Pozorovatelský statut Palestiny v OSN nezastaví násilí Izraele. Je to symbol možné změny

Organizace spojených národů uznala Palestinu jako pozorovatelský stát OSN. 138 zemí světa bylo pro povýšení Palestiny do lepšího, mnohem výhodnějšího mezinárodního statutu. Svět tak nepřímo uznal nezávislost Palestiny na okupantovi, který v rozporu s mezinárodním právem okupuje území Palestinců.  Česká republika, tak jak je jejím zvykem, opět lezla do pozadí Izraele a Spojených států amerických. Byla jedinou zemí Evropské unie proti povýšení mezinárodního statutu Palestiny. Naše modroučká vláda upřednostňuje byznys nad lidskými právy. Proč jako stát stojíme na straně země aplikující apartheid, rasismus a bezpráví? Palestina má ode dnešního dne stejný status, jaký má například Vatikán. Statut pozorovatele není bilaterálním uznáním nezávislosti  ostatními zeměmi. Je to zpráva celému světu, že tady na Zemi existuje jedno území, které je sužováno bezprávím a násilím, které nejvíce odnášejí děti, staří lidé, ženy a zdravotně postižení žijící na palestinském území.

K čemu je dobrá pozorovatelská pozice při OSN? Samotné navýšení statutu Palestiny nezastaví bezpráví páchané na palestinském lidu. Izraelská armáda může nadále podnikat nálety. Její vojáci mohou nadále bourat budovy a příbytky Palestinců. Nadále může docházet k protiprávnímu zatýkání Palestinců a následnému odvážení do věznic umístněných mimo území Palestiny. Tohle všechno počínání Izraele je v rozporu s mezinárodním právem. Izrael to velmi dobře ví. Izrael ví jak jedná protiprávně. Izrael ví, že používání dvojího práva zvlášť pro izraelské obyvatele a zvlášt pro Palestince je v rozporu s mezinárodním právem. Proto také Izrael bojkotuje svým vlivem jakékoli mezinárodní uznání Palestiny. Tady jde především o územní války, o války o vodu, která je ve vyprahlé oblasti veledůležitou komoditou.

Pozorovatelská pozice Palestiny při OSN umožňuje Palestincům účast na debatách Valného shromáždění. Umožňuje Palestincům vystoupení a aktivní účast v některých mezinárodních institucích jako je například Mezinárodní trestní soud. Izrael se na palestincích dopouští válečných zločinů a nyní je pro Palestinu uznáním pozorovatelské pozice mnohem snazší zažalovat Izrael z válečných zločinů, kterých se na okupovaném území dopouští takřka každý den.

Mahmúd Abbás dokázal to, co jiní politici nedokázali ani omylem. Spojené státy americké společně s Izraelem vyjádřili nad povýšením Palestiny značný nesouhlas, který zcela jistě může vyústit v zastavení americké finanční pomoci poskytované Palestině. Barack Obama, tak jako český Karel Schwarzenberg sedli na lopatu mezinárodních potřeb amerických lobbistů, kteří Izrael potřebují ke získání mnohem větších cinkavějších kapitálů.

Palestina dnes slovy Mahmúda Abbáse dostala rodný list. Rodný list, který jednou může vyústit v úplnou samostatnost. Z globálního hlediska je svět stále více vstřícnější k palestinské samostatnosti. Nesouhlas rasistického Izraele a jeho věčného spojence s hvězdami a pruhy získává stále méně na důležitosti. Z objektivního hlediska je totiž patrné, že Izrael okupuje Palestinu v rozporu s mezinárodním právme. Počet rezolucí vyzývajících Tel Aviv k zanechání bezprávního jednání hovoří sám za sebe.

Ron Prosor, jako izraelský velvyslanec při OSN, působil jako nějaký izraelský radikál. Radikál a politik s mandátem okupovat území, které podle velvyslaneckých slov 4000 let náleží Izraeli. Jak trapné, skoro nacistické prohlášení. Politik zastupující Izrael na mezinárodní půdě tak ukázal radikální protilidský tón izraelské politiky. Čtrnáct zemí EU s pozorovatelským statutem Palestiny souhlasilo. Velká Británie se s Německem zachovali alibisticky. Raději se tyto země hlasování zdržely. Neřekly ano, neřekly ne. Je ostudou pro Českou republiku. že nesouhlasí s lidskostí a právem. 70 procent všech členských států OSN bylo pro pozorovatelský statut, pouze my jako hlupáci v poli stojíme mimo veškeré dění.

Valné shromáždění Organizace spojených národů o palestinské žádosti hlasovalo v den 65. výročí rezoluce, která Palestinu rozdělila na židovský a arabský stát. Jakoby tím OSN chtělo poukázat na nehorázné chování Izraele na Blízkém východě.  Mnoho osad zakládaných Izraelem na palestinském území odporuje také národnímu právu. Přesto všechno Netanhaju plánuje na okupovaném západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě výstavbu tisíce nových příbytků pro izraelské osadníky. Dnešní mnohem vyšší mezinárodní statut není překážkou k protiprávnímu jednání silně ultranacionální izraelské vlády. Plánuje se tak výstavba dalších 3000 bytových jednotek na území obývané Palestinci. Toto území není Izraele a nikdy nebylo. Bylo násilně v rozporu s mezinárodním právem ukradené. Nyní se má v rozporu s národním a mezinárodním právem pokračovat v krádežích palestinské půdy.

Izrael na jednu stranu říká, že je pro mír na Blízkém východě, přesto dělá všechno proto, aby k míru nedocházelo. Provokuje a dopouští se dalších válečných trestných činů ničících hlavně lidská práva Palestinců. Palestina je pozorovatelem OSN, bohužel Izrael porušuje dojednáni o 6 námořních mílích, do kterých mohou palestinští rybáři bez problémů lovit ryby. Izrael podle informací Palestinského centra pro lidská práva útočí na pokojné rybáře. Čtvrtá ženevská konvence z roku 1949 o ochraně civilistů v době války je pravidelně porušována izraelským námořnictvem, který střílí do mírumilovných rybářů. Mezinárodní společenství by mělo okamžitě zasáhnout. Izrael si nemůže dovolovat neustále porušovat všechna možná mezinárodní ujednání.

Izrael také neuznává Mezinárodní trestní soud. Není jeho členem a výsledky tohoto soudu naprosto ignoruje. Není divu. Izrael ví, že porušuje všechno možné, proto nechce být souzen za každý svůj krok, který vůči Palestině podniká. Viz například týrání palestinských dětí, aplikování administrativního zadržení, mučení vězňů, ničení Evropskou unií financovaných humanitárních projektů, ničení palestinských domů  a další protiprávní chování Izraele.

Pozorovatelský statut Palestiny v OSN je vzkazem  pro Izrael, který by si měl uvědomit, že jeho chování je tragické a protiprávní. Je to další cesta k možné nezávislosti Palestiny na Izraeli. Násilí země Davidovy hvězdy tímto krokem neskončí, bohužel páchané násilí ještě zintenzivní. Izrael se bude chtít mstít a chystaná výstavba osad jasně říká, kam celá věc povede. Izrael dělá jednostranné kroky, kterými ničí další mírová jednání. Palestinci chtějí mírová jednání, ale s podmínkami, že dojde k zastavení výstavby izraelských osad. Pozorovatelský statut Palestiny nepřinese běžným Palestincům žádné výhody. Je to symbolické potvrzení, že Palestina není sama a je tu jistá naděje a zlepšení celkového stavu.