U sKaret se vlk nažere, aby ovce zůstala celá

Nepovinnost sKarty, to je chiméra, se kterou pravidelně operuje premiér Petr Nečas. Nová ministryně jedná s představiteli České spořitelny, aby zachránila Drábkův omyl? Mediální svět je často velmi naivní, když věří ve vládní snahy o nějakou nápravu. Veškerá jednání nechtějí mírnit dopady sKarty. Veškerá jednání míří do jednoho jediného přístavu. Platební funkce budou nepovinné, zatímco vyplácení sociálních dávek pomocí složenky bude zpoplatněné. Vzniká tady nový byznys, který přinese na dobu dvanácti let mnoho set milionů do kasy České spořitelny. Modrá vláda Petra Nečase hledá způsob, jak  nasytit vlka, aby ovce zůstala celá.

Generální ředitel České pošty s generálním ředitelem České spořitelny a zástupci ministerstva jednají, hledají nové cesty, jak mediálně zmínit pojem sKaret. V jednotlivých pobočkách banky  jsou viditelné letáčky na budoucí služby poskytované klientům sociálního systému.  Ve smlouvě podepsané ministrem Drábkem je mnoho nejasností, které ve jménu vlády najdou upřesnění. Místo liberálního směřování dojde k mnohem přísnějším definicím nedovolujícím jakákoli zjemňování. Místo zlepšování situace sKaret, bude vše přísnější, vše tak nějak více povinné.

Nějaké rady NRZP o nepřevzetí sKarty a nároku na papírové verze průkazek poskytovaných zdravotně postiženým, to jsou ve skutečnosti rady plné zbytečností a zhovadilostí, které přivedou zdravotně postižené do velkých, finančních problémů. NRZP s panem Krásou selhali, když lidem radili škodlivé postupy, pomocí kterých by každý handicapovaný přišel leda tak o všechny dávky, které předtím dostával. Nadále zůstává povinné převzetí sKaret na Úřadu práce. Její nepřevzetí de facto znamená konec sociálních dávek, konec příspěvků poskytovaných zdravotně postiženým.

NRZP ve jménu boje s Ministerstvem práce a sociálních věcí svými radami vystavilo mnoho zdravotně postižených potenciálnímu finančnímu ohrožení. Lidé si nejspíš podle revidovaných smluv budou moci zvolit jiné cesty výplaty dávek. Nemusejí k tomu využívat sKarty, nemusejí si převádět peníze na svůj soukromý bankovní účet. To všechno nemusejí, jenže tohle nemusení bude také něco stát. Česká spořitelna najde partnera, který s radostí obslouží nové, velmi dobře zpoplatněné služby. Chcete složenku? Není problém. Zaplaťte poplatek a můžete si pro své peníze chodit na poštu. Svoboda rozhodnutí je v českém sociálním systému zpoplatněna. To, co je dnes základní, tp bude nadstandard.

České spořitelně zůstane povinné držení sKaret u každého člověka využívajícího sociální systém. Novému partnerovi v projektu sKaret zůstane nový kšeft nadstandardních, tedy doplňkových služeb. Všichni ve výsledku mohou být spokojeni. Snad jen ten občan bude jako ovce. Za svůj handicap, za nemožnost využívat bankomat, bude zdravotně postižený státem zplnomocněnými soukromníky obírán jako neschopná ovce. Asociálnost a neúcta k člověku zůstane zachována. Nová, zpřísňující legislativa bude dokončena někdy v průběhu května 2013.

Z tiskové konference Ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že nepřevzetí sKarty bude nepovinné a dávky budou chodit jao doposud, a to i poštovní poukázkou. To má platit až do května 2013, kdy bude znovelizován zákon o sKartě. Může těmto závěrům důvěřovat běžný zdravotně postižený občan? Lidé nemají peníze a čekají na každou korunu. Opravdu chudí lidé mohou experimentovat se svojí existencí? Nehledě na jakékoli závěry konferencí, ví o těchto změnách také Úřad práce?  Realita nemůže hledět na to, jestli je něco formální. Lidé nežijí z formálního, ale z praktického.