Používají syrští rebelové chemické zbraně?

Nestrannost českých médií prakticky neexistuje. Mediální činnost veřejnoprávní televize stále častěji připomíná něco jiného, než činnost demokratického hlasatele světových a domácích událostí. Informace o údajném použití chemických zbraní ze strany Assadova tábora proletěla prakticky všemi médii v zemi. Ihned se poukazovalo na nelidský způsob boje současného prezidenta Sýrie, zatímco povstalci byli považováni za ochránce demokracie a všeho správného. Byl vytvářen černobílý obraz světa, ve kterém jsou andělé a satani vedoucí proti sobě nerovné války.  Mediální svět mlčel, když se vyrojily prapodivné informace o atentátu na Bašára Assada. Média mlčí i v současné době, kdy vyšly najevo nové informace o používání chemických zbraní z rukou povstaleckých džihádistů.

Povstalci podporovaní západními mocnostmi měli podle tvrzení zdrojů blízkých syrské armádě použít chemické zbraně minulý týden u města Khan al-Assal. Na základě tohoto tvrzení vytvořil generální tajemník OSN Ban Ki-moon vyšetřovací komisi, která by měla vyšetřit používání chemických zbraní povstaleckými bojovníky. Proč česká média mlčí? Proč nehovoří o tomto podezření? Útok chemickými zbraněmi měl zabít na 26 lidí.

Syrská armáda se údajně domnívá, že rebely vyráběné rakety posílané na pozice syrské armády obsahují formy chloru známého jako CL17. Jedná se o snadno dostupný čistič bazénu. Hlavice raket tak podle tvrzení představitelů režimu obsahují jisté množství plynu rozpuštěného ve fyziologickém roztoku.  Město Khan al-Assal byl pod vládní kontrolou od 13. března 2013. Zdroje blízké vládním kruhům uvádějí, že město napadly sunnitské skupiny rebelů společně s členy Al-Kájdy. Armádní verze událostí tvrdí, že po domácku vyráběné rakety byly vystřeleny na vojenská stanoviště Assadovy armády. Po zasažení raketou v okolí zásahu lidé začali zvrace, dostali mdloby, dusili se a propadali různým formám záchvatů. Podobné svědectví o příznacích dovezených syrských vojáků podává zdravotník místní civilní nemocnice.

Vojenské zdroje potvrdily televiznímu kanálu Channel 4 News, že dělostrelecké zprávy syrské armády naznačují, že malá raketa byla odpálena z okolí Al-Bab nedaleko Aleppa, ve kterém se nachází povstalecká džihádistická skupina Jabhat al-Nusra. Tato skupina povstalců je podle vládních informací napojena na Al-Kájdu. Americká strana důkazům syrské armády nevěří. Američané tvrdí, že syrská vládní strana nechala zasažené vojáky záměrně vystavovat nějaké žíravé látce, kterou v tomto případě tvořil chlor, který není podle mezinárodní specifikace považovaný za chemickou zbraň.

Chlor CL17  je za normálních podmínek čistícím prostředkem, ale za určitých okolností může být použit jako chemická zbraň. Je to žlutozelený plyn a se tento druh čistidla smíchá s vodou, dochází tak ke vzniku kyseliny chlorovodíkové, která se poté velmi rychle odpařuje. V případě takto vytvořené rakety po dopadu dochází k rozsáhlému úniku této kyseliny, která má za následek zdravotní následky a možná úmrtí vojáků.

Washington víceméně připouští, že rebelové mohli za určitých podmínek přetvořit rakety na nosiče bojového využití chloru. Nedaleko Aleppa existuje továrna, jejíž hlavní činností byla právě výroba chloru, který, jak již bylo řečeno, může být následně použit jak k domácím , tak i k vojenským účelům. OSN bude šetřit a bude si vyžadovat od povstalců i vládní strany přístup do všech prostor. Je účelem vyšetřování OSN odkrytí nehumánní činnosti povstalců?  Použili rebelové chemické zbraně se souhlasem “západních” spojenců?

Situace je velmi vážná, protože, pokud chemické zbraně Sýrie padly do rukou povstalců, mohly tyto zbraně také padnout do rukou džihádistů například členům libanonské militantní skupiny Hizballáhu. Státní televizní agentury ukazují po útoku rebelů na Khan al-Assal desítky těžce zraněných, mezi kterými jsou také děti. Nikdo ze zraněných nevykazoval znaky fyzického poranění. I tyto agenturní videa a pořízené fotografie hovoří o užití chemické bojové látky. Mouaz Khatib z opoziční Syrské národní rady v Turecku novinářům popřel jakékoli použití chemických zbraní povstalci. Kdo tedy zranil a následně zabil oběti z Khan al-Assal? Když oběti neměly žádné znaky fyzického poranění, kdo tedy chemickými zbraněmi zabil tyto lidi?

Syrské vládní zdroje potvrdily, že vzorky půdy z místa útoku byly spolu s krví obětí zaslány na expertizy vyšetřovacímu týmu OSN. V zásilce pro OSN měly být zabaleny také telefonní čísla všech lékařů, kteří pečovali o oběti z Khan al-Assal. Jaká strana konfliktu má nyní skutečně pravdu? Je to syrská proassadovská strana, nebo opozice?