Drábek končí, ale jeho zákony s projekty nadále zůstávají jako věčný dar

Ministr práce a sociálních věcí rezignoval. Nejspíš ho přesvědčil některý z členů politického vedení topkařů. Kalouskova strana se chce zbavit tváře, která by by mohla být spojována s bývalým prvním náměstkem ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr končí, ale všechny jeho zákony s pochybnými projekty zůstávají nadále naživu. Levicové strany využívají chaosu, aby si přihřály svou polívčičku předvolebních bodů. Konečně Drábek odchází, socani to požadují přeci odjakživa. Jaká je škoda, že to není ani omylem pravda. Když sociální demokracie mohla zakročit, byla zticha a raději přitakávala. Samotný senátor Škromach působil spíš jako nějaký cynik. Dotazoval se Drábka, jestli je dostatek bankomatů pro nové levicí kritizované sKarty. 

Odešel první náměstek. Odešel dokonce samotný ministr, a tak si mnoho lidí myslí, že takovým sKartám odzvonilo. Bohužel, přání lidí je jenom obyčejným přáním, které nemůže být naplněné. Ministr Drábek hlavně nikdy neměl být ministrem a sociální demokracie neměla nikdy mlčet. Hry na hluché a slepé pomohly partaji, ale poškodily hlavně všechny její potencionální voliče, kteří si nyní v mnoha případech neuvědomují, že práce ministra Drábka byla možná hlavně díky součinnosti Lidového domu, který v ministerských činech utápěl své některé dávno vypracované plány.

Ještě v roce 2007 pan Škromach vedl na půdě Poslanecké sněmovny jakýsi seminář na téma sociálních karet a ještě před volbami jednali Sobotka, Škromach a Nečas na téma sociálního systému a sociálních karet. Nynější předseda socanů, Bohuslav Sobotka se již tehdy viděl jako ministr financí a hodlal se ještě před volbami domluvit s ODS na předvolební strategii například na poli sociálních karet. Sociální karty jako takové by se objevily i po sestavení oranžové vlády. To je další informace, kterou raději Lidový dům zamlčuje. Dokonce podle některých představitelů politbyra jsou a byly sociální karty stranickou prioritou. Je zajímavé, že skoro žádný volič o takové prioritě neví.

Velmi málo lidí sleduje politiku a politické dění, proto dnes může Zaorálek ve jménu strany podivovat nad různými činy ministra Drábka. Tento pan ministr zničil celý sociální systém, poslal mnoho potřebných na hranici existenčního minima. Ano, lidé nevědí jaké to bylo u kulatých stolů. Ano, lidé netuší nic o zvláštním chování odborů a levice. Proto dnes mnoho skalních levicových voličů vytvořilo ve svých myslích z Lidového domu svátost největšího zrna.

Hlavním hybatelem na českých ministerstvech je a pokaždé byl první náměstek, který rozhodoval o veškerém dění na ministerstvu. Není proto až zas tak moc jasné, proč se média podivují nad hlavním Šiškovým slovem? Ministr je pouze politickou vějičkou hlídající zájmy partaje, potažmo koalice na ministerstvu. On je zodpovědný v konečném důsledku. On podepisuje veškeré dokumenty za ministerstvo. Je proto z logiky věci jasné, že o krocích prvního náměstka musí být alespoň ministr informovaný. Politické hrátky pana ministra Drábka na to, že on nevěděl, nebo neměl tušení, jsou spíše hrou na blbé a ještě blbější.

Jak to bude s ministerskými nařízeními a plány? Dojde například ke zrušení projektu sKaret? Bohužel je to jednoduché. Nedojde. Zrušením mnohaletých smluv by se Česká republika vystavovala nebezpečí arbitráží. Následovala by salva několika nikdy nekončících soudních sporů, které by daňové poplatníky stály stovky tisíc, desítky milionů korun. Závazky vzniklé za Drábkovy éry nemohou být jednoduše zrušeny. Ano, je tu ještě jedna možnost. Projekt sociálních karet může být kontrolními úřady prohlášen za protizákonný, potom by přeci mohly být smlouvy vypovězené.

To sice ano, ale v ten okamžik by se sociální systém dostal do ještě většího chaosu a byl by ohrožen chod státu. Republika by nemusela být schopna vyplácet dávky v sociálním systému. Návrat do starého systému by vyvolal obrovský chaos a stál by daňové poplatníky stovky milionů, možná další miliardy. I když se to mnoha lidem nemusí líbit, zrušení současného systému není v zájmu zachování sociálního systému možný.

Jednotlivá nařízení jsou provázaná navzájem a jejich okamžité zrušení není možné. Jednotlivá nařízení dnes odstupujícího ministra nepůjdou zrušit dokonce ani tehdy, pokud ve volbách vyhraje ČSSD. Od Bohuslava Sobotky, Škromacha a dalších politiků je nezodpovědné, že mažou lidem kolem úst med. Tak jako vždy se do volebního klání partaje pustí s vervou. Naslibují zrušení toho, či onoho, aby později v tichosti udělali pouze menší kosmetické změny, nebo v tichosti pomlčí o setrvalém stavu. Pokud by předseda strany, Bohuslav Sobotka, skutečně změnil to, co neustále říká, dopustil by se trestného činu špatné správy se svěřeným majetkem. Jak jsem uvedl, návrat zpět, rušení smluv, projektů a vyplácení podle starého způsobu, to všechno by stálo miliardy, které by se musely vynaložit. Navíc od dubna příštího roku ministerstvo plánuje sloučení výplaty příspěvku a doplatku a bydlení do jedné jediné dávky. Toto sloučení je započtené do nového státního rozpočtu. Tedy ani toto nebude moci případná nová vláda změnit.

Lidé se radovali nad odchodem ministra zbytečně. TOP09 nyní jmenuje nového ministra. Předem se má jednat o ministra politického, který neuvidí do nitra chodu ministra. Dnes není hlavní, aby kdokoli zkoumal taje a zákoutí topáckého resortu. Případný zvědavec by mohl objevit něco, co by nemuselo být košér. Vláda možná padne na daňových zákonech, a tak se koaliční strany nebudou snažit dosadit prozatimního ministra. Kdo se ale ujme ministerstva? Je zajímavé, že se média nestarají o to, kdo povede ministerstvo i po 31. říjnu 2012. Bude to nějaký ministerský úředník? A kdo ho povede? Bude to asociální Nečas? Nebo nějaký “nestraník” ?

Ministr Drábek byl politický omyl, který zničil sociální systém. Všechny parlamentní strany by se měly stydět. Z jejich vůle bylo všechno možné.