Církev pro chudé? Za tohoto, ani dalšího papeže tomu tak bohužel nebude

Papež chce církev po chudé. Bohatá v luxusu překypující římskokatolická církev porušuje své poslání. Hlavní rolí služebníků božích není hromadění peněz  v přeplněných, před světem skrytých sejfech vatikánské banky. Slova o přerodu a přechodu k plánům Františka z Assisi jsou správná. Jsou však za současného stavu realizovatelná? Bude církev konečně pomáhat potřebným?

Velkoměsta jižní Ameriky jsou přeplněna bezdomovci, kteří mají jako jediný majetek obyčejné krabice. Ty krabice jim slouží jako příbytek, postel, přikrývka, jediná ochrana před nepřízní počasí. Děti bez domova jsou nuceni například v Buenos Aires každý večer žebrat o kousek jídla, jsou nuceni k dětské prostituci…..často tyto oběti ekonomického diletantismu vlády přicházejí žádat faráře o pomoc. Často bývají odmítáni, protože kněžský klér nechce s představiteli nejspodnější spodiny nic společného.

Slova jsou slova, ale ve skutečnosti se představitelé římskokatolické církve chovají jinak. Odmítají pomoc potřebným. Případně ji poskytují jednorázově jen na Vánoce, Velikonoce či jiné křesťanské svátky. Bohatý biskup s přeraženým prstenem na ruce bez sebemenšího záškubu ve tváři íjí matku šesti dětí. Co na tom, že tato žena nemá co dát dětem a je nucena čelit takovým zvěrstvům jako je sexuální násilí.

Církev, obzvlášť ta římsokatoliská má vůči společnosti velký deficit. Odmítá pomoc potřebným. Chudí lidé z Brazílie přicházejí do kostelů a dávají dary církevním prelátům. Co jim dá ctihodný kněz? Maximálně kousek těla božího. Rio de Janiero je městem s velkým problémem. Existují tam chudinské čtvrti, do kterých se obávají vstoupit policisté. V těchto místech zřejmě není žádný Bůh, a proto se místní představitelé kněžského kléru vyhýbají chudině jako čert kříži. Proč zde církev nerozdává jídlo? Proč nepřispívá kousky oblečení? Proč nepořádá různé projekty, pomocí kterých by pomohla chudým ven z cyklu chudoby?

Papežova slova znějí krásně, ale k tomu, aby byla skutečností, je nejdříve třeba přesvědčit jednotlivé vysoké představitele v jednotlivých státech světa.  Církev v jihoamerických a středoamerických státech kašle na chudé. Panama city e nejznámější hlavně svou vysokou mírou slumů, chudinských částí, ze kterých rostou zhoubné zárodky zločinnosti, kvůli kterým toto rozvíjející se město získává punc jednoho z měst s největší kriminalitou na světě. Kde je církev s pomocí pro chudé? Její činnost je buď natolik malá, že nic neřeší, nebo vůbec neexistuje.

Kde je církev v Mongolsku? Proč nebojuje proti vzrůstajícímu alkoholismu, kterým například Ulánbátar trpí nejvíce? Proč církev nepomáhá hladový v Somálsku, Pákistánu, Indii, Etiopii, Eritrei, Keni a v řadě dalších států světa? Míra chudoby rapidně stoupá i v tzv. západních zemích.  V samotné Evropské unii podle nejnovějších statistických dat dochází  extrémnímu nárůstu dětí ohrožených chudobou. Norsko, Švédsko i Dánsko dávno nejsou mekkou sociální spravedlnosti. Právě v těchto zemích rapidně roste počet lidí ohrožených ekonomickou nejistotou. Ruku v ruce s tím roste také pravicový i levicový extrémismus. Kde je církev? Ta se v takzvaných “bohatých” zemích světa tváří, jako kdyby chudoba neexistovala. Církev se spoléhá na stát a jeho sociální systém, který odsune nutnost pomoci do rukou státní, nikoli církevní kasy.

Není snad snad pomoc bližnímu svému hlavní činnost služebníků božích? Vatikán, podobně jako český Hrad, může říkat cokoli, ale co se bude opravdu realizovat, to záleží na úplně jiných lidech. Kasa Vatikánu se bohužel neotevře těm nejchudším. Církevní preláti si “nepodřežou” větev sami pod sebou. Vatikán je italskými tajnými službami i samotnou CIA dlouhodobě podezřívaný z praní špinavých peněz, nelegálních obchodů a polodivokého vedení účetnictví. Je František I. opravdu tak velkou osobností? Dokáže změnit zaběhlý chod církve, ze kterého sám v Argentině těžil?

O papeži Františkovi se také hovoří jako o jednom ze slabých, který nechá ostatní dělat jejich dávno započatou práci. Bohužel…..s novým papežem nelze hovořit také o nové, mnohem lepším větru v římskokatolické církvi.