Asociace poskytovatelů sociálních služeb požaduje monopol, ve kterém je domácí péče na obtíž

Asociace poskytovatelů sociálních služeb podléhá mamonu. Kašle na zdravotně postižené. Tady nejde o lidi. To jenom jedna velmi významná organizace shání podporu pro kumulaci kapitálu ve svých peněženkách. Příspěvek na péči, který je vyplácený zdravotně postiženým, představuje velké potenciální zisky. Proč by se najednou za pomoci lží a polopravd nepřesvědčily zodpovědné orgány k přeměně vyplácení jedné dávky? To, co nyní dostávají handicapovaní, to by podle přání Asociace poskytovatelů sociálních služeb, mělo přecházet do rukou organizací.  

Těch organizací, které raději koukají na své zisky. Nějaké potřeby jejich klientů jsou druhořadé. Příspěvek na péči je od svého prvopočátku trnem v očích Asociace poskytovatelů sociálních služeb. Jak moc by byla tato Asociace ráda, kdyby lidé měli jedinečnou povinnost využívat pouze služby jejich společností. Najednou by se ve jménu kumulace peněz vzala zdravotně postiženým svoboda rozhodnutí. Tito lidé přeci nejsou dostatečně smyslově vyvinutí aby si zvolili ten typ pomoci, který by jim vyhovoval nejlépe. Asociace poskytovatelů sociálních služeb žije ve svém velmi podivném vesmíru, ve kterém vládnou peníze, nikoli zájmy jejich potenciálních klientů.

Všude ve světě je domácí péče alfou a omegou péče o nemohoucí. To pouze u nás v České republice s železnou pravidelností dochází k přesně opačným snahám. Domácí péče je ve jménu kapitálu přeřazena na formální kolej. Lidé využívejte předražené často nevyhovují služby. Co na tom, že ve skutečnosti potřebujete úplně něco jiného. Čert vem nějaký nedostatek osobních asistentů. Ti vám nalinkují co kdy v jakou hodinu smíte dělat. Přijdete z práce, potom musíte až šest hodin čekat na přeplaceného asistenta, který vás převlíkne. To všechno je v pořádku. Vaše potřeby nejsou uspokojeny v náležité kvalitě, ale vaše peníze z příspěvku na péči půjdou organizaci.

Každého zdravotně postiženého potom může u srdíčka hřát ten nádherný pocit. Upocený strávíte půlku dne ve špinavém prádle, ale vaše peníze půjdou správným organizacím. Asociace poskytovatelů sociálních služeb si to tak přeje. Co na tom, že doma máte blízké, kteří by vám rádi a mnohem kvalitněji pomohli. Mnoho zdravotně postižených není schopných ani vykoupání se. V takovém případě jsou nejčastěji využívaní členové rodiny. Není vůbec divu. Jsou to velmi citlivé úkony související s jistou úrovní intimity. Intimitu nezaručí nějaký cizí asistent. Tu může zajistit jen člen rodiny.

Život není o nalinkování. Mnoho handicapovaných potřebuje celodenní péči. Co bude s těmito lidmi? Členové rodin, takových spoluobčanů nemohou chodit do práce a příspěvek na péči je jejich příjmem. Pokud by vyšel Asociaci poskytovatelů sociálních služeb její záměr, celodenně pečující členové rodiny by se najednou ocitli bez jakýchkoli příjmů. Takové rodiny by musely najmout poskytovatele péče, který není ani omylem schopný poskytnout celodenní péči. Ta je totiž při přemrštěných cenách služeb pro většinu lidí nedostupná.  Navíc v České republice neexistuje poskytovatel sociální péče, který by poskytoval nabízenou péči těm nejtěžším případům.

Co budou dělat rodiny s takzvanými ležáky? Jaké služby si poté povinně vyberou?Asociace poskytovatelů sociálních služeb usiluje o přeměnu vyplácení příspěvku na péči, aníž by si jakkoli uvědomovala veškeré okolnosti. Zdravotně postižení nemohou být nuceni k využívání nevyhovujících a často ani nedostačujících služeb. Prvotní musí být zajištění komfortu života zdravotně postižených spoluobčanů. Nabízená řešení Asociace jdou proti zájmům jejich vlastních klientů. Jak vidno, tento detail nikomu z výše jmenovaného spolku ani omylem nevadí. Sociální služby přecházejí na kraje, a tak se Asociace poskytovatelů sociálních služeb snaží na poslední chvíli vytřískat co nejvíce pro sebe samotné.

Lobbing za ministra Drábka nevyšel, co kdyby se to samé povedlo bez Drábka? Úsilí modré vlády je především ve zneprůhlednění chodu ministerstva, a tak by se i ta Asociace mohla už poněkolikáté chytit. Ti, kteří by měli dbát na zájmy svých klientů, využívají nastalého chaosu, aby přivábili další peníze do svých rozpočtů. Zajištění kvalitní péče zdravotně postiženým, o to tady v žádném případě ani omylem nejde. Asociace poskytovatelů sociálních služeb se chová jako supy. Zkoušejí urvat co nejvíc, aníž by sledovali co svým jednáním dělají.  Handicapovaní mají právo výběru a nemohou být tlačeni k využívání předražených často nekvalitních služeb.