovat ve školce, na úřadě, v bance, v obchodu či na jakémkoli jiném místě? Evropská unie, do které Česká republika neodmyslitelně patří, si zakládá na hodnotách lidských práv. K lidským právům patří právo na svobodné vyznání víry. K lidským právům patří oblékání se do jakéhokoli ošacení, které neobsahuje symboliku sdružení či organizací odporujících právům jednotlivce. V demokratických režimech je tak zakázáno nosit oděvy s nacistickou či extrémistickou tématikou. Hidžáb ani jiný další šátek do tohoto vymezení nepatří. Islám je víra jako každá jiná a má stejné právní i morální postavení jako katolické křesťanství.

Nošení oděvů z islámského světa tak není nic protiprávního a zaměstnavatel si tak podle mezinárodního , ale také evropského práva, nemůže nárokovat zaměstnávání na základě zákazů nebo příkazů co má zaměstnanec nosit. To ostatně dokládá francouzský kasační soud, který svým rozsudkem zrušil propuštění ženy, která na pracovišti nosila muslimský šátek hidžáb. Soud dal jasně najevo, že takové rozhodnutí bylo diskriminační a naprosto nevhodné. Francouzka byla podobně jako naše Češka zaměstnankyní v mateřské školce. Do práce se navracela z mateřské dovolené. Své zaměstnavatele informovala o svém úmyslu nadále nosit hidžáb během pracovní doby. Ředitel ženu následně odmítl z důvodu neutrální politiky šolky zaměstnat.

Jak již bylo řečeno, kasační soud ve Francii jasně řekl, že takové počínání je diskriminační a předem segreguje občany podle náboženského přesvědčení, což je na území Evropské unie naprosto nepřípustné.  Proto jakékoli diskuse, případné nátlaky Kusákova týmu pomatenců, či jiných extrémistů, jsou bezpředmětné.

Lidé, kteří prohlašují: “Islám navíc není jen náboženství, je to komplexní ideologie včetně pravidel na řízení státu a soudů“, patrně o islámu nevědí vůbec nic a pletou si hrušky s jablky. Ostatně, podobně by se dalo vykládat i katolické křesťanství, které v silně katolicky rozvíjejících se státech silně zasahuje do chodu státu, viz. Polsko, Rusko a nově třeba Maďarsko, které se navíc stává napůl hnědou diktaturou.

Islám není v rozporu se zákony České republiky, stejně jako v rozporu se zákony není katolické křesťanství, judaismus, budhismus, hinduismus a řada dalších vyznání. Takže není třeba užívat jakéhokoli extrémismu namířeného vůči řediteli školky či proti samotné učitelce. Islamofobové se totiž chovají stejně jako stoupenci Boko Haram nebo Al-Kájda. Valentin Kusák dokonce hovoří o vypalování mešit. V čem je postoj Kusáka odlišný od postoje šílenců z Al- Šabáb?

Každý má právo na vlastní vyznání a nikdo nesmí být posuzován podle tohoto vyznání. V ten okamžik totiž končí svoboda a nastupuje diktatura islamofobů, kteří by nejraději opakovali chyby nedávné historie lidstva.

———————-

Poznámka redakce: profilová fotografie článku je ilustračním fotem a není na ní učitelka z Lišova