Sjezd ODS připomíná spíše schůzi vyhořelých a neschopných

“Vedení ODS nese největší odpovědnost za to, co se stalo a stane. Jako předseda nesu odpovědnost za volební porážku. Pro mě je tato porážka výraznou politickou lekcí. Nahoru musí jít důvěryhodní lidé a nedůvěryhodní musí jít na okraj. Je to jediná šance”, prohlásil Petr Nečas ve svém zahajovacím proslovu.  ODS svírána zájmy několika politických frakcí hledá cestu k novému receptu stejně zkaženého, ale lépe vypadajícího dortu. Nepohodlní, o kterých společnost ví, budou odsunuti na okraj strany, aby ti méně nepohodlní vytvářeli hezčí, poctivější dojem.  Šestice odbojných straníků vedených Petrem Tluchořem nehledá cestu pro občany, ona hledá cestu pro další šestimiliardové škrty. které odnesou především ti sociálně slabí. 

Kongres ODS volá po skutečné pravicové politice, ve které je základem konzolový, naprosto neschopný stát nedávající pražádné záruky sociálně slabým a nemohoucím. Straníci obhajují Modrou knihu, která ve svých análech obsahuje také stati na oslabení ČSSD. Šest tisíc členů utíká ze spolků modrých, aby následně ti vysoce postavení volali po jakési důvěře voličů. Jak nějaké partaji mají věřit občané, když samotní členové zdvihají kotvy a prchají daleko pryč od stranického dění. ODS nesměřuje k žádné pravicové politice, protože pravicová politika není o tom zdestabilizovat sociální systém.

Pravicová politika je především o poskytnutí pomoci těm, kdo to skutečně potřebují. Pravicová politika je o vytvoření takových pravidel, aby ti, co mohou pracovat, pracovali. Copak se s dnešním kongresem strana přemění v totálně něco jiného? Nepromění. Vlivní straníci propadli neoliberalismu, mnozí z nich po vzoru Václava Klause propukli ultraliberalismu, ve kterém sociální systém ztrácí smysl a lidské osudy jsou pouhým odpadem, překážkou ve stranických potyčkách. Neoliberální horečka zasáhla celou Evropu a představitelé občanských demokratů této nemoci podlehli na celé čáře.

Současné vedení partaje i se svými rebely nejsou dobrým řešením pro obyčejného občana. Tluchoř i Fuksa volají po jiné než daňové cestě. Šest miliard sloužících především k ukojení důchodové reformy mají pocházet z jiného, než daňového ranku. Odbojáři navrhují cesty šetření například na sociálních a mandatorních výdajích státu. Lidé podle Jiřího Pospíšila straně nevěří, že to s nimi ta hodná strana myslí dobře. No, lidé především nejsou hloupými bezmozky. Oni vědí, že strana nepřemýšlí o dobru těch lidí. Oni vědí velmi dobře, že strana přemýšlí, tak jako jiné parlamentní partaje, o dobru svých donátorů, bohatých lidí a tzv. střední třídy, která je pouhým politickým, v realitě neexistujícím prvkem společnosti.

Občanská demokratická strana se chce podobat americkým republikánům. Však také její adept na prezidenta, Přemysl Sobotka, zahájil kandidaturu nacionálními hrátkami na národ a ultranacionální hodnoty, které by nikdy neměly spatřit světlo světa. Mimochodem, je to právě Jan Zahradil, který se jako předseda Aliance evropských konzervativců a reformistů a předseda europoslaneckého klubu ODS zúčastnil v srpnu jako host celostátního setkání amerických republikánů Republican Convention. Snad odtamtud si modří ptáčci přinesli nákazu o konzolovém státě. O nepotřebnosti těch nejchudších. Přesně o tom je také volební snažení Mitta Romneyho.

Víkendové schůzování se odehrává v nevalném prostředí. Těsně vedle místnosti, kde ještě nedávno schůzovali sociální demokraté. Modří ptáci chtějí řídit tento stát a nejsou schopni zařídit obyčejné občerstvení pro pár novinářů. Vůbec, novináři…..to je ta ohrožená sorta lidí, před kterými se schůzující ptáčci chtěli zavřít jako v pozlacené kleci. Nakonec návrh na uzavřené jednání neprošel, a tak přítomní pisálkové mohou být šťastni, že na místě mohou vůbec být. ODS hovoří o otevřenosti, a přitom současný sjezd strany vypadá totálně jinak. Vedení strany se nezodpovídá za prohrané volby a následnou ztrátu voličů. O tom není před delegáty ani slovo. Nečas sice deklasuje, ale tak nějak po svém. Ve straně nefunguje podle slov delegátů stranický servis, dokonce ani samotní delegáti sjezdu nevědí, proč jednotliví ministři mizí  z Vlády jako ozdoby na opadaném vánočním stromku.

Strana nekomunikuje se svými členy, vedení si dělá co chce a tato strana také vládne v České republice? Sjezd ODS se podobá spíše sjezdu vyhořelých, kde totálně pokořeni a zničeni hledají cestu k lepším zítřkům. Ty lepší zítřky budou samozřejmě pro jednotlivé VIP členy strany. Občané, ti jako vždy nad politikou ODS doplatí.