Operace Vendetta pocházející z pera Anonymous pohltila sváteční Londýn

Tradiční svátek Noci Guye Fawkese připomínající neúspěšný atentát stejnojmenného anglického vojáka na krále Jakuba I. je tentokrát ve znamení občanských nepokojů. Každoročně zapalované hranice, ohňostroje a pouťové atrakce doplnili protestním pochodem spolu se svými sympatizanty také hackeři ze světoznámého hackktivistického hnutí Anonymous. Ti se rozhodli pro několikahodinový pochod k Britskému parlamentu. 9000 lidí s maskami znázorňujícími obličej neúspěšného atentátníka Guye Fawkese( kterou Anonymous převzal jako svoji tradiční symboliku) protestuje proti chystané cenzuře internetu, zadržování hackerů a britským vládním škrtům, které jsou podobně jako české “reformy” necitlivé k sociálně slabým a nízkopříjmovým občanům Britského království. Operace Vendetta, jak Anonymous demonstraci nazvala, pohltila sváteční Londýn a napadla několik webů po celém světě..

Demonstrující masa lidí požaduje zastavení “úsporných opatření” především ve vzdělávacím, zdravotním a sociálním balíku škrtů. Anonymous požaduje okamžité zastavení vládních snah o vyšší daně, které naopak přispívají ke stále větší sociální destabilitě. Anonymouse také nesouhlasí s chystanou právní úpravou požadující monitoring britského internetu. Toto opatření podle demonstrantů zastaví na internetu veškerou svobodu, kterou se právě síť nul a jedniček doposud částečně vyznačuje. Zavedení nového zákona monitorujícího provoz internetu vytáhne z kapes britských poplatníků přibližně na 1,8 miliardy liber. Vláda se rozhodla zneužít peníze obyvatel království k boji proti svobodě, a to je podle aktivistů nepřípustné a pádným důvodem k protestům.

Anonymous požaduje propuštění  a zrušení případných trestů takzvaných FREE Anons aktivistů, kteří jsou drženi jako političtí vězni. Jedná se především o propuštění Richarda O’Dwyera, Juliana Assangeho, PayPal14, Jeremy Hammonda, Topiaryho a dalších čtyř hackerů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Richard O’Dwyer je britský webový vývojář, student Sheffield Hallam University, který proslul především vytvořením vyhledávače TVShack.net. O tohoto mladíka mají zájem především Spojené státy americké, které se jej od května 2011 snaží od Britů získat na své území. Web TVShack.net umožňoval na internetu vyhledávat nelegální hudbu, filmy a televizní pořady třetích stran. Richard O’Dwyer tedy neukládal žádné mediální soubory, pouze svým vyhledávačem umožnil uživatelům internetu najít požadovaný film nebo hudbu na celosvětové síti mnohem rychleji a pohodlněji. Servery, na kterých se vytvořený vyhledávač nalézal, byly ve Švédsku, ale registrátor domény net byl v USA. A to se stalo pro Richarda O’Dwyera osudné. Američtí vyšetřovatelé viní mladého studenta z porušování autorských práv. Pokud bude Richard O’Dwyer vydán do USA, hrozí mu 10 let vězení. Doposud je tento dvacetičtyřletý mladík držený v britské vězení a britská administrativa “bojuje” s právníky O’Dwyera o jeho vydání do Ameriky.

Julian Assange je mediálně nejznámější. Je zakladatelem světoznámé WikiLeaks a čelí vydání z Velké Británie k trestnímu stíhání do Švédska. Jullian Assange se nachází v azylu na ekvádorském velvyslanectví, které mu nabídlo politický azyl.

Finanční podpora projektu WikiLeaks byla poskytována především pomocí internetového platebního systému PayPal. Ten, když ukončil s WikiLeas spolupráci, podnikl hacker pod přezdívkou paypal14 DDoS útok na službu Paypal, čímž ji na několik hodin vyřadil z provozu.  Za tento čin byl paypal 14  policií zadržen.

