Roman Houska a Jana Vaňhová, milionový pár drsného severu?

Když v roce 2005 vyšel v časopisu Týden článek o velmi podivné půjčce mezi Romanem Houskou a jeho partnerkou Janou Vaňhovou, hovořila média o milionovém páru. Současná hejtmanka Ústeckého kraje půjčila v roce 2003 svému příteli dva a půl milionu korun . Bývalá učitelka základní školy a současná komunální politička jako pohádkový dědeček vysypala z rodinného rukávu doslova kouzelné jmění. Jak k němu přišla? Mohla si vůbec Jana Vaňhová vydělat na tak štědré půjčky? S platem učitelky a později s platem asistentky poslance Krákory by zcela jistě nepřišla k tak zajímavým penězům. 

Členkou sociální demokracie se Jana Vaňhová stává v roce 1997. Tehdy je součástí socanského klubu v Klášterci nad Ohří. O několik let později se stává členkou chomutovských sociálních demokratů. Ani zde si nevýrazná dáma oranžového nebe nemohla přijít k velkým penězům. Díky politickým intrikám  Grosse proti Škromachovi a Škromachovi proti Grossovi upevňovala severočeská diva své postavení ve stranické hierarchii.Doposud paní hejtmanka nevysvětlila přijatelnou cestou své nenadálé zbohatnutí. Ono zřejmě jakékoli vysvětlování je tak nějak mimo politickou mísu.

Volte sociální demokraty, podobné hejtmany, jakým je paní hejtmanka Vaňhová. Zcela jistě vás nenapadnou žádné myšlenky na zákulisní pletichy, podivné zakázky a ztrácející se peníze v krajském rozpočtu. Ne, to se vůbec neděje. To si jen média píšou z dlouhé nudy sáhodlouhá povídání o hypotetických činnostech jedné reálné političky a jejího týmu. Voliči půjdou a budou za necelý jeden den volit. Dají z trucu hlas nejspíš oranžové straně, protože za ní se žilo mnohem lépe než za této vlády. Nějaké případné pletichaření nikoho nezajímá. Jsou to přeci levičáci stojící proti Nečasovi a jeho vládě rozkrádačů. Co na tom, že se na rozkrádání z  obecného hlediska podílejí také ti levicoví politici.

Krajští pánové zcela jistě nejsou zodpovědni za chod velmi významných částí státu. Takový Houska dokonce volá novinářům místo jeho partnerky. Dotazy na podivnou půjčku považuje za otravování a vyhazuje novináře z Chomutova. Zatím tak činí slovně, ale kdyby mohl, zcela jistě by sáhl i k praktické ukázce jeho hostitelských dovedností. Ostatně, je to opět pan Houska, na kterého má jeden chomutovský strážník neblahé vzpomínky. Městský policista v roce 2003 vypověděl, že na něj pan Houska najel autem. A jaký byl důvod Houskova počínání? Městský strážník vytýkal příteli Jany Vaňhové špatné parkování. Když mu policista začal vypisovat pokutu, sociální demokrat, Roman Houska začal jako smyslu zbavený do okolí vykřikovat, že se jedná o politický komplot jeho radních rivalů.

Politika a politický boj se pokaždé využívají nejlépe jako zbraň proti svým pochybením. Média zaspala a celý případ s městským strážníkem vyšuměl do zapomnění. Houska předložil čisté lustrační osvědčení a čistý trestný rejstřík, a tak ani chomutovského poslance Krákoru nezajímaly žádné prohřešky jeho asistenta Housky. Bývalý lékař,člen správní rady VZP a předseda dozorčí rady firmy Rezidence Třetí věk a. s. tak sáhl po tradičním nástroji českých politiků. Co oči před médii nevidí, to rozum nepálí.

Ještě před rokem sociálně demokratický kandidát na předsedu partaje, Michal Hašek, považoval Romana Housku za naději severočeských socanů. Partner hejtmanky byl považovaný za hlavního odkmotrovávače ústecké buňky Sociální demokracie. Brněnský primátor a tehdejší kandidát na místopředsedu strany, Roman Onderka, poslal dokonce Houskovi jako dar za odkmotrovávání lahev značkové whisky. Člověk s viditelnými šmouhami na triku byl nadějí pro oranžový spolek nesourodých sociálních demokratů. Co na tom, že nově objevená superstar Lidového domu byla spojována s takzvaným podkrušnohorským Palermem.

