Varšava demonstrovala za “skutečnou”, nikoli “fiktivní” demokracii

Desítky tisíc lidí pochodovalo hlavním městem Polska. Protesty byly namířené proti vládním reformám a novému zákonu zvyšujícímu věk odchodu do důchodu. Organizátory občanských protestů jsou především opoziční Právo a spravedlnost, odborářská Solidarita a příznivci křesťanské rozhlasové stanice Radio Maryja a televize TV Trwam. Po dlouhé době desítky tisíc lidí vyšly do ulic, aby daly najevo svůj nesouhlas s vládními pokusy o vytvoření konzolového státu, ve kterém je jakákoli pomoc sociálně slabým velmi těžce dostupná.

Sobotní Varšava vyzývala k probuzení, povstání a odporu každého Poláka proti vládním plánům plných zeštíhlujících řešení posílajících hlavně ty nejchudší do náruče nejistého osudu. “Polsko, probuď se”, neslo se z každého rohu rozburácené Varšavy. Právo a spravedlnost Kaczyńského bylo hlavní názorovou silou, za kterou se ochotně trmácelo na desítky tisíc demonstrantů. Náměstí Tří křížů se společně se Zámeckým náměstím na malou chvilku stávají  novodobými Václaváky, na kterých zaznívá především touha po konci vlády premiéra Tuska.

160 000 Poláků tak po dlouhých dvaceti letech překonalo ostych. Tito lidé nesáhli k hloupému násilí, tak jak to udělal například dnes známý Pavel Vondrouš se svou střeleckou eskapádou namířenou vůči Václavu Klausovi. Rozhodli se pro demonstraci vůle lidu pomocí demokratických principů. Tak se to má ve slušné společnosti dělat. Střílet do politiků, to umí opravdu pouhý neandrtálec. Poláci tak v sobotním pozdně letním dni ukázali, že mají na mnohem víc, než jen nějaká banda extrémistů ze sousedních Čech.

Nástrojem demokracie nejsou zbraně schopné zabíjet a mrzačit. Jediným nástrojem změny ve společnosti jsou lidé a jejich demokraticky podávané požadavky na změny ve společnosti. Jarosław Kaczyński  jako hlavní představitel parlamentní opozice promluvil na Zámeckém náměstí k přihlížejícím demonstrantům. Jeho slova potvrzovala naštvanost a odhodlanost všech přítomných. Poláci jsou ve slovech bratra tragicky zemřelého prezidenta vykořisťováni těmi, kteří mají privilegia, kteří mohou manipulovat, a kteří neuznávají pro všechny stejná práva.

Frustrace obyvatel je vysoká. Ti stále hlasitěji a hlasitěji požadují ochranu svých práv. Stále větší část Poláků volá po celonárodním probuzení se. Proto také ten podtitulek “Polsko, probuď se”. Lidé chtějí “skutečnou”, nikoli “fiktivní”  demokracie, která jde stále více na ruku vládnoucím politikům. Po Španělsku a Portugalsku se tak náš soused řadí do špalíru zemí s rostoucími nepokoji namířenými proti vládnoucím politikům.  Zatímco hlavní zpravodajské kanály mlčí a informují jen ta naokraj, internet je plný všech možných informací. Internet se stává jediným skutečně nezávislým a svobodným médiem, ze kterého je možné získat všechny dostupné informace. Proto také všechny vlády světa volají po jeho regulaci.

Klíčovou otázkou pro protestující je nový důchodový zákon přijatý vládou Donala Tuska. Ten chce postupně dorovnat stejný věk odchodu do důchodu bez ohledu na pohlaví. Prozatím je důchodová hranice u žen stanovena na 60 a u mužů na 65 let věku. Od této hranice se bude od roku 2013 každoročně o tři měsíce navyšovat věk odchodu do důchodu. Navyšování věku odchodu do důchodu se zastaví, až dosáhne hranice 67 let.  Předseda odborového hnutí Solidarita, Peter Duda, kritizoval na demonstraci také  zaměstnávání lidí na krátkodobé smlouvy a nízkou minimální mzdu, která v žádném případě nepostačuje k důstojnému životu ve stále nákladnějším prostředí vládních daňových hazardů.

Účastníci demonstrace také vyjádřili nesouhlas nad rozhodnutím Národní rady pro vysílání, která odmítla vydat licenci polské katolické televizi TV Trwam. Ta chtěla získat práva na digitální vysílání zdarma. To jí však nebylo umožněno, a tak mezi katolíky oblíbená televizní stanice byla přinucena ukončit svou dlouholetou činnost. Ještě před samotnou demonstrací se konala na varšavském Náměstí Tří křížů obrovská modlitba, na které promluvil kněz Tadeusz Rydzyk. 35 000 modlících se připravovalo po skončení modlitby na projev svého nesouhlasu nad uzavřením oblíbené stanice. V očích katolíků tak dochází nevydáním licence k digitálnímu vysílání k pokřivení práva na svobodu slova a vyjadřování.

Mnoho demonstrantů zpívalo vlastenecké a náboženské písně. V rukou drželi růženec a portréty Panny Marie. Přítomnost věřících byla znamením odporu proti diskriminaci katolických médií a televize TV Trwam. Část demonstrujících demonstrovala tedy proti vládním plánům a část proti diskriminaci jedné části médií. Dva tábory se dvěma problémy se spojily, aby společně dokázaly mnohem víc.

Která další evropská metropole bude svědkem dalších demonstrací? Vzhledem k lenosti českých občanů a zaprodanosti odborů, je téměř jisté, že Čechy to nebudou.