Proces s Assangem ve Švédsku může začít pod ochranou ekvádorské ambasády ve Stockholmu

Vyšetřování údajného sexuálního deliktu zakladatele WikiLeaks může pokračovat. Julian Assangovi nebrání díky politickým jednáním vůbec nic v potenciálním přesunu do Švédska. Ekvádorský ministr zahraničních věcí, Ricardo Patino, to v pátek oznámil na tiskové konferenci.v Quitu. Julian Assange bude nadále pobývat na ekvádorské půdě, tentokrát na velvyslanectví ve Švédsku, které bude švédským vyšetřovatelům plně k dispozici. 

Ekvádorské ministerstvo zahraničí dnes požádalo Británii o svolení k přesunu Assangeho pod diplomatickou ochranou Ekvádoru. Vyhoví britské státní orgány jihoamerické žádosti? Spojené království požadovalo především eskortování Juliana Assangeho k trestnímu stíhání ve Švédsku. A to nyní bude možné. Budou se královské orgány vymlouvat na něco dalšího? Julian Assange se na ekvádorském velvyslanectví  zdržuje od 19. června 2012.. Dokonce do celého případu Britové nasadili specializované policejní jednotky SS10, které se pokoušely všemi možnými cestami vysledovat další ekvádorské plány nad ochranou Juliana Assangeho.

Dodnes pečlivě hlídané velvyslanectví by si mohlo konečně odpočinout od přehnaně aktivních policistů vartujících před vchodem do ambasády. Julian Assange odcestuje do Švédska, přesto bude pod ochranou Ekvádoru. Taková postup by měl být výhodný pro obě dvě zainteresované strany. Zakladatel celosvětové sítě WikiLeaks se nemusí obávat z amerického únosu, zatímco se Britové společně se Švédy mohou těšit z naplnění mezinárodních závazků.

Již jednou severská země Vikingů nechtěla provádět jakákoli vyšetřování na londýnském velvyslanectví Ekvádoru. Dojde teď k přeměně postoje severských vyšetřovacích orgánů? Mezinárodním standardem je vyhovění jakékoli žádosti Spojených států amerických. Podle tohoto scénáře vystupuje také Assangeho rodná Austrálie, která se ani na minutu nezastala svého občana. Lidská práva v  západním světě dostávají velké trhliny. Bude švédské prošetřování sexuálních prohřešků vyšetřováno nestranně a spravedlivě bez ohledu na švédskou loajalitu k americké administrativě?

Jedním z důkazních materiálů švédských vyšetřovatelů je roztržený kondom. Assangeho obhájci ve stostránkové zprávě zpochybňují kondom jako takový. Prý na něm nejsou žádné stopy Assangeho DNA. Dvě laboratoře zkoumající dotyčný kondom říkají jedno a totéž: “kondom neobsahuje žádné DNA stíhané osoby”.  Dnes již třicetitříletá žena obviňuje Assangeho ze sexuálního obtěžování v jejím stockholmském bytem. Tvrdí, že si Assange naschvál roztrhl kondom, aby měl s dotyčnou ženou nechráněný pohlavní styk. DNA údajně patřící Assangeovi bylo  podle  žalobců nalezeno na druhém kondomu předloženém druhou ženou obviňující zakladatele WikiLeaks taktéž ze sexuálního obtěžování.

Jak došlo k obvinění a co se vlastně stalo? Výpovědi z vyšetřovacího spisu celou událost popisují takto:

Anna Ardin se 13. srpna 2010 vrací o den dřív do svého stockholmského bytu, který pronajala Julianu Assangeovi v souvislosti s konaným seminářem, na kterém je Julian Assange jedním z hlavních řečníků. Ten ji ihned nabízí, že si najde jiné ubytování. Anna Ardin přesvědčuje Assangeho ať zůstane. Tu noc se podle výpovědi zúčastněných odehraje bouřlivý sex, během něhož není pronesen ani náznak nesouhlasu. Následující den se uskuteční seminář, kvůli kterému Julian Assange přebýval v pronajatém bytě Anny Ardin. Odpoledne po semináři zakladatel WikiLeaks tráví odpoledne se Sofií Willen. Sofie je onou druhou ženou, se kterou měl Julian Assange pohlavní styk. Přesto všechno Assange zůstává v Anině bytě.

