Měl útočník z tokijského metra Asahara Šokó “nejvyšší pravdu”?

Náboženská sekta Óm Šinrikjó “Nejvyšší pravda” (dnes Aleph) byla založena v roce 1984 charismatickým Japoncem Asaharou Šokó (*1955 ). Asahara Šokó v jejím učení skloubil hinduistické a budhistické meditace s učením o hrozící světové apokalypse.

O necelých deset let později se sekta dostala na svůj vrchol a počet jejích členů v Japonsku i v zahraničí dramaticky narostl až na 10 000. Mezi její členy patřili i velmi vzdělaní lidé, kteří vystudovali prestižní japonské university. Zástupci sekty počátkem devadesátých let navštívili USA a Rusko, za účelem nákupu jaderných, konvenčních a chemických zbraní. Sekta Óm Šinrikjó nechtěla nic ponechat náhodě a sama se také usilovně věnovala výrobě chemických a biologických zbraní.

Její vůdce  Asahara Šokó ve svých strhujících apokalyptických vizích předpověděl brzký konec světa. Poté,  co se jeho katastrofická  předpověď nenaplnila, se spolu s dalšími fanatickými členy sekty naprosto izoloval od vnějšího světa a předpokládaný konec světa se rozhodl přivodit sám. Řada z členů sekty mu byla naprosto oddaná a byli ochotní pro něj udělat cokoliv. V Červnu roku 1994 Asahara realizoval první smrtící útok Sarinem v japonském městě Macumoto. ( Sarin, jenž byl původně objeven v Německu a jehož název je zkratkou jmen Schrader, Ambros, Rudiger a Van der lINde, je vysoce toxická kapalná látka používaná jako nervově paralitická chemická zbraň. Působí okamžitě velmi agresivně na nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nejdřív nastane zúžení zornic, označované jako mióza, pocit tlaku v očích, následují bolesti hlavy, neklid, pocit úzkosti, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu a zvracení. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Smrt nastává následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. )

Na následky tohoto útoku zemřelo sedm osob a 59 dalších bylo vážně zasaženo. O rok později, v Květnu roku 1995 byl Asahara Šokó hlavním mozkem útoku plynem Sarin na pět vlaků tokijského metra, při kterém v silných bolestech zemřelo sedmnáct osob a přes padesát jich bylo těžce zraněno. Na místě byly též nalezeny stopy po Antraxu a virusu Ebola. Asahara Šokó byl v roce  2004 odsouzen k trestu smrti za plynový útok na tokijské metro a 12 dalších teroristických útoků.  Tokijský okresní soud v Březnu roku 2009 zamítl odvolání Asaharovy dcery a nejvyšší trest byl vykonán. Sekta Óm Šinrikjó zaznamenala rapidní úbytek svých členů z původních 10000 na pouhých 1600. V roce 2000 se distancovala od násilných myšlenek, obětem útoku v tokijském metru se omluvila a ve své činnosti pokračuje dál pod jménem Aleph.

 

Tento článek vyšel dříve na: www.katerinadubnovajehloupadevkavdetstvizasazenasarinem.cz