Jeremy Hammond je politický aktivista z Chicaga a dopustil se podle vyšetřovatelů FBI v prosinci 2011  hacknutí  serveru společnosti Strategic Forecasting, Inc. Hammond se dopustil nezákonného vniknutí do serverů globálně působící zpravodajské agentury ve světě zámé spíše pod označením Stratfor. Stratfor pracoval pro vládu USA, pro kterou prováděl nejrůznější zpravodajskou činnost. Hackerský útok na servery Stratforu odhalil na pět milionů e-mailů pocházejících z této organizace. Na získání emailů se loni o Vánocích  podíleli hackeři z hnutí Anonymous a LulzSec, kteří během akce „Operation AntiSec“ napadli servery soukromých i vládních bezpečnostních agentur v USA.  Během chvilky tak došlo k vyzrazení mnoha tajemství, která neměla nikdy spatřit světla světa. Hackery získané emaily odhalují chování USA , jeho spojenců, vládních i soukromých zpravodajských služeb a ostatních zemí udržujících diplomatické styky s Amerikou. Jedním z usvědčených hackerů je právě již zmíněný Jeremy Hammond.

Topiary, vlastním jménem Jake Davis byl členem hackerské skupiny LulzSec, která se podílela na hacknutí a vyzrazení tajných informací zpravodajských služeb. Vedl údajně také Twitter účet LulzSecu.

Dnešní londýnská demonstrace v podání Anonymous požaduje také jako uznání legálního odporu a boje proti útlaku svobody slova legalizaci počítačového útoku Distributed Denial of Service, známého ve světě jako útoky DDoS. Jedná se o speciální techniku útoku na internetové služby nebo stránky, při níž dochází k přehlcení požadavky a pádu nebo minimálně nedostupnosti webové služby či stránky pro ostatní uživatele. Hackeři například napadnou stránky policie a způsobí jejich nedostupnost. Tento typ útoku je nejčastějším internetovým útokem na světě.  V praxi je to jeden z nejčastějších útoků Anonymous, pomocí kterého dochází k vyřazení činnosti například vládních internetových stránek.

Takový útok je trestným činem, který poslal do vězení několik hackerů. Průvod demonstrantů směřoval k budově parlamentu, která byla obležena britskými policisty. Protesty Anonymous v noci 5. listopadu probíhaly také například v Bruselu před budovou Evropského parlamentu nebo před budovou washingtonské radnice ve Spojených státech amerických. Transparenty v rukou demonstrantů požadovaly firmy lidským přístupem, volaly po spravedlivější Evropě.

V rámci demonstrací došlo také k DDoS útokům na několik vládních serverů Austrálie a španělské spořitelny Caja. Původní obsah webových stránek byl nahrazen tímto textem: ” Protože když se provádí všechno ostatní, jsou to jen slova. My jsme Anonymous , my jsme legie, nezapomeňte na nás“. V rámci protestu také Anonymous oznámilo, že odcizilo ze serverů internetového platebního systému PayPal na 28 000 hesel k internetovým účtům této služby. Samotný Paypal jakékoli zcizení hesel popírá. Server http://bits.blogs.nytimes.com naopak tvrdí, že k žádnému zcizení hesel PayPalu nedošlo. 

Mezi další cíle hackerů v Operaci Vendeta patřily servery ImageShack, NBC.com, web Lady Gaga Fan Site, web Saturday Night Live, web těžební společnosti Arcelor Mittal a webová stránka ghanského velvyslanectví v Řecku. Podle různých různých zpráv pocházejících z Twitteru došlo také  ovlivnění webových stránek  výrobce antivirových řešení Norton společnosti Symantec Security. K ovlivnění vzhledu webu mělo dojít profily na serveru Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Server http://bits.blogs.nytimes.com uvádí, že za útok na NBC a Lady Gaga Fan Site může skupina označující se jako pycnic, která pouze Anonymous napodobovala.