Anna Ardin se na tiskové konferenci o budoucí činnosti WikiLeaks stává Assangeho tiskovou mluvčí. Při cestě  z tiskové konference doprovází šéfa WikiLeaks již zmiňovaná Sofie Wilen, která zve Assangeho do svého bytu ve městě Enköping. V inkriminovaném bytě dojde k pohlavnímu styku, během něhož podle obvinění Assange vniká do Sofie jednou bez kondomu. Ta jej varuje z nebezpečí pohlavních chorob, ale nic zásadně nenamítá a sex probíhá dál bez ochrany. Po vášnivé chvilce se oba dva dohodli, že se ještě setkají. Sofie má stále větší strach z nechráněného styku, který s Julianem prožila a pokouší se svého kolegu v lásce kontaktovat.  To se jí však nedaří, a tak požaduje po Anně Ardin pomoc s kontaktováním Assangeho.

Anna se Sofií prohodí několik slov o vzájemných sexuálních zážitcích obou žen. 20. srpna 2010 obě dvě ženy míří na stockholmskou policejní stanici. Zde slouží jako policista Anin přítel, který je zároveň jejím politickým spojencem. Na základě nedostačujících informací  obviní prokurátor Assagne z trestného činu znásilnění a dalších deliktů se sexuálním podtextem.  V ten okamžik veškeré podrobnosti uniknou z policejních spisů. Globální média jsou ihned plná s výživným popisem Assangeho jako nechutného násilníka. Je vydán příkaz k okamžitému zatčení Assangeho.

Slečna Ardin podává 21. srpna 2010 dodatečně telefonicky zprávu o svém znásilnění provedeného 13. srpna 2010 ve svém bytě ve Stockholmu. Výpověď Ardin se výrazně liší od výpovědi, se kterou se tato slečna pochlubila svým kamarádkám. Dobrovolný sex je ihned přeměněn na znásilnění. Ardin vypovídá, že Assange záměrně zničil použitý kondom a přinutil ji k nechráněnému sexu. Tento kondom se následně ukáže jako nepoužitý a nejsou na něm podle obhajoby a na základě znaleckých expertíz dvou laboratoří nalezeny žádné znaky DNA. Právník a politik v jedné osobě, Claes Borgström, který mimochodem v daný okamžik uprostřed volební kampaně, využívá celé situace a stává se právním zástupcem Anny Ardin a Sofie Wilen. Ten na Assangeho podává jménem obou mandantek trestní oznámení ze sexuálních trestných činů.

Pro Juliana Assangeho začíná 17měsíční právní kolečko plné nejistot a obav o vlastní život.

————————————————————————————————–

Julian Assange odmítá obvinění ze znásilnění. K samotným obviněním se mohl vyjádřit teprve po deseti dnech od obvinění. Kondomy předložené oběma ženami jako nezvratný důkaz alespoň v jednom případě selhávají.

A kdo je onen advokát dvou žalobkyň Claes Borgström?

Borgströmův partner v právní kanceláři je Thomas Bodström, kteří, byl ministrem spravedlnosti v poslední sociálnědemokratické vládě. Spolupodílel se například na spolupráci se CIA, které dopomohl odstranit dva politické uprchlíky z Egypta.  Je to právě Thomas Bodström, kdo umožnil CIA svévolně zatýkat a unášet švédské občany.  Jako ministr spravedlnosti také  Bodström agresivně podpořil řadu opatření  související s omezením osobní integrity  a svobody.

———————————————————————————————-

Pokud Spojené království svolí s přesunem Assangeho na stockholmskou ambasádu Ekvádoru, nebude švédské vyšetřování pouhou fraškou?