Osmidenní izraelské bombardování způsobilo Gaze vážné hospodářské potíže

Osmidenní nálety izraelské armády způsobily v Gaze škody v hodnotě 300 milionů amerických dolarů. Desítky domů, celá infrastruktura Gazy byla během několika dní totálně zničena. Za politickými debatami se skrývají oběti. Těmi oběťmi nejsou žádní teroristé. Jsou to obyčejní lidé nemající s válčením pranic společného. Netanjahu jako válečný zločinec bez ohledu na civilisty ničil budoucnost jiných, dalších lidských bytostí. Na jedno z nejobydlenějších míst na světě padaly stovky raket. Hysterický Izrael pod vládou extrémistů posunul budoucnost Gazy zpět k událostem mezinárodně odsouzené akce Lité olovo. 

Nelítostné přestřelování připomínající prapodivnou formu ping pongu způsobilo na palestinské straně škody v zemědělském, zdravotnickém a sociálním odvětvá. Jednotliví novináři zahraničních médií riskovali své životy, když celý svět nezávisle informovali o dění na izraelem okupovaném území. Rakety se souhlasem Netanjahua cíleně mířily na stanoviště novinářů. Země Davidovy hvězdy nechtěla, aby svět viděl hrůzu války. Obyvatelé Jeruzaléma a Tel Avivu se skryli před hloupými raketami palestinských radikálů, ale obyvatelé Gazy se nemohli skrýt před stejně hloupými raketami izraelských fanatiků.

Během několika dnů zahynulo na 168 Palestinců. Stovky nevinných obětí blouznění mocných muselo být převezeno do špatně zásobených nemocnic. Kvůli hospodářské blokádě, docházelo k nedostatku zdravotnického materiálu a v posledních dnech konfliktu neměly nemocnice v Gaze dostatek léčiva na léčbu zraněných civilistů. Rakety padaly na nevinné, zatímco izraelská blokáda zabíjela lidi zasažené izraelskými šrapnely.

Na okupovaném území Gazy jenom zemědělská produkce Gazy utrpěla škody v hodnotě 120 milionů dolarů. Osmidenní bombardování způsobilo na samotné ekonomice Gazy škody za 40 milionů dolarů. Zničené budovy, totálně rozvrácená infrastruktura způsobuje další druhotné škody odsuzující již ta trpící obyvatelstvo k ještě větší chudobě. Jestliže před izraelským bombardování byly tunely nutnou záležitostí, tak dnes po několikadenních útocích představují tunely spojnici mezi životem a smrtí.

Tel Aviv minulý týden zahájil další ničení Gazy. Odsoudil svým postupem mnoho Palestinců na hranici extrémní chudoby. Pod pláštíkem zastavení raket Hamásu, docházelo k porušování mezinárodního práva. Lidské životy se staly bezcennými. Izrael aplikoval válečný teror. Pokud Netanjahu obviňuje Hamás z terorismu, potom je samotná vláda Izraele pod vedením Netanjahua čistě teroristickou. Podle oficiálních zpráv během osmi dnů zahynulo na 6 obyvatel Izraele, z toho 5 civilistů. Jakýkoli zmařený život je špatně. Jakákoli násilná smrt je selháním společnosti. Na obou stranách zabíjeli extrémisté neschopní jakékoli dohody.

Rakety z Tel Avivu měly umožnit pozemní akce. 75 000 rezervních vojáků  mělo zintenzivnit násilí, ve kterém by zahynulo mnohem víc lidí. Pozemní operace byly zastaveny mezinárodním diplomatickým úsilím zprostředkovaným Egyptem. Ve středu došlo k zázračné, velmi křehké dohodě, která zastavila smrt dalších nevinných lidí na obou stranách pomyslné barikády. Mezi mnoha podmínkami příměří je také slib, že Izrael otevře přechody v Gaze. Mělo by tak dojít k usnadnění pohybu osob a zboží. Stejně tak by mělo dojít k zastavení zákazu pohybu palestinských obyvatel po Gaze.

Napadená Gaza, to nejsou jen lidé z Hamásu. To jsou především normální, obyčejní lidé se stejnou chutí žít, milovat, být šťastný……válečné běsnění vytvořilo mnoho bezdomovců, vytvořilo mnoho sirotků, vytvořilo mnoho zdravotně postižených, kteří se budou díky agresi nedemokratického státu potýkat s existenčními potížemi.