Současnost a snad ani minulost si nevzpomíná na články novinářů popisující činnost Alexandra Nováka a ještě před rokem opěvovaného odkmotrovávače Romana Housky. Oba dva pánové byli médii spojováni s velmi nečistými praktikami a velmi podivnými lidmi. Roman Houska měl podle časopisu Týden pomáhat poslanci Krákorovi v devadesátých letech s “odstraňováním” nepohodlných stranických organizací ČSSD. Podle vyšetřovatelů měl být Roman Houska namočený s Týrem do vydírání. Týr je člověk, který převzal firmu Stop po bulharské obchodníkovi s bílým masem. Mezi nejvlivnější muže města jsou médii označováni právě Týr s Houskou. Jaká to náhoda, že?

Houskovi lidé ovládali dění ve městě, zatímco představitelé sociálních demokratů vidí ve svém podivném členovi nadpozemského supermana schopného odplevelit krajskou politiku. Takový Václav Papareg by zela jistě mohl vykládat o bohulibých činnostech “Houskových lidí”. Člen ústeckého Krajského výkonného výboru ČSSD, Roman Houska. jako nepříkladný občan zdržoval soudní líčení, ve kterém byl souzen z útoku na veřejného činitele. Měnil svého obhájce a nenavštěvoval případná soudní klání. Přesto všechno byl Houska odsouzený v roce 2009 za přejetí strážníkovy nohy k jednomu roku vězení s odkladem na zkušební dobu jednoho roku. Houska k soudu nepřišel dokonce ani k vyřčení rozsudku.

Roman Houska je dlouholetým asistentem poslance Jaroslava Krákory z ČSSD a má také velký vliv na dění v ČSSD v Chomutově i v celém Ústeckém kraji. Je místopředsedou Okresního výkonného výboru v Chomutově a členem Krajského výkonného výboru. Je známý hlavně svým neoficiálním vlivem. Je takovou šedou eminencí regionální politiky. Mimo jiné, j také partnerem hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové. Sociální demokrat Roman Houska měl zastrašovat reportéra České televize.  Roman Houska  také nesplatil podle reportéra České televize Karla Vrány Konsolidační bance čtrnáct milionů korun.

O eurodotacích a Janě Vaňhové 24.5.2012 vychází na Aktuálně.cz článek. Článek popisuje sedmimilionové naprosto nelogické navýšení nákladů na rekonstrukci patnáctikilometrové silnice druhé třídy z Loun do Ročova. Úředník programu Severozápad hovoří o praktikách na tomto prapodivném místečku. Ti, co vytvářejí pravidla na využívání eurodotací, tato pravidla následně porušují. Úředník zabývající se činností regionálního programu poukazuje na systémové selhání. Tato pravidla vytváří například také Jana Vaňhová, která je hejtmankou na Ústeckém kraji. Jana Vaňhová také zasedá ve Výboru regionální rady Severozápad. Tento výbor vytváří pravidla, podle kterých se čerpají jednotlivé eurodotace.

Jiný článek Aktuálně.cz hovoří o fondu hejtmanky jako o dalším zdroji k financování ČSSD. Jana Vaňhová tak má ze svého fondu financovat obce, ve kterých vládnou sociálně demokratičtí politici. Dotace z hejtmanského fondu mají dostávat také firmy a sdružení , v jejímž čele stojí straničtí sousedé Jany Vaňhové. Fond hejtmanky Ústeckého kraje má podporovat regionální neziskové organizace. Opravdu podporuje všechny neziskovky bez pohledu na její stranické zaměření a obsazení? Důkazy uvedené v článku hovoří o něčem naprosto jiném.

ČSSD je stejně jako mnoho dalších stran zapleteno do zvláštních chování kolem eurodotací. Hovoří o tom například tento článek, ve kterém se čtenář dozví o politickém kartelu ČSSD, Věcí veřejných a ODS. Zítra, tedy v pátek 12.10.2012, by si každý občan tohoto státu měl uvědomit koho volí. Jak jsou roztomilé hlášky o tom, že by měl jít každý občan státu volit. Ale opravdu chcete volit například severočeskou ČSSD, která si z Ústeckého kraje dělá spolu s dalšími stranami soukromou firmu vlastních zájmů?