Cíleným zabíjením novinářů se Izrael v Gaze dopustil válečných zločinů

Ve válečných konfliktech, ve kterých jeden aktér nedodržuje mezinárodní právo, jsou vždy na prvním místě útoků novináři zahraničních tiskových agentur. Izrael cíleně v rozporu s mezinárodním právem prováděl útoky na novináře. Zřejmě země Davidovy hvězdy nechtěla, aby svět spatřil v celé své ohavnosti válečné zločiny, kterých se izraelská armáda v Gaze během osmidenního odstřelování dopustila. Osm dní permanentního útoku zničilo životy 168 lidí, z nichž podle oficiálních zdrojů bylo několik mrtvých novinářů. 

Ještě sedmý, předposlední den v izraelské akce “Pilíř obrany” zasáhly izraelské rakety výškový dům obývaný zejména zahraničními novináři. Došlo k přímému raketovému zásahu kanceláří francouzské tiskové agentury Agence France-Presse, ve světě známé pod zkratkou AFP. Byli snad francouzští novináři těmi nebezpečnými teroristy bojujícími proti Izraeli? Tímto a dalšími válečnými kroky se Netanjahu dopustil válečných, naprosto neospravedlnitelných útoků na svobodných informátorech svobodného světa.  V kancelářích francouzské tiskové agentury zahynuli tři lidé. Byli snad tito lidé nějakými teroristy?

Dva palestinští kameramani z televizní stanice Al-Aqsa , Mohamed al-Kaoumi a Hossam Salameh, byli zabiti, když jejich vozidlo bylo zasaženo raketou vypálenou z izraelského letadla. Oba muži se v době incidentu nacházeli přímo v Gaze. Vraceli se s filmem popisujícím oběti izraelských leteckých útoků. Auto, ve které se dva novináři nalézali, bylo zjevně označené jako auto novinářů. Na střeše na bocích  bylo v arabštině slovo “média”. Přesto všechno izraelská stíhačka vystřelila raketu do těsné blízkosti posádky. Střelec musel vědět, že střílí do auta s novináři. Musel vědět, že se nejedná o žádné bojovníky Hamásu. Přesto všechno se izraelské letectvo rozhodlo zavraždit dva reportéry, kteří bojovali pouze pomocí kamery a slova. Cíleným zabíjením novinářů se Izrael dopustil válečných zločinů.

V podobném raketovém útoku na auto výkonného ředitele Al-Quds, zemřel Mohammed Abu Moussa Eisah. Přesto všechno izraelská strana mlží a tvrdí, že tito tři novináři byli spolupracovníci Hamásu, a proto museli být zabiti. Jak trapné a ubohé jednáí režimu, který soustavně porušuje lidská práva.  Ještě ten samý den došlo k dalšímu raketovému útoku  do obytného bloku novinářů agentury AFP, naštěstí nikdo z novinářů nebyl při tomto útoku zabit ani zraněn. Podle mluvčího izraelské vlády nebyli novinář  z Al-Aqsa regulerními novináři, které by bylo možné srovnávat s novináři z BBC nebo Al-Džazíry.

To je trochu patetické rozdělení, se kterým nesouhlasí například nevládní organizace Reportérů bez hranic. novináři mají stejné právo na humanitární ochranu jako běžní obyvatelé. Žádná vláda na světě nesmí pokládat novináře za cíl svých útoků. Izrael přesto takto činil. Cíleně si vybíral novináře, aby tak zastrašil novinářskou obec před nezávislým informováním o dění v Gaze. Izrael používá propagandu a vymýšlí si nedostatečné důvody k zabíjení. Útoky na civilní cíle jsou válečné zločiny a jedná se o vážné porušování Ženevských konvencí. Osoby zodpovědné za takové útoky by měli být identifikovány a měli by být postaveny před spravedlnost.  Stejně tak útoky na novináře nejsou ničím jiný, než aktem válečných zločinů největšího kalibru.

Od začátku operace “Pilíř obrany” namířenému proti pásmu Gazy bylo zraněno na 11 novinářů. Šest novinářů bylo zraněno při leteckém útoku na komplex novinářských kanceláří ve výškové budově Al-Shawa Wa Hassri. Pět střel zničilo 11. patro budovy. Toto patro bylo používané především zamšstnanci vzdělávacího rádia Al-Quds TV. Celkem při útoku na budovu bylo zraněno na 6 novinářů. Z toho čtyři z Al-Quds: Darwish Bulbul , Khadar Al-Zahar , Muhammad al-Akhras a Hazem al-Da’our. Další dva novináři byli identifikováni jako Hussein Al-Madhoun , fotograf na volné noze, který momentálně pracuje pro zpravodajskou agenturu Ma’an a Ibrahim Labed , zpravodaj palestinské tiskové agentury SAFA. Zdravotní stav Khadar Al-Zahara je obzvlášť kritický. Izraeská raketa připravila tohoto novináře o nohu.

O několik hodin později po útoku na výškovou budovu obývanou novináři, došlo ke zranění tří novinářů televizní stanice Al-Aqsa, když byla izraelskou raketou  zasažena další novinářská budova Al-Shourouk, která se nachází v Gaze ve čtvrti Rimal. Během útoků na budovu Al-Shourouk došlo také ke zranění kameramana televizní stanice Al-Arabíja Ahmeda Al-Ridi a kameramana místní televizní stanice Houna Al-Qods TV Ahmeda Al-Achkar. Podle informací z nemocnice Al-Shifa byli tito dva novináři zraněni jen lehce a po ošetření byli propuštěni z nemocniční péče.

18. a 20. listopadu 2012 došlo k zasažení dvanácti zpravodajských agentur. Izrael se nechoval civilizovaně a jeho účelem bylo co nejvíce poškodit Gazu. V době leteckých úderů na výškovou budovu  Al-Shawa Wa Hassri bylo na střeše této budovy několik novinářů s vestami, na kterých bylo jasně vidět označení “TV PRESS”.  Přesto Izrael zaútočil na tuto budovu. Bylo jasné, že se zde nenacházejí žádní teroristé. Bylo jasné, že v této budově jsou pouze novináři, přesto se Izrael dopustil válečného zločinu.

Izraelskými střelami bylo poškozeny budovy nebo kanceláře Sky News Arabia, německé televizní stanice ARD, arabských televizních stanic MBC, Abu Dhabi TV a Al-Arabiya Terčem útoků izraelských raket byli také Reuters, Russia Today a zpravodajská agentura Ma’an. Jsou snad zaměstnanci těchto zpravodajských společností teroristy?

Izrael svými raketami vede informační válku proti pravdě a nestrannému informování. Generální tajemník Reportérů bez hranic Christophe Deloire, řekl, že podpora Hamásu by neměla být používána jako důvod k napadení zpravodajských organizací. Ano, takové útoky jsou v rozporu s mezinárodním právem a Izrael by se za takové útoky měl zodpovídat před mezinárodními institucemi.