ČSSD spravedlivě kritizuje zvyšování DPH, aby si později zahrála na Krista měnícího vodu ve víno

Daňový balíček prošel….to se dalo celkem očekávat. Divadélko se třemi vládními poslanci předem prozrazovalo výsledek tolik medializovaného problému daní. Opozice si během podzimního dne zopakovala rétorická cvičení, zkritizovala českého voliče za to, že v minulých parlamentních volbách zvolil na druhou pozici nepravomocně odsouzeného poslance, který se nyní zcela logicky odmítá vzdát svého mandátu. Ostatně, proč by to také dělal? Český volič daroval nezbednému korupčníkovi poslaneckou imunitu. Udivuje to vůbec někoho? Nejchudší obyvatelé státu se díky daním stanou ještě chudšími, Česká republika bude díky nízké koupěschopnosti obyvatelstva v ještě větším mínusu, než v jakém byla před zvýšením daní. To ale také nikoho nezajímá. Sociální demokraté před televizními kamerami tvrdí, že oni by nezvyšovali daně. Jsou ale slova o andělské tváři sociálních demokratů pravdivá?

Rétorika sociálních demokratů je skutečně výřečná a připomíná početní hlavolam. ČSSD je v médiích proti zvyšování DPH ze 14% na 15% a z 20% na 21%. To je jistě chválihodné a naprosto správné. Zvýšení daní způsobí státu opravdové potíže. Důchodci, zdravotně postižení, matky samoživitelky a ostatní sociálně slabí budou v mnoha případech díky zvýšené DPH postaveni do těžko řešitelných problémů. Z tohoto důvodu je odmítání zvyšování DPH naprosto správné. Rétorika předních představitelů ČSSD naznačuje, že ČSSD v případě výhry v následujících volbách zvýšené daně opět vrátí na původní hodnotu. Jeden z prvních zákonů sociálních demokratů by tedy měl upravovat výši DPH na původní hranici 5 % a 20 %.

Lidový dům v médiích a před televizními kamerami naznačuje co udělá, aby následně při tiskové konferenci řekl, že ČSSD pokud vyhraje, nebude nadále zvyšovat DPH. Jak takové prohlášení mají lidé chápat? V tiskovém prohlášení straníků není ani slovo o tom, že by tyto daně nová oranžová vláda vrátila zpátky na původní hodnotu. Pouze je nebude nadále zvyšovat. Znamená to tedy, že nyní v období pravicové vlády je DPH špatně a za ČSSD budou stejné daně správné? Lidový dům se v debatách o daních stále více podobá lišáckému doupěti, ve kterém se novodobí Andersenové pokoušejí vytvářet jednu pohádku za druhou.

Levice, i když sama nechce, odkrývá pozorným divákům politiky své karty. Zahrají si socani na Krista, aby se stejně jako on pokusili přeměnit vodu ve víno? ČSSD ve svých tiskovkách naznačuje své úmysly,, ve kterých dnešní zlo bude dobrem. Jak stráví následnou prohru voliči a ostatní občané České republiky? Ti skalní a nyní i ti státem nejobíranější, budou tak jako vždy opiti promočeným rohlíkem. Lidsky tvářící se sociální demokraté nejsou o nic menšími hyenami než představitelé vládní koalice. Pořád se nacházíme v teoretické rovině, ve které ČSSD v zájmu zalíbení se, slíbí prakticky cokoli.

Jak se Česká strana sociálně demokratická připravuje na případnou správu státních daní?

O tom hovoří například stranický dokument “Daňová politika ČSSD, vyrovnaný rozpočet a Euro“.

Jedná se o celkem přehledný a srozumitelně napsaný dokument, kterému  může porozumět doslova každý. Daně se podle tohoto materiálu za vlády ČSSD budou zvyšovat. Lidový dům právem označuje vládní daňovou politiku za asociální řešení. Pokud si ovšem pečlivě přečtete materiál ČSSD, obratem zjistíte, že daňová opatření sociálních demokratů jsou také asociální a v mnoha ohledech se bude mít zvýšení daní díky souvislostem ještě mnohem větší dopad, než o jakém hovoří dokument ČSSD.

Podívejme se postupně na některé daně popisované ve výše odkazovaném dokumentu oranžových straníků:

Daň z příjmů právnických osob

tuto daň si ČSSD představuje mnohem vyšší. Z dnešních 19 % by se měla podle socanů zvýšit na rovných 21 %. Pro podnikatele v oblasti energetiky, finančnictví a telekomunikací má tato daň narůst až na 30 %. ČSSD pokaždé naznačuje, že se zvýšení této daně nedotkne těch sociálně nejslabších. Ale to není ani omylem pravda. Třicetiprocentní daň rapidně zvýší ceny elektřiny, bankovnictví, zvýší se ceny telefonních služeb. Jinými slovy….sociální demokracie pomocí tak vysokého zdanění obere také ty nejchudší. Protože každý potřebuje doma elektřinu, každý má telefon a skoro každý využívá nějaké ty bankovní služby. Dokument z dílny ČSSD se snaží vyvolat dojem o správném zdanění bohatých oligopolů. A co si z takového zdanění přinese obyčejný občan? Zdanění oligopolu sice přinese státu nutné miliardy, ale tyto miliardy budou odebrány i těm nejchudším. Kdo je tou oligopolní firmou na poli elektřiny? Je to politiky vyrobený ČEZ. Ten proradný ČEZ, o kterém se říkají doslova legendy, ten se bude dojit mnohem lépe formou daní než formou dividend. Ale kde tady bere ohled ČSSD na nejchudší? Zvýšením těchto daní by vláda sociálních demokratů dojila obyvatele České republiky mnohem více.

