Roma Pride 2012 je především o světě bez rasismu a úplné integraci Romů do většinové společnosti

Romové se nemají za co stydět. To jenom bezmyšlenkoví rasisté dehonestují část Čechů, kteří patří do naší společnosti a jsou její nedílnou součástí. Hloupé generalizace ještě hloupějších lidí vytvářejí z části národa zloděje, flákače a ještě jiné, daleko horší nositele podivných vlastností. Do moderního světa nepatří rasismus. Tam patří tolerance, pochopení a touha poznávat se navzájem. Hlavní slovo nesmějí dostávat jedinci s komplexy léčící si svá duševní bolístka na jiných, zcela odlišných lidech. V moderním světě nesmí být nikdo diskriminován na základě barvy pleti, víry nebo sociálního postavení. Každoroční akce romských pochodů hrdosti Roma Pride ukazuje široké veřejnosti, že romská kultura je bohatá a má nám všem co nabídnout. 

Mediální pohled často zkresluje a s radostí sobě vlastní dehonestuje kvůli vysoké sledovanosti ty tolik diskutované Romy. Všichni jsou najednou strkáni do jednoho pytle, ve kterém být Romem znamená být také nepřizpůsobivým. Okamžitě se zapomíná na nepřizpůsobivé bílé, žluté, či jinak zbarvené. Vadasovský rasismus opět vítězí. A to je v moderní společnosti naprosto nepřijatelné. Být Romem neznamená být nepřizpůsobivým. Není to ani o tom být vandalem nebo nějakým  recidivistou.

Být Rom je stejné jako být Čech, Moravan nebo Slezan. Všichni tvoříme jeden národ a nikdo nesmíme být černou ovcí ve prospěch nějakých hlupáků se slámou v mozcích a hákáčem na ramenou. Roma Pride 2012 vyjadřuje romskou hrdost, touhu po světě, ve kterém mají všichni rovná práva a povinnosti. Záštitu nad českou verzí pochodu hrdosti převzala Romea. Na celoevropské úrovni Roma Pride organizuje protirasistické hnutí EGAM, které pravidelně upozorňuje na rostoucí násilí páchané hlavně na minoritách žijících například na různých místech Evropy.

7. října 2012 bude patřit romské hrdosti a touze po světě bez rasismu a zla z rasismu plynoucího.

Česká republika, dříve Československo, udělala mnoho velmi vážných chyb ve vztahu Romů s většinovým obyvatelstvem. A toto je třeba postupně napravit. Nelze vytvářet ghetta, stejně jako nelze donekonečna propagovat rasismus pomocí předem zmanipulovaných zpráv. Je nutné podotknout, že nikdo za celých dvacet let nepřispěl nějak výraznou měrou ke zlepšení celkového stavu. Současná vláda Petra Nečase dokonce mnohonásobně polevila. Je zajímavé, že nejsou peníze na organizace pracující s lidmi v sociálně vyloučených oblastech, ale peníze na policejní řešení byly slibované ihned. Česká republika selhává a rasismus získává stále větší místo na slunci. Je to vidět dokonce na jednotlivých diskusních serverech, ve kterých  dostávají slovo takoví rasisté jako jsou například Matějka, Polanecký, Král nebo prohradní Mach.

Proto je nutné poukazovat na správné a jediné hodnoty odstraňující smrdutý zápach rasismu. Pochod hrdosti v podání Romů je veledůležitým happeningem ukazujícím na tolerantní společnost, ve které má každý bez jakýchkoli předsudků své místo na slunci. Proto také server Hrebenar.eu plně podporuje pochody romské hrdosti. Situace není beznadějná, rasismus nesmí vyhrát, je nutné proti němu všemi legálními prostředky bojovat. Romové si v minulosti zažili dost pronásledování. Nejsme ve středověku, ve kterém jako čarodějnice označíme pařátem ty, které je třeba upálit. Romové patří mezi nás a jsou naší součástí. Český národ bez Romů by nebyl národem, protože Romové zde s námi žijí stovky let.

Romové jsou také součástí Evropy. Patří do ní jako vy nebo já. Sociální vytěsnění, jaké se odehrává například v ostravském Přednádraží, ve slovenských Michalovcích nebo v rumunském Tarlungeni, je naprosto špatně. Takto se nezachází s lidmi. Proč jsou Romové stěhováni a vytěsňováni do městských předměstí? Vytvářejí se zde ghetta, která v sobě posléze představují časovanou bombu. Větší eskalace lidí na jednom místě bez ohledu na barvu pleti, je budoucím problémem. V rumunském Baia Mare byli dokonce Romové vyhnáni do opuštěné chemické továrny. Rumunským pohlavárům nezáleží na desítkách nebo stovkách lidských životů. Nějaké toxické zamoření, to všechno je přeci všem šumafuk. Politik se poplácá na ramena, že projednou jako Čunek vyřešil problém a vytvořil nový. Jenže to už nikdo raději nevidí.

Bulharští náckové z Ataky by si zcela jistě podali ruce s Vandasem, nebo možná také s Okamurou, který ještě před nedávnem prosazoval vystěhování Romů. Bulharská Ataka dokonce v roce 2011 organizovala protiromské protesty ve zhruba 20 bulharských městech se zvoláními vyzývajícími ke smrti Romů. Dokonce z nich chtěli udělat mýdlo na praní prádla. Je to strašné. Jakoby se svět navracel do třicátých let, kdy se skutečně takové hrůzy děly. Tolik Nečasem oblíbený Orbán a jeho vláda vytvářejí pracovní tábory, ve kterých budou internováni lidé nevyhovující nově stanoveným zákonům. Polovojenská domobrana maďarské strany Jobbik bude zcela jistě z Orbánova řešení nadšena.

RASISMUS MŮŽE ZABÍJET A PROTI TOMU JE TAKÉ ZAMĚŘENÝ POCHOD ROMA PRIDE.

Začátek října, jeho sedmý den, bude oslavou lidských práv. Od Portugalska až k Polsku proběhne pochod hrdých lidí požadujících svět bez rasismu. Bohatá romská kultura ukáže co všechno může nabídnout většinové společnosti. Bude se hovořit o romské problematice bez jakýchkoli rasově zabarvených slovíčkaření. Roma Pride je také o touze integrování se do majoritní společnosti. Skutečná integrace musí začít odstraněním ghett, zrušením diskriminačních zákonů. Na severu Čech docházelo pod vlaječkou politiky podporovaného rasismu k utváření tzv. výjimečných opatření. I tato výjimečná opatření musejí bezpodmínečně zmizet. Krajští populisté, jakým byla například severočeská hejtmanka Vaňhová, by měli raději opustit svět politiky.

Budoucnost patří především integraci jednotlivců do evropské společnosti, ve které všichni mají stejná práva i povinnosti. Ve které je pro všechny bez rozdílu zajištěn důstojný život bez rasově zabarvených podmínek. Po tom všem volá Roma Pride 2012.