Romney je pro Američany mnohem horším řešením, než je současný prezident Obama

Mitt Romney nebo Barack Obama? Kdo z těch dvou bude americkým prezidentem? Zatím ani jeden z této dvojce nemá finanční výhody. Oba dva vynaložili přibližně stejnou sumu. Prezidentské volby jsou velmi drahou záležitostí. Oproti americkým kolegům jsou ti čeští uchazeči o prezidentský trůn hotoví troškaři.  Obama vytáhl do kampaně podle oficiálních statistik 969 milionů dolarů,  Mitt Romney  se svými 919 miliony není od svého soupeře příliš pozadu. Prezidentské volby jsou vedle divadelních předem dohodnutých televizních vystoupení ve znamení sponzorů. 

Megalomanská vystoupení, rozhlasové, televizní a internetové spoty jsou možné jen a pouze díky finanční podpoře poskytované prezidentským kandidátům.  Romney v létě šetřil peníze, zatímco Obama zaplavil Ameriku rozhlasovými vysíláními plnými útočné rétoriky směřující proti svému rivalovi. Podle průzkumů veřejného mínění Mitt Romney ztrácel a média hovořila o Obamovi jako o jednom z horkých kandidátů na vítězství. Stačila jedna jediná debata, ve které Obama pohořel a karty se obrátily. Jednoduché grafy pochybného původu vyvolávají další nátlak na voličská smýšlení.

Zatímco Obama směřuje svůj politický zájem na chudší obyvatelstvo Ameriky, Mitt Romney vsadil na tu takzvanou střední třídu. Najednou je pro Romneyho dobrým terčem nový systém zdravotního pojištění. Koho by nyní v tak těžkých obdobích plného vysoké nezaměstnanosti zajímala nějaká zdravotní péče. Ta by měla být podle republikánského kandidáta dostupná pouze pro střední a bohaté třídy. Ti chudí mají být opět postaveni mimo jakoukoli pomoc. Vysoký státní dluh s ještě se zvyšujícími stropy zadlužení v očích vůdce sloního stáda představuje jasný důvod k jakýmkoli drastickým krokům.

Volby se blíží doslova raketovou rychlostí. 6. listopadu  je skoro za dveřmi. Proto jednotlivé kampaně sílí a sílí. Ostatně, Obama samotný v nedávné televizní debatě změnil svou taktiku a v očích televizních komentátorů rozdupal Mitta Romneyho na kusy. Svět by podle Romneyho pod vládou Obamy za následující čtyři roky potemněl. Proto možná republikánský kandidát horuje za izraelskou věc a hovoří o Palestincích jako o méně nadaných lidech. Jiskry z války s Íránem by zcela jistě za Romneyho vlády rozsvítily svět jako nějaký vánoční stromeček. Miliony mrtvých, tisíce amerických zraněných vojáků……i to by znamenala nová vláda Mitta Romneyho. Na straně nejchudších Mitt Romney začne šetřit, aby naspořené peníze zcela beze studu vyházel za mírové bomby kdesi nad Teheránem.

Zatímco Obama odrazuje Izrael od útoku na Írán. Romney by blízkovýchodnímu státečku Davidovy hvězdy dovolil prakticky cokoli. Politik ve znamení ryb, tolik podobný chameleonovi, zcela jistě nehledí na nějaký křehký mír v tak předalekém Blízkém východě. Oceán je ochranou před následky potenciální Romneyho politiky……Opravdu v globálním světě představuje nějaká voda stoprocentní ochranu?  Mitt Romney si plete zájmy USA se zájmy svých sponzorů. Mitt Romney neříká, co by udělal jinak v Egyptě nebo v Libyi. Dokonce neříká ani jak by podpořil vývoj k demokracii v Saúdské Arábii nebo v Bahrajnu. Dokonce demokratický kandidát neříká, jak by vyřešil situaci v Sýrii. Romney o Iráku prohlásil, že tato země byla podlomena odchodem amerických vojáků. Zároveň také neříká, že by se tito vojáci měli do Bagdádu vrátit.

Úplně stejně se Mitt Romney vyjadřuje k Afghanistánu. Kritizuje Obamu za politicky načasovaný odchod amerických vojáků, který nechává podle Romneyho slov, afghánský lid na holičkách. Obamovo sbližování se s Ruskem je také trnem v Romneyho oku. Ten Rusko prohlásil za největšího nepřítele Spojených států. Republikánský kandidát na amerického prezidenta vsadil na kritiku Obamovy zahraniční politiky. Kritika bez náznaků řešení. To představuje nová zahraniční politika amerických republikánů.

Romney si často protiřečí a jeho názory nejsou stálé. Toho bravurně využil Barack Obama, když svého soupeře nazval jako nemocného “romnézií”. Mitt Romney se snaží oslovit nerozhodnuté voliče, a tak z konzervativního směru přeplouvá do pomyslného středu, ve kterém se docela bravurně potápí. Bere často svá slova zpět. Tak například Romney říká, že podporuje právo žen na antikoncepci, zároveň také Romney podporuje zákon, který by ženám zabránil svobodný přístup k antikoncepci. Ono se asi není čemu divit, když si republikánský kandidát představuje ženu jako nějakou květinku zastrčenou v úhledných šanonech nudných čísel republikánských rozpočtových škrtů.

Na začátku roku Mitt Romney volal po daňových úlevách pro nejbohatší Američany. Opět zapracovala romnézie a najednou Mitt Romney neví vůbec nic o svých úvahách v lednových, zcela jistě sychravých dnech. Peníze pro bohaté….to není debata, která by republikánovi přilákala potřebné hlasy nerozhodnutých voličů. Proč republikáni hovoří o nové zdravotní péči zavedené Obamou jako o “komoušském” řešení? Díky novému zákonu nemohou zdravotní pojišťovny odepřít nikomu zdravotní pojištění. Jak to vypadá, Romneymu nebudou stačit jen takzvané střední třídy. Pokud bude chtít zvítězit, bude muset ubrat z proválečného a proškrtacího tónu. Chudí Američané touží po něčem jiném, než po nějakých válkách, úlevách pro bohaté a ubírání práv ženám.

Dnes, tedy 22. října, se budou na Floridě konat poslední debaty prezidentských uchazečů. Hlavním tématem diskuse bude zcela jistě zahraniční politika. Mitt Romney se nepokládá za velkého znalce v této oblasti, a tak si Obama může v této debatě připočíst další hlasy k potřebnému vítězství nad svým soupeřem.