Daň z příjmů fyzických osob

tady sociální demokracie zcela správně uvažuje o progresivní dani. Progresivní daň nabízí zcela správnou solidaritu bohatých s chudými, která je ve všech vyspělých zemích naprostou samozřejmostí. Pro příjmy nad 100 000 Kč měsíčně by měla platit sazba 38 % z hrubé mzdy (nikoliv ze superhrubé, tam by šlo o ekvivalent vládních úvah, tj. o 30 %). Problémem je především zavedení jednoho jediného pásma vyššího danění. Tato taktika socanů není zrovna nejšťastnější. Podívejme se například na danění manželů. Lidový dům ve svém materiálu veleslavně hovoří o společném danění manželů, ale už nezmiňuje, že proto, aby bylo takové zdanění pro stát neztrátové, je třeba zavést další daňová pásma s vyššími daňovými sazbami. Jedna vyšší sazba u příjmů nad 100 000 korun ve spojení společného danění manželů naopak vyvolá ve státním rozpočtu obrovský výpadek peněz rovnající se několika miliardám korun.

O této nutnosti více vyšších daňových sazeb ví každý ekonom. Levicoví populisté by zcela jistě najednou začali křičet: “tak zavedeme bohatým ještě více daňových sazeb a bude hotovo.”, jenže tito populisté by opět neměli pravdu. Proto, aby společné danění manželů nebylo ztrátové, je třeba zavést několik sazeb z příjmů fyzických osob, které by se nutně musely dotknout většiny z nás. 

Jinými slovy, plán ČSSD s jednopásmovým daněním bohatých ve spojení například se společným daněním manželů vyžaduje vyšší daně z příjmů pro většinu z nás(tedy za předpokladu, že ČSSD nechce v daňovém systému vytvářet nové miliardové sekery). Potom tedy stejná ČSSD ve svých materiálech zatajuje následnou nutnost vyššího danění z příjmů fyzických osob. 

Kolik lidí rozklíčuje tuto skutečnost? Na to, abyste toho byli schopni, musíte mít alespoň letmé znalosti ekonomiky. Takže trik se společným daněním manželů neodhalí většina potencionálních voličů ČSSD.  Ti všechno co odporuje ideologii ČSSD prohlásí za pravicové nesmysly, i když ekonomie bez jakéhokoli ideologického zabarvení hovoří v duchu tohoto článku.

Jednotné inkasní místo

Jednotné inkasní místo ČSSD ve svém materiálu odsuzuje, i když tomu není tak dávno, kdy exministr Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce jednotné inkasní místo považoval za svůj geniální nápad. Na tomto příkladu můžete vidět, jak trapní jsou čeští politici. Klidně pošlapou své ideologické dítě, aby následně kvůli hlasům ve volbách to co tvrdili, v tichosti odvolali a zakopali desítky kilometrů pod zem.

 DPH:

ČSSD ve své dokumentu uvádí: “Sociální demokraté zároveň slibují, že pokud převezmou vládní moc, budou se snažit napravit škody napáchané duem Kalousek a Nečas. ČSSD vrátí sníženou sazbu DPH na původní úroveň u potravin, léků, novin a knih, jakmile to rozpočtová situace dovolí. ČSSD bude rovněž prosazovat na úrovni EU zavedení DPH i pro finanční sektor, který je z placení DPH bezdůvodně dosud vyjmut.

Na tiskových konferencích ČSSD neříká nic o návratu snížené sazby. Sociální demokraté  se budou snažit napravit škody Nečasova kabinetu, aníž by socani neřekli předem o jaké škody se jedná. Strana se bude snažit napravit škody….tím také strana doznává, že některé škody nepůjde napravit a budou tak ty škody muset zůstat nadále v platnosti. ČSSD tím také nepřímo říká, že některé změny v DPH bude chtít ponechat. Viz. například zvýšená sazba DPH, která nejspíš zůstane v současné výši. Jak to ČSSD občanům vysvětlí? Ona si zcela určitě najde nějaký způsob , který uklidní rozčílené spoluobčany socanů.

Občané nemají záruku ani navrácení snížené DPH na 5 %. ČSSD se může snažit, aby následně sdělila v zaobalené formě vhodné pro stádovité ovčany, že se jim kvůli té a té podmínce nepodařilo snížit sníženou DPH.

jakmile to rozpočtová situace dovolí. ČSSD bude rovněž prosazovat na úrovni EU zavedení DPH i pro finanční sektor, který je z placení DPH bezdůvodně dosud vyjmut.” – jinými slovy, ČSSD chce zdražit bankovní služby v České republice, které jsou již dnes jedny z nejdražších v Evropě.Jedná se tedy o veřejně oznámený úmysl vytahat z kapes lidí další finanční prostředky. Je takové chování sociální?

————

ČSSD chce také zvyšovat majetkové a spotřební daně. Tedy opět dojde  dalšímu zvyšování daní a tahání peněz i z kapes těch nejméně majetných. 

Kde je nakonec ten slib u nezvyšování daní v případě vlády ČSSD? U DPH možná dojde  navrácení snížené sazby na 5 %, ta zvýšená bude pořád stejná. Takže jediné, v čem dodrží ČSSD slovo, bude možné nezvyšování DPH(jedna sazba zůstane a druhá bude snížena). Naopak v mnoha věcech ČSSD daně zvyšuje.